Valojen toimintajännitteet

että olet ihminen, e

Onko kenelläkään tietoa valojen alimmista toimintajännitteistä?

-Led valo
-halogeenivalo
-loisteputki

Toimiiko nuo kaikki vielä 11,5 voiltilla, vai missä jännitteessä valo sammuu. Pitäisi vetää saunamökille sähköt, nii tulee jännitehäviöitä.

http://www.adita.fi/laskuri.asp

7

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hups 2

      suurin osa ledeistä palaa vielä 7 voltin jännitteellä.

    • ölkjölkj

      Jos vetäisit saunaan valot mökissä olevan 240V invertterin kautta. Pääset halvemmalla kaapelillakin ehkä? Sähkömiestä tuohon tarvitaan, jos teet kiinteät asennukset.

    • 12v hifisti

      Moro

      Itselläni kokemusta paljon led-valoista. Riippuen valmistajasta esim. spotit toimivat vielä eilulla 10V jännitteellä. Jos olet ostamassa ledi valoja niin suosittelen laadukkaita mielummin kuin muutaman euron halvempia.

      Huomio kannattaa kiinnittää valovirran Lumen/Watti arvoon ja valon värisävyyn. 2700K -3000K on ehkä paras sisällä. Kiinan spoteissa on usein värilämpötila ihan jotain muuta kuin luvattu sama pätee usein valovirtaankin.

      Philipsin tuoreet 12V spotit on mielestäni järkevimmät:
      LED Spotti 4 W (20 W), GU5.3-kanta (210 lumen)
      LED Spotti 5,5 W (35 W), GU5.3-kanta (300 lumen)
      LED Spotti 6,5 W (50 W), GU5.3-kanta (380 lumen)

      E27 kantaan toistaiseksi parhaan hintalaatusuhteen antaa pienoisloistelamppu, esim. Megaman 12v tai Osram 12v 11W.

      Kaapinalusvaloksi kannattaa ostaa teipattavaa 12V led nauhaa jossa on silikoonilla suojattu ledit. Ledien pitää olla mielellään 5050 mallia. Tehokas nauha ottaa tehoa 14W metriltä, mutta antaa valoa noin 800 lumenia metriltä. Todella hyvä tiskipöydälle ja hellalle. Nauhaa voi ostaa metritavarana ja leikata siitä itselleen sopivia pätkiä kaapin koon mukaan.

      Halogeenivalo himmenee radikaalisti jännitteen laskiessa. Myös loisteputki himmenee hieman, mutta suurempi ongelma on syttyminen, ne eivät syty kun sytytyslaitteen kynnysjännite ei ylity. Hyötysuhteeltaan laadukkaat LEDit ja loisteputket ovat ylivoimaisia. myös käyttöikä ja lämmön tuotto on ihan muuta kuin halogeeneilla. Halogeenit kun unohdat niin saat taatusti toimivan ja huoltovapaan valaistuksen. Tuota kosteuden kestävää led nauhaa voi kiinnittää hyvin esimerkiksi saunan lauteiden alapuolelle ja sieltä se antaa oikein mukavan leudealusvalon saunomiseen ja pesemiseen.

      Invertteritkin kannattaa unohtaa. Normisähköjohtoon 2x1.5 mm2 mmj voi syöttää 12V mökkikäytössä kuormaa 150W edestä. 2x2.5 mm2 johtoon vastaavasti 220w edestä.

      Jos sattuu olemaan 5x1.5 johtoa käytössä, niin sen voi kytkeä niin että kaksi johdinta on yhdessä linjassa ja kaksi-kolme yhdessä - linjassa.

      Waecon 12V kompurakaappikin 90L ottaa tehoa alle 50W pahimmillaan., normaalisti se kylmänä vie itselläni 10w per tunti keskiarvolla.

      Harvemmin mökkikäytössä tarvitsee yli 100w 12v kuormaa missään. Telkutkin 32" alkaa nykyään olemaan alle 50W ottavia, Samsungin muutama malli esim: eh5305 tai vastaava ottaa max 40w. Siihen kun hommaa halvan ~75w invertterin, niin eipä tuokaan kombinaatio hulluja vie. Myös Finluxin ledi värkit on pihejä joita on tosin vain 22" kokoon asti tarjolla, mutta ne toimivatkin suoraan 12V jännitteellä.

      Aiheesta riittää turistavaa mutta enpä jaksa nyt enempää kirjoitella.....

    • ompa mitoitusta

      "Normisähköjohtoon 2x1.5 mm2 mmj voi syöttää 12V mökkikäytössä kuormaa 150W edestä. 2x2.5 mm2 johtoon vastaavasti 220w edestä."

      Satusetä puhuu kun on kyseessä syöttö saunaan joka on eri rakennuksessa kuten kysyjällä.

      Jos hyväksyt 3% jännitehukan kaapelissa 150W kuormalla niin 2*1,5 mm2 kaapeli riittää runsaaseen metriin. Jos etäisyys on pitempi niin hukka nousee.

      Jos haluat 150W kuorman saunassa 20 m päässä (huom. kaapelipituus, seiniä ylös ja alas) ja kärsit jännitehäviötä 3% niin parasta käyttää 35 mm2 kaapelia.

      http://www.solar-wind.co.uk/cable-sizing-DC-cables.html

      • 12v hifisti

        Juu toki toki. En vain honannut että saunamökki on 20m päässä. En kyllä tajua mistä sinäkään sen mitan keksit kun alkuperäinen kysyjä ei sitä maininnut. Itse oletin että paneelit, akut ja muut härpäkkeet on siinä saunamökissä itsessään, mutta piuhotus puuttuu...

        Eniwei, jos sinne mökkiin nyt kiskaisee vaan led-valot, niin tuskin yli 50w valotehoa kannattaa specsata. Jos johdot vetää sen 20 metriä ,niin näyttää siltä että seuraavilla tiedoilla mennään.

        MMJ 3x2,5S (aika normi piuha..)
        - 0,00741 ohm/metri
        - 0,0741=20m*0,00741/2(sininen kevi yhteen)
        - 0,1482(ruskea)
        -> 0,2223 ohmia johdon resistanssi.

        Akkujännite 12V (tasan 12V laskennassa, ei ole ainakaan ylimitoitettu). Kuorma se 50W, tekee tarpeeksi hyvällä tarkkuudella kuorman resistanssiksi 2,88 ohmia.
        2,904
        Johto aiheuttaa 50W kuormalla riittävällä tarkkuudella täten 8% häviön. Eli 1 Voltti tippuu matkalla pois. Ei näy valotehossa ja halpaa on... Johdon osuutta voi pienentää laittamalla 5-kertaisen MMJn ja kytkemällä ne sopivasti rinnakkain, jos tuntuu siltä että 3-kertainen ei riitä. Tällöin häviö prosentti tipahtaa alle 5% paikkeille..

        Toki voi ostaa 3x6mm2 piuhaa joka on suhteessa yli kallista, 5x2,5S 2,5€/m ja 3x6S 4,3€/m. Tai voihan sitä ostaa monisäikeistäkin ns. "12v aurinkopaneelikaapelia" 2x6mm2 4€/metri.

        Jos oikein haluaa ottaa varman päälle halvalla niin maakaapelia AXMK 4X25S, niin ei tule hukkaa prosenttiakaan :) Eikä sekään maksa kun sen 3,5€/metri... Pieni haittapuoli että on hieman "jäykkää poikaa" asennella. Mutta jos oikeasti on ulkoveto jonka aikoo laittaa maahan, niin tämä on mielestäni ainoa järkevä vaihtoehto!

        Häviö tuolla AXMK piuhalla on tuolta samalta 20 metriltä vain (kaksi johdinta rinnankytkettynä) 0,0006 ohm/metri. 20m vastustaa 0,024 ohmin verran eli prosentuaalisesti tuo tekee alle 1% häviötä. Luulisi riittävän :)

        Nämä on aina hieman näitä tapauskohtaisia juttuja.

        Onhan noita kotimaisiakin laskureita tarjolla: http://www.adita.fi/laskuri.asp, kuten alkuperäinen kysyjäkin oli linkannut. Laskurit toimii yleensä vain kuparille ja ne olettaa että vain kaksi johdinta on käytössä. Aika köpösiä siis tositilanteen laskemiseen...


    • hjghjhgfj
      • 6

        hyvin ne toimii kun vetää kehäksi jolloin pinta-ala tuplaantuu.

        en voi kuitenkaan suositella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1167
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      53
      758
    Aihe