Teiniäideille hieman luettavaa

+.+

5

415

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16v on,vielä nuori ja ei ehkä olisi valmis äidiksi. Itse olen 21 ja perhettä yritetään perustaa ja ei silti kiirettä ole,vaikka en raskaaksi tulisikkaan,vielä hetkeen. On tehty se päätös,että lapsi tulee jos on tullakseen.

    • Se on niin sattumanvaraista, käykö vahinko.

    • .

      vahinko termiä ei ole. joskus vain hölmöyksissään unohtaa sen ehkäisyn ja sillä on seurauksensa. mutta ei se aina paha asia ole :)

      • 19+9

        Raskaaksi voi tulla vaikka käyttäisikin ehkäisyä ja aika harva teini suunnittelee raskautensa.

        Ennen sitä hankittiin lapset teineinä... Ja aina niitä teiniäitejä on ollut, tuskin tulee muuttumaan.

        Myöskin tuo artikkeli: "16-vuotiaana hän tulee uudelleen raskaaksi. Lyhyt vatsatauti sai nähtävästi aikaan sen, että ehkäisypillereiden vaikutukseen oli tullut notkahdus. Lapsen isä on sama, jonka kanssa hän on seurustellut 13-vuotiaasta asti. Sara ottaa selvää kaikista tuista, joita hän voi saada. Hän aikoo pärjätä lapsen kanssa. Hän on nuori, mutta nyt valmis äidiksi."

        Mitä järkeä edes laittaa tämä tänne jos olet teiniäitejä vastaan?

        Ja mitä väliä mitä muut ajattelevat?

        En itse ole teiniäiti, enkä edes teini enää, joten turha perustella sillä minun mielipiteeni kun myöhemmin rupeatte kaatamaan paskaa niskaani.


    • etwwt

      Epäilen, että suurinosa teiniäideistä ei ole suunnitellut tulevansa äidiksi niin nuorena. Ehkäisy pettänyt tai sitten sitä ei vaan ole osattu käyttää oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1024
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      976
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 56
      935
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      822
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      779
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      160
      727
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      697
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      44
      594
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    14. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      526
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      490
    18. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      453
    19. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe