Vapaaetoinen ruotsinopiskelu,

mitä tulisi maksamaan?
1081
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

VapaaeHtoinen

Äänestä

Kuka nyt haluaisi lukea ruotsia vapaaehtoisesti?

Äänestä
  • Vähintään puolet opiskelijoista.

    Äänestä

Samat opettajat tietysti jatkaisivat, mutta opetusryhmät olisivat jonkin verran pienempiä.

Äänestä
  • Ja mitä ne oppilaat sitten opiskelisi jotka eivät pakkoruotsia halua? Mandariinikiinaa,hindua niin ja tietysti venäjää... näille sitten opettajat... voi pojat mitä säästöä pakkoruotsin poistosta tulisikin!

    Äänestä

Eihän ruotsin vapaaehtoistaminen mitään maksaisi, vaan päinvastoin HYÖDYTTÄISI maata taloudellisesti.

Äänestä
  • Otetaan esimerkki,samalla luokalla osa haluaa opiskella ruotsia..osa venäjää.. osa saksaa.. osa ranskaa.. osa kiinaa.. osa hindua... osa japania. Mistä näille opettajat,mistä luokkahuoneet? Ja HALVAKSI tulee!

    Äänestä

Naurettavia "pakko on halvin ratkaisu"-kommentteja.

Meillä jokainen kieltenopettaja opettaa kahta kieltä. Jokaisella koululla on tarjolla (nyt jopa lakisääteisesti) myös muita kieliä kuin ruotsia ja englantia. Kouluilla siis on opettajat valmiina, luokkatilat valmiina. Kieltenlukijat jaettaisiin valintojen mukaan yhtä suuriin ryhmiin kuin nytkin.

Mikä tässä muka maksaisi entistä enemmän?

Kaiken lisäksi maa saisi kaivattua kielivarantoa, joka taas tuo tuloja maahan entistä laajempien kontaktien synnyttäminä innovaatioina ja viennin monipuolistumisena.

Vapaa kielivalinta kaikille kiitos!

Äänestä

Ruotsia opiskelisi vapaaehtoisesti ehkä 5-10 %:ia koululaisista, kuten muitakin marginaalikieliä.

Veikkaan että englannin lisäksi vieraita kieliä opeteltaisiin , kun on vapaus valita :
- venäjä 15 %
- saksa 35 %
- ranska 20 %
- espanja 20 %
- ruotsi 10 %
- muut 10 % (mm kiina tms)


Tämä olisi Suomen kielivarannolle ja tietenkin myös nuorisolle LOTTOVOITTO!

Äänestä
  • Vaikka ruotsista tehtäisiin peruskouluun vaihtoehtoinen kieli, niin uskon, etä sen opiskelijamäärät säilyisivät verraten korkeina. Todennäköisesti kaikki ne, jotka tähtäävät korkeaan valtion virkaan, valitsisivat ruotsin ja samoin valtaosa niistä, jotka elävät kaksikielisissä kunnissa. Jos jollakin kouluaisella on ruotsinkielisiä sukulaisia, niin siinä saattaisi olla motiivi ruotsin valitsemiseksi. Finanssialalle ja muutamalle muullekin alalle tähtääville saattaisi ruotsin osaamisesta olla merkittävää hyötyä. Siksi uskon, että ruotsin valitsisi pitkässä juoksussa noin 40% Suomen koululaisista. Venäjä, saksa ja ranska pääsisivät yhteensä ehkä 45%:iin. Englannin valitsisivat lähes kaikki.

    Jos pakkoruotsi jatkuu vielä muutaman vuoden, niin veikkaan, että lopulta ruotsin ylioppilaskirjoituksissa kirjoittavien osuus olisi se sama 40%, joka valitsisi ruotsin, jos se olisi vaihtoehtoinen kieli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täydentäkää! kirjoitti:

mitä tulisi maksamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu