Postista kerrottiin, että en voi lähettää tietokonetta postipakettina ystävälleni, koska siinä (kannettavassa) on litium-akku, tai akku on irrotettava ja kirjoitettava johonkin tullauslappuun että koneessa ei ole akkua. Entäs laturi, saakohan sitäkään lähettää?
Miten saan läppärini akkuineen ja latureineen lähetettyä EU-maahan, tietääkö joku?
Entä jos itse menee lennolle, mitä osia saa olla mukana kannettavan lisäksi.
Saako kone lisävarusteineen mennä matkalaukussa, vai onko se otettava matkustamoon?
Tietokone postissa tai lentokoneessa ulkomaille?
12
5995
Vastaukset
- Jarkk0
"Entä jos itse menee lennolle, mitä osia saa olla mukana kannettavan lisäksi.
Saako kone lisävarusteineen mennä matkalaukussa, vai onko se otettava matkustamoon? "
Läppärin (sis. akun ja laturin) voit ottaa käsimatkatavaroihin, pysyy varmaan varmiten ehjänä siten... Turvatarkastuksessa kone täytyy aina ottaa esiin, ulos laukusta, älä siis pakkaa liian hankalasti...
http://www.finnair.com/FI/FI/information-services/baggage/carry-on-baggage - Mara Turust
Läppäri on tosiaan lähetettävä ulkomaille ilman sitä akkua. Laturi voi matkata mukana. Olen joskus lähettänyt kannettavia ulkomaille (DHL / UPS kuriirifirman kautta) ja paketti piti ainakin silloin olla avoinna kun kuriiri tuli noutamaan paketin. Kuriiripoika nopeasti tsekkasi sisällön ja ettei akku ollut mukana ja yhdessä suljimme paketin teipillä kiinni. Ensimmäistä kertaa pakettia lähettäessä "byrokratia" se voi tuntua vähän hankalalta, mutta kaikilla isoilla kuriirifirmoilla on Suomenkielinen aspa joka osaa onneksi hienosti opastaa.
Niin, ja..
Kannettavahan muuten käynnistyy myös ilman akkua kun laturi on vaan siinä kiinni.
Pelkkiä akkuja voi ostaa jälkikäteen myöskin netistä esim.
http://www.power2battery.com/
http://www.laptopbatteryexpress.com/
Ylempänä joku vastasikin jos menet itse lennolle ja
otat läppärin mukaan. Läppäri (mukana akku ja laturi)
menee myöskin käsimatkatavaran joukossa. Keskustelua --->
https://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtopic.php?f=32&t=32485 - Wandeing
Kiitos asiallisista vastauksista, näistä on varmaan apua. Mietin onko akku tosiaan ollenkaan välttämätön jos käyttää yleensä verkkovirtaa. Postin neuvontapuhelimessa sanottiin, kun otaksuin että mahtaako se läppäri toimia ilman akkua, niin täti sanoi: ei se toimi. Täällä nyt sitten sanotaan että toimii. Täytyypä kokeilla. Ajattelin pyytää vastaanottajaa tilaamaan akun jälkeenpäin. Tuota DHL on myös yksi toimiva mahdollisuus Postin lisäksi.
- Ins.
"..kun otaksuin että mahtaako se läppäri toimia ilman akkua, niin täti sanoi: ei se toimi. Täällä nyt sitten sanotaan että toimii."
Täti oletti vastatessaan, että kone päätyy erämaahan, missä ei ole verkkovirtaa.
Jos kyse on kuitenkin sivilisaatiosta, missä on pistorasioita ja niissä virtaa, niin kyllä se toimii ilman akkuakin, kunhan vaan kytkee sen läppärin johdon siihen pistorasiaan seinässä tms. - Ins.
Ins. kirjoitti:
"..kun otaksuin että mahtaako se läppäri toimia ilman akkua, niin täti sanoi: ei se toimi. Täällä nyt sitten sanotaan että toimii."
Täti oletti vastatessaan, että kone päätyy erämaahan, missä ei ole verkkovirtaa.
Jos kyse on kuitenkin sivilisaatiosta, missä on pistorasioita ja niissä virtaa, niin kyllä se toimii ilman akkuakin, kunhan vaan kytkee sen läppärin johdon siihen pistorasiaan seinässä tms.Tarkennuksena vielä, että se pistorasia seinässä on sellainen kohta, missä näkyy kaksi reikää, joihin sen läppärin johdon pistokkeen voi tyrkätä.
Ellei tosiaan olla erämaassa, Saharassa, Siperiassa tai muualla, missä verkkovirtaa ei ole.
- Jarkk0
Ps.
Kännykkä ei toimi ilman akkua, läppäri kyllä toimii :D
http://keskustelu.suomi24.fi/node/850860 - Wandeing
Hyvä tietää : ) ja kokeilinkin, ainakin tunnin toimi ihan hyvin ilman akkua. En ole tullut ajatelleeksi käyttää pelkällä verkkovirralla, mutta niinhän voi tehdä ainakin välillä, ja joskus kannattaa käyttää akkua, kiitos linkistä, siinä on ajatusta, miten jatkaa akun käyttöikää. Varmaan Roope Ankkakin haluais jatkaa aina hänelle niin hyödyllisen Akun käyttöikää!
- Jarkk0
pöytätietokoneetkin toimivat ilman akkua, pelkän verkkovirran varassa : )
- rahat kankk.kaivoon?
Kiitos tästä viestiketjusta jonka löysin sattumalta Googlettamalla.
Tilasin läppäriini (Fujitsu Siemens LifeBook E8310)
uuden akun Aasialaisesta nettikaupasta.
Toimitus oli kohtuu nopea ja akku hyvin pakattu
mutta tulikin ihan vääränmallinen akku, sepä ei fyysisesti
sovi kannettavaani. Onko tosiaan niin että
sen palautus ulkomaille on nyt ihan mahdotonta?
Posti asiakaspalvelun mukaan he eivät ota litium akkuja ollenkaan vastaan!!
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/190940-ipadeista-ja-alypuhelimista-tuli-postille-ongelma
Onko jollain muilla kokemuksia vastaavasta, kiitos!!No herranen aika, käsket Aasialaista nettikauppaa (mikälie kun on niin salaista :D) lähettämään sulle oikean akun. Tuskin vaativat palauttamaan väärää kun maksais turhan paljon. Vai meinasitko ihan omin kustannuksin palauttaa sitä väärää?
- rahat kankk.kaivoon?
teh_techguy kirjoitti:
No herranen aika, käsket Aasialaista nettikauppaa (mikälie kun on niin salaista :D) lähettämään sulle oikean akun. Tuskin vaativat palauttamaan väärää kun maksais turhan paljon. Vai meinasitko ihan omin kustannuksin palauttaa sitä väärää?
Pitää tosiaan yrittää sitä palautusta, se ei kuulemma olekaan niin helppoa kuin luulisi .... :\
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10683137 - Vapustellen
Mikro PC:ssa oli juttua tästä aiheesta:
Postitus Suomeen onnistuu, mutta Suomesta pois ei - rajoitus estää akkujen lähettämisen:
http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/postitus suomeen onnistuu mutta suomesta pois ei rajoitus estaa akkujen lahettamisen/a942127
Kuluttajan kannalta tilanne on hämmentävä, koska akku tai akun sisältävä laite voi saapua lähipostiin, mutta sen lähetys ulkomaille ei silti lähipostin kautta onnistu - eikä kotimaahankaan lentopostitse.
Jos kuluttaja haluaa lähettää litiumakun, hänen on käytettävä erillisiä kuriiripalveluita, jotka eivät kuljeta lähetyksiä Postin tavoin matkustajakoneissa vaan käyttävät erillisiä rahtikoneita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3472784Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201549Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151026Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57997Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27944En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82923Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898- 80898
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839