Saarnaajien yms. motiivit?

Raha mulle, ei sulle

Oletteko koskaan miettineet, mitkä ovat TV-saarnaajien yms. todelliset motiivit? Auttaa ihmisiä ja pelastaa köyhiä? Heh!

Miksi lähes jokaisessa ohjelmassa myydään jotain, tai pyydetään lahjoituksia? Vielä eivät suomalaiset ole ihan yhtä röyhkeitä kuin jenkkiläiset, mutta sama suuntaus on näkyvissä. Jos esim. Joyce Meyer haluaisi vain auttaa lahjoituksilla ihmisiä, miksi hän on kerännyt itselleen miljoonaomaisuuden, asuu miljoonien talossa, ostelee veneitä ja autoja, pukeutuu kalliisiin merkkivaatteisiin jne. jne?

Mistähän ne rahat ovat tulleet? Kuinka moni kolikko vilahtaa saarnaajan omaan taskuun apua tarvitsevien sijasta?

Eipä valtionkirkkokaan tietysti mikään viaton ole. Miksi Suomessakin kirkko sijoittaa kiinteistöihin yms?

Lainaus:

"Tuloilla mitattuna kirkko nouse Kauppalehden mukaan kirkkaasti sadan suurimman yrityksen joukkoon Suomessa."

"Yhteenlaskettujen tilinpäätös- ja tasetietojen mukaan vuonna 2007 kirkon varallisuuden tasearvo oli noin kolme miljardia euroa. "

Miksi kaikki tuo maallinen omaisuus? Eikö se raha kuulukaan apua tarvitsiville?

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takaisin Raamattuun.

      Mitä sanoo Raamattu? Saarn.5:9. Joka rakastaa rahaa, ei saa rahaa kylläksensä, eikä voittoa se, joka rakastaa tavaran paljoutta. Sekin on turhuutta. Tämä Raamatun paikka, sopii hyvin Joyce Meyerille ja hänen ahneudelle. Matt.6:24. Ei kukaan voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe