Tänään Rantapohjassa joku kirjoitti kukkien varastelijoista. Ilmeisesti tuntuu kysyntää olevan kukille muuallakin kunnassa kun usemmasta paikasta varastettu kukkia.
Kukkien varastelijat
myösuhri
10333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siikasaari, Sankoniemi, Keiska ja Jokikylä, siinäpä muutama paikka, josta kukat ovat saaneet kyytiä.
Jokikylässä lähtenyt varkaiden mukaan myös työkaluja ja -koneita.
Varastettuja kukkia ja työkoneita koottu välivarastoihin metsiin ja peltojen ojiin, josta ne koottu myöhemmin "parempaan talteen". Näin kerrottu silminnäkijöiden mukaan, muutama voro nähty itse teossa ja ilmoitettu poliisille, mutta eihän tälläisestä mitään rikostuomiota tule ja sen tietävät näpistelijät myös itse. Näpistelijöinä ovat olleet huumekoukkuun jääneitä nuoria, ihan oman kylän kasvatteja, joille naapuriltakin varastaminen onnistuu eli ei omatunto paljon paina.
Laitetaanpa porttien pieliin varkaille odottamaan jotain rikkinäistä tavaraa/sähkölaitteita ym. Saavat varmaan sapiskaa kun välittävät rikkinäistä roinaa eteenpäin... :)
Tämä toimii myös hyvin omaan pussiin; pääsee eroon turhasta roinasta. Meiltä varastettiin pari vuotta sitten pihasta painepesuri. Eipä jäänyt harmittamaan, kun sillä pesurilla pestessä kastuu enemmän pesijä kuin pestävä. Ei varmaan ollut tyytyväinen sen pesurin ostaja jossain.... Keväällä koetettiin päästä eroon seuraavasta romu-pesurista, mutta se ei kelvannut, vaikka lojui pari viikkoa pihalla lähellä liittymää. Kukat on saaneet olla rauhassa.
Kuulin että Siikasaaressa olisi eläkeläinen käyny varastelemassa kukkia omalle pihallensa, ei huumenuoret. Jokikylässä varmaan uskovaisten pentuja äityny riehumaan.
Kuka huumenuori se siellä peittelee tekojaan?
miksi heti ollaan osottelemasa "huumenuoria"?Kerronpa yhtenä sellasena et jos pitäs varastaa saadakseen huumeisiin rahaa,se ei todellakaan olisi mitään teidän hikisiä kukkia vaan jotain aivan muuta jolla olisi jopa muutakin arvoa kuin tunnearvoa! :D Ootta te ihania.... :)
Ku satuumalta saatiin selville että kyseessä oli huumenuori tai kaks sellasta!Mitä siihen sanot puolustelija.
aina nuoria syyttämässä
Aivan, on nuoria ja ns."nuoria aikuisia", joilla saattaa olla lapsiakin. Selville saaduissa jutuissa tämä jälkimmäinen vaihtoehto oikea eli sääliksi käy pienokaisia, joilla tälläiset vanhemmat.
juorut kiertää ja mummot märisee... :) Noooooooh.....Huumeita on monenmoisia..Jopa luultavasti käyttämäsi yömyssykin on PÄIHDE eli huume,eli voitaisko sinusta sitten käyttää nimeä huumekeski-ikäinen tai vaikka huumemummo/pappa?