Mies ei halua kuulua lapsen elämään millään tavalla

Odotan tällä hetkellä lasta, ja mies jonka kanssa olin seurustellun parisen kuukautta ei halua kuulua tulevan lapsen elämään millään tavalla. Sanoi että kun kerroin hänelle uutiset ja että aikoisin pitää lapsen, hänen tunteensa minua kohtaan kuihtuivat. Ottaa aika koville tollainen, varsinkin kun jouduin kauan odottamaan että edes puhumme asiasta kuin aikuiset. Onko ketään jolla samantyylisiä kokemuksia.. ?

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen291022

      On ja tiedän tarkkaan miltä susta tuntuu.. tossa on se huono puoli, että se voi ja luultavasti katuukin sitä myöhemmin.

      Joka tapauksessa kannatan lapsen pitämistä, olen itsekin nainen ja joutunut samaan tilanteeseen ja pitänyt lapsen vaikka mies päättikin pistää välit poikki heti kun sai tietää. Sain myöhemmin keskenmenon mutta tiedän että toimisin samalla tavalla jos tilanne tulisi eteeni uudelleen.

      Aluksi voi olla vaikeaa mutta kyllä se siitä helpottuu, kun lapsi syntyy et edes muista miestä vaan rakkaus lapseesi on paljon suurempaa. Mietin ainoastaan sitä kuinka paljon se mies menettää.

      Hänen tunteensa ei välttämättä ole kuihtuneet vaan pelko ja paniikki saavat miehet tuossa tilaneessa ihan sekaisin. Voi olla että palaa luoksesi vielä raskauden aikana tai myöhemmin, mutta haluatko ottaa häntä takaisin..?

    • ---

      Itsellänikin tapahtui täysin samoin, kuin sinulle.
      Vauva on yli puolivuotias, ja isä lähetti puolivuotispäivänä tekstarilla pusuja, muttei ole edes nähnyt lasta, omasta tahtomattomuudestaan siis.. Sääliksi käy.. Olen varma että hän ja kaikki muut noin tehneet katuvat myöhemmin.

    • kiitos paljon :)
      Tiedän, katuvat sitä myöhemmin, mutta onko se sitten oikein lasta kohtaan millään tavalla ?...

    • miltsuli

      Minulla kävi niin että mies halusi lapsen, mutta kun olin viikoilla 8, niin lähti menemään oikeastaan ilman mitään selitystä ja syytä ( tai niin ainakin luulin). Sitten sainkin tietää että oli seuraavana päivänä yhteisestä asunnostamme lähdettyään vinkunut jo exäänsä takaisin. Olen nyt jo viime metreillä raskaudessa, ja enemmän kuin onnellinen siitä etten ole kyseisen miehen kanssa ollut tekemisissä. Mies silloin eron alkuun ilmaisi ettei usko lapsen olevan hänen. Sitten ku tuli kyse elareista ja rahasta, hän sanoikin vaativansa yhteishuoltajuutta. No joka tapauksessa sitä hän ei ainakaan enään tule saamaan. Toivon vain että se ihminen pysyy pois elämästäni, lapsi on joutunut kärsimään miehen tempuista jo ennen kuin on edes syntynyt. aina se biologinen isä ei oo se paras vaihtoehto (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe