Kaatuu harvemmin, mutta vieläkin on samaa ongelmaa. Jumitti äskein firefoxin minuutiksi pariksi. Sen jälkeen ilmoitti että flash kaatui.
Ei ole vieläkään korjanneet sitä Flash/Firefox13 ongelmaa?
jhjhjjjjjjjjjjh
13154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
He he. Minulla on versio 3.5.16 eikä "kirpun kipua".
http://www.oldapps.com/firefox.php?old_firefox=100
Lisäbonuksena asentuvat lukuisat etäkäyttöohjelmistot automaattisesti koneelle.
Reikiä nolla. Viimeisin turvapäivitys tuli 7.6.2012.
Liiallinen muutosvauhti vain aiheuttaa kaikenlaisia ongelmia. Ohjelma kun on jatkuvasti beta-asteella.
Älä jauha paskaa. Tietoturvapäivitettyjä Firefoxeja ovat vain FF 13 ja FF 10.0.5 ESR.
"End of life
Security and stability updates for Firefox 3.5.x were scheduled to end in August 2010. However, Firefox 3.5.12 was released on September 7, 2010[41] and Mozilla continued shipping incremental stability and security fixes up to build 3.5.19, released on April 28, 2011.[42] With the release of Firefox 3.6.18, Mozilla issued an update to move remaining Firefox 3.5 users to the new browser,[43] finally ending support for 3.5."
http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_3.5
tää pelkkä 3.5 mutta kirpuista en tiiä ..
Mutta miten on matojen ja virusten laita.
On mahdollista, että sekoittaa Firefoxin Iceweasel 3.5:n, joka on kyllä edelleen ylläpidetty.
Mutta Iceweasel on vain tuotemerkitön Firefox. Ei niillä muuta eroa ole. Backportsissa olisi uudempikin mutta jostain syystä siinä ei Flash toimi kaikilla pornosivuilla mikä tuhoaa käytettävyyden.
Firefox 3 versioissa on paljon tietoturva ongelmia, joten niitä ei kannata enää asentaa. Kannattaa sentaa mieluummin Firefox 10 ESR versio. Itsekin asensin sen tuttavan koneelle, eikä sitä tarvitse päivittä kokoajan.
http://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all.html
Tämmöinen juttu on hyvä tietää:
Verkkorikollisten eniten käyttämä exploitkit, Blackhole, sisältää toimivat exploitit vanhentuneisiin Firefoxeihin joten vanhat Firefoxit ovat yhtä vaarallisia virusimureita kuin vanhentuneet javat ja flash playerit.
Kolmosversiohan on reikäjuustoa tietoturvan kannalta. Tietty jotkut sankarikäyttäjät jaksavat taistella tuon kanssa.
Suosittu selain Firefox ainakin Suomessa on tilaston perusteella
http://royal.pingdom.com/2010/08/18/the-popularity-of-firefox-around-the-world/
Kaatuilee joskus tuon uusimman flashin kanssa Windowsissa.
Linuxissa flash toimii Foxin kanssa kun tarjoavat versiota joka toimii.