Listatkaa joensuun parhaat uimarannat kun olisi kiva käydä vähän eri rannoilla tänä kesänä uimassa.:) tutuin on vehkalahden ranta.
uimarannat joensuu
uimari23
53888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Paras on HIRVIRANTA !!!!!!!!!!!!
Vaan kun se ei ole Joensuun uimaranta! Se on Kontiolahden!
Paras on Honkaniemi. Sen jälkeen ei tule mitään. Sittenkään ei tule mitään. Se on aivan omassa luokassaan, Joensuun helmi. Isoista tehtyjä kivisiä aallonmurtajia, jotka sopivat loikoiluun, hiekkarantaa, upeat näkymät, puhtaat vedet, uljaita honkia, ja lähellä on luonnontilaista metsää, eksoottisia puulajeja ja hyvät lenkki- ja pyöräilypolut. Eikä edes kaukana keskustasta.
Muut rannat ovat aivan kelvottomia uimarantoina siihen verrattuna. Löytyy mutaa, roskia, likavettä, virtapaikkoja joesta, kaislikkoa, illemmalla känniläisiä.
Ai niin, ja hyttysiäkin löytyy, niiltä muilta rannoilta nimittäin, kun tuuli vähän tyyntyy ja ilta laskeutuu.
Vehkalahti on paras. Aavarannan ja Honkaniemen ovat koirankusettajat vallanneet.