Vuokra-asuntoa etsiessä

Kirsi

Olen 18-vuotias ja haluaisin etsiä omaa asuntoa ensimmäistä kertaa, mutten oikein tiedä miten asiat onnistuvat. Auttavatko kiinteistönvälittäjät etsimään vuokra-asuntoja vai ovatko he vain osto/myyntiä varten? Mistä muualta voi löytää kuin netistä vapaita vuokra-asuntoja? Opiskelija-asuntoihin en enää kelpaisi :) Kertokaa muutakin hyödyllistä mitä ensi vuokraajan pitäisi tietää.

3

309

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muikkuliina

      Ainakin paikkakuntani Kiinteistömaailman ilmoituksissa on vuokra-asuntoilmoituksia. Kyllä kannattaa kysyä muiltakin välittäjiltä. Näissä tosin taitaa vuokralainen joutua maksamaan jonkun välityspalkkion, en ole kyllä ihan varma.
      Ja sanomalehdessä on yksityisten ilmoituksia.
      Vuokratakuu näkyy olevan 2-3 kk:n vuokraa vastaava summa, eli tarvitset heti alkuun 3-4 kk:n vuokraa vastaavan summan.
      Luultavasti saat asumistukea, Kelalta kannattaa kysyä ja netissäkin voit tehdä Kelan sivulla laskurilla arvion mahdollisesta asumistuesta.

    • annisssss

      Jos yksityishenkilönä vuokraat asunnon, ei sinulta voi periä välityspalkkiota, vaan sen maksaa vuokranantaja. Yrityksiltä sitä vastoin palkkion voi periä.

      • rstiurtiu

        Kyllä voidaan periä jos tekee toimeksiannon välittäjän kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      273
      1096
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      236
      880
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      758
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      90
      752
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      649
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe