Kuinka paljon ahmitte ennen oksentamista?

Louisah

Hei,

olen 20 vuotias ja syömishäiriön kanssa kohta 3 vuotta kamppaillut tyttö. Haluaisin tietää, että kuinka paljon te bulimiaa sairastavat ahmitte ennen oksentamista? Itselleni iskee tajuton morkkis, jos illalla sorrun syömaa lautasellisen tai kaksi normaalia kotiruokaa yhdessä leivän kanssa, ja jälkiruuaksi kupillisen jäätelöä tai vastaavaa. Sen jälkeen alkaa vaan hirveä ahdistus ja pakko päästä vessaan tyhjentämään vatsa. Ei edes sormia tarvitse kurkusta alas työntää, sillä oksennus tulee itsestään ulos vaan mahaa vähän painamalla ja vettä kittaamalla. Päivisin en usein syö juuri mitään, kahvia ja light limuja/energia juomia kittaan että extra kaloreita säilyy iltaa varten, jos vaikka sosiaalliset syyt pakottaa syömään. Tuntuu, että pää hajoaa tämän ikuisen kalorien laskun kanssa, väsyttää, ja mustelmia ilmestyy kehoon ku sieniä sateella. Nykyiset mitat on about 48/169

En sitten tiedä onko enemmän bulimiasta/anoreksiasta kysymys, varmaa molempien sekoituksesta kun noiden SH raja tuntuu aika häilyvä olevan. Ahdistaa, kun perheeni ja ystäväni tietävät jonkun olevan vialla, kun vuoden sisällä painoa putosi melkeen 20 kiloa, mitä itse en edes peilistä katsoessa huomaa. En ole koskaan puhunut asiasta avoimesti kenenkään kanssa, enkä ammattilaisen puheillekaan halua mennä. Onko palstalla ketään, joka olisi omatoimisesti parantunut SH:sta? Jos on, niin miten?

1

338

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • coexist

      En oikeastaan tiedä miten pääsin yli bulimiasta, mutta kun ajattelen asiaa taaksepäin huomasin että parantuminen tapahtui hiljalleen ja monen asian summana. Tunsin itseni huonoksi ihmiseksi ja olin hirveän masentunut bulimia aikanani. Vieläkään kukaan ei tiedä minun siitä kärsineen.

      Luulen että paranemiseni alkoi yksinkertaisesta lauseesta jonka eräs ihminen minulle sanoi: "minä uskon sinuun ja siihen että sinä voit saavuttaa sen mitä tahdot elämässäsi, ei tarvitse itkeä, uskon sinuun" Ajattelu tapani muuttui hiljalleen, rupesin tajuamaan mikä elämässäni oli tärkeintä ja mitä tahtoisin saavuttaa.
      Niin naiivilta kun se kuulostaakin tahdoin tehdä maailmasta paremman paikan ja tasa-arvoisemman, tahdoin olla onnelinen ja rakkaiden ympäröimä. Olen kirjoitellut eri paikkoihin siitä kuinka maailma olisi parempi paikka jos ihmiset hyväksyttäisiin sellaisena kun he ovat, esim: homoseksuaalisuudesta, rasismista, uskontojen tasa-arvosta jne...pienilläki asioilla voi vaikuttaa, ja lopulta ne myös vaikuttaa omaan itseensä kun tajuaa että on auttanut edes yhtä ihmistä. Näin mulle kävi.

      Olen ruvennut nauttimaan elämän pienimmästäkin iloista kuten sateesta ja ohi kipittävästä oravasta.
      Maailma on kaunis sellaisenaan, niin sinäkin, sä oot arvokas vaikkei siltä ehkä aina tunnukaan.
      Mun teksti on ehkä vähän sekava ja mahdollisesti typerä :) mutta toivottavasti ei haittaa, tahdoin vaan sanoa sulle sen että jos tahdot parantua, sä pystyt siihen, sä pystyt siihen kun oikein päätät niin, mietit niitä pieniäkin asioita jotka tekee sut onnelliseks. Parantuminen ei tapahdu hetkessä, mutta on täysin mahdollista. Mä uskon että sä voit parantua.

      Jaksamista ja lämmintä kesää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      812
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      746
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      92
      694
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      612
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. 42
      509
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      506
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      499
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      104
      405
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe