eteisväliseinän aukko ja mitraaliläpän vuoto

Huolestunut äiti

Hei kaikki!
Meillä nyt 7kk ikäinen ihana tyttö vauva. Neidillä kuultiin heti parin päivän ikäisenä sivuääni sydämestä ja huomattiin tuo eteisväliseinän aukko sekä mitraaliläpän vuoto.
Olen lukenut kaiken mahdollisen mitä niistä olen löytänyt, mutta silti ahdistaa.
Vauva on sairastellut paljon infektioita ja tälläkin hetkellä olemme osastolla. Ollut todella rankka puoli vuotta meillä.
Sydäntä on katsottu viimeksi tammikuussa ja seuraavan ajan piti tulla huhtikuulle, mutta lääkäri oli laittanut vahingossa soittoajaksi. Uusi aika tuli vasta Heinäkuun loppuun. Tilannetta seurataan ja itsellä on hirveän tietämätön olo.
Olisi mahtavaa, jos jollain olisi kokemusta/tietoa kyseisestä yhdistelmästä tai toisesta viasta. Tarvitaanko leikkausta? Koska mahdollisesta yms?

Kiitos!

1

593

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxx

      Luetko vielä tätä ketjua?

      Meidän lapsella on todennäköisesti sama vika. Teillä on varmaan ASD primum, jos siihen liittyy läppävuoto (vai onko teillä ASD secundum?). Lievässä viassa vain kontrollit riittävät, mutta usein leikkaus on n. 1 - 2 v. iässä ASD primumin kohdalla ja 2 - 4 v. iässä ASD secundumin kohdalla. Mahdollinen leikkaus ja sen aikataulu riippuvat eteisvälisenäaukon koosta ja mitraaliläpän vuodon määrästä.

      Keskusteluryhmiä on esim. http://health.groups.yahoo.com/group/syva/ sekä esim. facebook-sivu Sydänlasten vanhemmat. Laita niihin vain reippaasti viestiä niin löydät meitä kohtalotovereita. :) Suosittelen myös Sydänlapset ja -aikuiset -järjestön jäsenyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      559
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe