heinän teko

mökkijorma

Oltiin tekemässä heinää ja huomasin että traktorista valuu öljyä,eli osaan heinistä meni luultavasti hieman öljyä onko vaarallista hevosille? Entiedä missä heinissä öljyä on koska
heinä kerättiin irtonaisena kärryyn.
onko pieni määrä öljyä vaarallista hevosille?!?

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi AMK

      Periaatteessa moottoriöljy ei todellakaan ole hevosen ruokaa. Toisaalta järjen käyttö on sallittua.

      Minkä verran öljyä on mennyt heiniin? Eli onko litroja vai desejä ja mihin heinämäärään? Onko kyseessä kuiva heinä, niittorehu vai säilörehu/-heinä?

      Niittorehun ja kuivanheinän kävisin haistelemassa ja katsomassa, jos et itse pysty erottamaan öljyä heinistä niin syöttäisin normaalisti. Hevosen aistit on paljon tarkemmat, kuin ihmisen joten hevonen osaa jätää kyllä öljyiset korret syömättä. Lähinnä pitää seurata, että jos jämiä alkaa löytyä paljon niin antaa sitten heiniä enemmän, että hevonen saa mahansa täyteen, vaikka jättäisi öljyiset syömättä. Kannattaa myös varautua siihen että joku herran/neiti herkkänenä jättää kaiken heinän syömättä, oudon hajun vuoksi. Näille herkkiksille pitää sitten löytyä muuta syötävää. Jos useampi hevonen nirsoilee, niin silloin heinissä on niin paljon öljyä, että kannattaa jättää koko erä syöttämättä, (vaikka muutama ahnehtia ne kelpuuttaisikin).

      Säilörehu/-heinä on hankalampaa, kun säilönnässä tuleva hapan haju ja maku peittää pienet vierasmaut/-hajut ja näin hevosen on hankala tunnistaa öljyn makua. Säilörehun osalta olisin varovaisempi eli syöttäisin jos öljyä on tosiaankin vain ihan vähäinen määrä ja hevoset eivät yhtään epäröi heinän syömistä.

    • mökkijorma

      Kyse on kuivasta heinästä ja öljyä ei ole mennyt kuin puolesta desistä muutamaan desiin.
      En itsekkään usko että hevoste söisivät öljyistä heinää,mutta on muutama ahne hevonenkin joka syö hiekasta varmaan pesuaineeseenkin.
      Pitää yrittää katsoa kun heinää jakaa jos näkisi öljyisiä heiniä,mutta kyse on vain pienestä määrästä öljyä.
      Toivottavasti suurin osa öljyä valui pellolle ettei juuri heinien päälle.

    • kostea kuivaheinä

      Heinän tietäjiä toivottavasti eksyy tälle palstalle.

      Paalit ovat alkaneet kerätä muurahaisia ihan mielettömästi ja niiden munia -pesän rakennus meneillä. Onko tämä kastunut paalierä hävitettävä? Me paalattiin tänä vuonna ekan kerran itse reilu viikko sitten heinät ja suurin osa saatiin alta pois ennen tihkusadetta. Loppuosa illan hämärtyessä sai vettä ropauksen paalauksen yhteydessä. Vähäistä tihkua.

      Voiko heiniä vielä pelastaa jotenkin ja antaa hevosille syötäväksi?
      Esim. suolaamalla kevyesti lisää merisuolalla? Tai avaamalla paalit kokonaan ja laittamalla suulissa esim. kuormalavojen päälle uudestaan kuivumaan irtoheinänä?

      Maailmani ei kaadu noin 100 paalin hävittämiseen, mutta jos ovat vielä käyttökelpoisia olen valmis uhraamaan aikaani niiden pelastamiseksi.

      Ilmeisesti muurahaisten valtaamat heinät kannattaa ainakin pikimmiten erottaa noista "ei yhtään vettä saaneista" 300 paalista? (ettei kohta kaikki ole muurahaisten vallassa, vai onko jo pelko, että kaikki pilaantuvat muurahaisten munista tuon noin 100kpl erän takia?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe