Apua! Hamsteri hyppäsi kädeltäni!

Olin ottanut hamsuni käteen ja se oli siinä n. 5min sitten se sai normaalisti kuljeskella lattialla ja tutkia paikkoja n. 40min ja otin sen takaisin käteen ja olin viemässä sitä häkkiin, mutta yht'äkkiä se hyppäsi kädeltäni ja tippui yli metrin! Se meni häkissä suoraan juoksemaan juoksupyörässään, mutta otin sen pois siitä ja laitoin muualle, että voisi levätä.Sitten hamsuni pesi itseään pitkään ja meni makaamaan, nousi ylös ja uudestaan juoksupyörälle! Ei kai sillä nyt ole murtunut luita? Kävelee normaalisti, mutta ei ole vielä syönyt. Nyt tippumisesta on mennyt 5min...
12193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja siis jos joku ei heti vastaa nii kello oli 23.35 kun tämä tipahti 3.7.12

Äänestä

Olen viestiketjun aloittaja

Nyt on kulunut noin puoli tuntia tiputuksesta ja hamsu käyttäytyy vieläkin normaalisti ja nyt se söikin vähän... Mutta onko sisäinen verenvuoto mahdollinen?

Äänestä
  • No en osaa enempää sanoa kun tarkkaile tilannetta. Voi olla murtumia, mutta jos juoksee juoksupyörässä nii emt... Vaikeeta sanoo, mutta toivotaan parasta

    Äänestä

Jos juoksee pyörässä ja näyttää voivan hyvin niin seuraile tilannetta,tuskin on tapahtunut mitään.

Koskaan ei voi tietää mitä sisällä elimistössä tapahtuu/on tapahtunut pudotuksen seurauksena,eli kaikki ei välttämättä näy heti,mutta kuulostaa hyvältä että hamsterisi liikkuu normaalisti,joten voit varmasti olla huolehtimatta,vaikka tuollainen varmasti säikäyttää pahasti!

Seuraile tilannetta.

Vahinkoja sattuu aina, toivotaan että hamsterillasi on kaikki hyvin.

Äänestä

´Hamsteri on saaliseläin eikä tietenkään näytä kärsimystään!!
Jos hamsu on pudonnut yli metrin, sillä on mitä luultavimmin murtuma esim. lonkassa..
Hamsteri käyttäytyy normaalisti eikä näytä kipujaan!

Melkeinpä veisin eläinlääkäriin jos mahollista.....
varmistaa et ei ainakaa sit kärsi.
Toivottavasti järjestyy!!

Äänestä

Hamsterin käyttäminen jossain eläinlääkärissä on todella kallista, saattaa olla jopa kalliimpaa kuin koiran käyttäminen. MUTTA jos havaitset jotain poikkeavaa hamsterin käyttäytymisessä, mene ihmeessä eläinlääkärille. Itselläni on tippunut hamsteri yli metrin korkuudesta, ja seurasin n. vuorokauden hamsterin toimintaa. Normaalisti käyttäytyi, mutta vein varmuuden vuoksi eläinlääkärille toteamaan, että hamsteri oli kunnossa... elikkäs turha reissu ja maksu ei mistään pienimmästä päästä.

Äänestä
  • "Hamsterin käyttäminen jossain eläinlääkärissä on todella kallista, saattaa olla jopa kalliimpaa kuin koiran käyttäminen. "
    Epäilen hyvin vahvasti, pieni eläin tarvitsee vähemmän lääkkeitä ja pienen koon vuoksi niitä ei leikellä eikä tehdä ultria eikä pahemmin viedä röntgeniinkään.
    Ainakin meillä kallein eläinlääkäri kulu oli 23, 80 euroa (lopetus tutkimus) ja ollaan käyty eri eläinlääkäreillä hamstereita hoitamassa.
    Minkä hintainen tämä sinun laskusi ole?

    Äänestä

een usko,koska hamsu ontuisi ,jos luita olisi poikki. Itseltäni putosi hamsu kerran yli metrin korkeudelta,ja poloinen oli halvaantunut takaruumiistaan,ja laahasi sitä maassa.Illalla hamsuni oli kuin ei mtn olisi tapahtnut,ja eli ihan kolmevuotiaaksi ;) Tarkkaile kuitenkin!

Äänestä

No ne hamsut ei näytä kipuaan et kannattaa vaan viedä sinne lääkäriin tarkistettavaks vaikka meniski rahaa

Äänestä

Uskokaa nyt HAMSTERI EI NÄYTÄ kipuaan!!!Kai nyt se "ontuu" ja laahaa ruumistaan jos se on HALVAANTUNUT!!! jos murtunut, ei se näytä sitä koska se on saaliseläin!!!! Oppikaa se nyt!!!

Äänestä
  • Neropatti kyl siitä jotai huomais... Kokemuksella hei. Omani tippu ja ontu ihan hitusen koska oli niin tuskissaan ettei voinut kävellä normisti...! No what ever... Kävely tyylis oli pikkunen ero mut kyl koitti kipujaan peitellä. Kuka muka voi juosta juoksupyöräs jos jalka on irti..
    Just ja just tavallinen kävely menee mut JÄRKI HOI

    Äänestä

hei, et oo ainoo, mulle on sattunut ihan vastaavanlainen tilanne! putosi metrin korkeudesta jaloilleen, mutta siitä on nyt kulunut n. 3-4kk ja hengissä on ja kaikki luut ehjiä ;) joten älä hätäänny, jos hamsteri juoksee janäin, nii tuskin sillä on mitään hätää. Muistatha kokeilla että eihän miihinkään paikkaa käy?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paha juttu kirjoitti:

Olin ottanut hamsuni käteen ja se oli siinä n. 5min sitten se sai normaalisti kuljeskella lattialla ja tutkia paikkoja n. 40min ja otin sen takaisin käteen ja olin viemässä sitä häkkiin, mutta yht'äkkiä se hyppäsi kädeltäni ja tippui yli metrin! Se meni häkissä suoraan juoksemaan juoksupyörässään, mutta otin sen pois siitä ja laitoin muualle, että voisi levätä.Sitten hamsuni pesi itseään pitkään ja meni makaamaan, nousi ylös ja uudestaan juoksupyörälle! Ei kai sillä nyt ole murtunut luita? Kävelee normaalisti, mutta ei ole vielä syönyt. Nyt tippumisesta on mennyt 5min...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu