Frettipentu vielä tänä vuonna?

fretin hankkija

onko totta ettei frettipentuja saa enää kevään jälkeen? nyt on päätös fretin hankkimisesta tehty ja tuntuu pitkästyttävältä odottaa vuosi ennen kun fretin saa :(

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noire_

      Valitettavasti virallisten kasvattajien tämän vuoden pennut tosiaan ovat jo varmastikin lähteneet uusiin koteihin. Hyvää kuitenkin kannattaa odottaa, ja vuosi menee nopeasti tarvikkeita ostellessa pikkuhiljaa ! :)
      Suosittelen omasta puolestani unohtamaan Tallinnasta tai epävirallisilta kasvattajilta ostettavat pennut, joita toki tänäkin vuonna on vielä liiankin paljon tarjolla...näin vahvistat todennäköisyyttäsi saada terve, pentuajasta asti koulutettu, pitkäikäinen ja rekisteröity pentu. En väitä, etteivätkö osa epävirallisistakin kasvattajista tutkisi kasvattiensa sukujuuria sekä perinnöllisiä sairauksia yms. tärkeää, mutta usein esimerkiksi jalostettavissa yksilöissä on kuitenkin olemassa joku syy, miksi virallista kasvattajanimeä ei ole haettu tai saatu...Onnea pennunetsintään, ja malttia ! :)

    • fretin hankkija

      millonkohan niitä pentuja voi alkaa varailemaan? meneekö ne yleensä heti että pitääkö ajoissa varata? riittääkö että käy sitten hakemassa pennun ettei tarvi käydä näytillä aijemmin kun lähimmät kasvattajat on yli 600km päässä?

    • Noire_

      Moikka ! Seuraavien pentujen varauslistat lähtee pyörimään heti, kun edelliset pentueet ovat lentäneet pesästä. Eli vaikka samantien voit laittaa sähköpostia kasvattajille :) Varauslistat on jokaisella kasvattajalla omantyylisensä, mutta aina parhaat ja eniten perehtyneimmät kotiehdokkaat kiilaavat kärkisijoille, vaikka ei ensimmäisten joukossa yhteyttä ottaisikaan. Tuo katsomassa käyminen/esittäytyminen on vähän tapauskohtaista, itse olen kaikkien näätieni kohdalla pitänyt yhteyttä vain sähköpostitse/facebookissa ja seurannut sitä kautta emon raskautta sekä syntyneiden pentujen alkutaivalta. Ei siis ole välttämätöntä käydä paikanpäällä, muuten kuin hakemassa pötkö kotiin. Suomen Frettiliiton sivuilta löydät yhteystiedot kaikkiin virallisiin kasvattajiin, jotka varmasti vastailevat yhteydenottoosi kunhan pentukiireiltään ehtivät, osalla kun on vielä vastikään syntyneitä pentujakin paimennettavana ! :)

    • Marjo P

      Kuten yllä jo sanottiinkin, tapauskohtaista on pitääkö käydä paikanpäällä vai riittääkö yhteydenpito muuten. Lämpimästi suosittelen ainakin vierailemaan frettikodissa useammankin kerran ennen fretin tuloa. Täällä pohjoisemmassakin on paljon frettiharrastajia, joihin kannattaa ottaa yhteyttä. Sekä myös Pohjois-Suomen fretit ry, josta saa paljon tietoa ja tukea fretin hankintaan.

      • Noire_

        Kyllä vain, suosittelen todellatodella käyntiä frettikodissa useamman kuin kerran, ennenkuin omaa näätää on kotiin hakemassa. Liian usealle tulee yllätyksenä ominaistuoksu, nappularuoan (paha) haju, puhumattakaan nurkassa 'kypsyvästä' raakaruoasta, saati hiekkalaatikkoon osumattomien ylläreiden vieno tuoksahdus...Fretti on suloinen ja todella persoonallinen eläin, mutta lemmikkinä se vaatii paljon enemmän kuin moni uskookaan. Kyse ei ole suloisesta hamsterista saati pupusta, vaan petoeläimestä, jolta puuttuu lähes täysin isännän miellyttämisvietti toisin kuin esimerkiksi koiran pennulla. Hyvin paljon on ympäri Suomea koteja, jotka hyvinkin mielellään ottavat vastaan vierailijoita tutustumaan näätysten elämään ! :) Rohkeasti vaan otat yhteyttä, fb:ssa on hyvinkin paljon yhteisöjä näätäihmisille !


    • näädänomistaja

      Suosittelen katsomaan ulkomaalaisten kasvattajien pentu tarjontaa, jos Suomesta näyttää ettei saa. Esimerkiksi Virossa on paljon hyviä kasvattajia ja heillä on usein pentuja vapaana. Tässä pari luotettavaa ja hyvää kasvattajaa: Valgetuhkur, Bullberg, Friendly ferret. Ainakin Viron frettiliiton sivuilla nämä linkit :)

      Ohessa vielä linkki Virossa kasvattajien syntyneisiin pentueisiin, joissa osassa vielä vapaita pentuja:
      http://www.ferret.ee/?id=10365

      Toivottavasti saat itsellesi lemmikin pian, ja tsemppiä näätäkuumeen kanssa :)

    • Frettiläisten omist.

      Niin ja Suomen Frettiliiton hyväksymiltä virallisilta kasvattajilta kannattaa alkaa pentua kyselemään ajoissa. Itselleni on tänä keväänä/kesällä tullut kaksi uutta pentua, joista toista lähdin kyselemään joulu-tammikuussa ja toista muistaakseni helmikuussa. Molemmista lähetin sähköpostia itseäni eniten miellyttävälle kasvattajalle eniten miellyttävimmästä suunnitteilla olevasta pentueesta tutkittuani sukupuut ja kasvattajien nettisivut. Molemmat pennut sain juuri siitä pentueesta kuin halusinkin, kun kasvattaja näki minulla olevan tarpeeksi tietoa ja kokemusta eläimistä, sekä motivaatiota ja määrätietoisuutta, jota fretinomistajalta tarvitaan.
      Kasvattajalla saattaa tosin kestää viikkojakin vastata pentukyselyysi, mutta kyllä he aina vastaavat ja lähettävät sinulle täytettäväksi kysrlylomakkeen, joiden perusteella he sitten valitsevat kasvateilleen parhaat kodit.

      Eli tässä ei enää ole kuin muutama kuukausi, kun kasvattajiin voikin jo ottaa yhteyttä! Sillä välin kannattaa etsiä esim. Netistä parhaansa mukaan tietoa, vaikka sitä jo olisikin. Minulla on vaikeuksia löytää enää suomen kielellä lisää tietoa freteistä, mutta etsin sitä aktiivisesti kuitenkin niin suomeksi kuin englanniksikin.
      Kasvattajat myös yleensä tietojeni mukaan myyvät pennun mieluummin kotiin, jossa fretti saa raakaruokaa, kuin kuivaruokaa. He yleensä toivovatkin, että fretti eläisi raakaruoalla EDES osittain. Tästä kannattaa etsiä netistä tietoa, sillä silloin sinulla on paremmat mahdollisuudet saada pentu, ja takaat sille paremman elämän ja terveyden. Nappularuuat vastaavat vain fretin minimivaatimuksia, lisäävät hammaskiveä ja on todettu aiheuttavan fretille jopa insulioomaa ja lisämunuaissairautta.

      Tietoa, linkkejä ja viralliset kasvattajat: www.frettiliitto.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      242
      3085
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1728
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      22
      1424
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1248
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1241
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      952
    Aihe