Olen kuullut tällaisesta kasvista joka leviää helposti ja syö muut kasvit tiltään. Voisiko joku kertoa mikä tämä kasvi on, niin katsoisin netistä tietoa hävittämisestä. Kiitos.
Vaaleanpunaiset kukat (tappajakasvi)
8
371
Vastaukset
- hävitä...
Tarkoitat varmaan Jättibalsamia ?!
- sellanen myrtti
ihan kovalla peellä, vaan palsami, putkivarsi, ja ampuu siemeniään ympäriinsä. kova leviämään.. oon trimmeröinyt, ja myrkyttänyt, vaan nousee aina uudelleen, kun maa on siementä täynnä.
- voi mikähän se on
Valitettavasti en tarkoittanut palsamia. Kukka on hento, isokukkainen, n. 40 cm korkea.
- 2 + 14
Kyllä minä olen saanut palsamin hävitettyä. Olen kaivanut ne pois, ennen kuin ehtivät siementää. Ei ole näkynyt sen jälkeen.
- kuva kehiin
Laita nyt kuvaa, samannäköisiä kasveja on miljoona.
Minkälainen isokukkainen, pyöreä soikea kerrottu yksinkertainen ja lehdet ???? - muita en tiedä
- Erehdyin
vieraslajeja kirjoitti:
Aloittaja: pyydän tuhannesti anteeksi, olitte oikeassa palsamin kanssa.
Voihan nenä sen kukan kanssa. Ei muta kuin hävitykseen. Kiitos teille kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741