Eri mittarilla eri tulokset?

Minulla on 2 verensokeri mittaria, toisen sain terveyskeskuksesta:
ja kun sillä mittasin se antaa huomattavan erilaisen tuloksen kuin aiempi mittari.
On Call Plus, antaa pienemmän tuloksen melkein 0,9 pienemmän kuin On Call Resolve, esim. jos On Call Plus antaa tuloksen 4.0, niin Resolve 4.9, molemmat oli pöydällä yhtäaikaa kun epäilin tulosta ja hurjin oli tänä aamuna On Call Plus antoi tuloksen 4.4. ja Resolve 12.3, mittasin monta kertaa Resolvella ja milloin oli mikin tulos yleensä 11- 12.3 välistä.
Huomasin myös lenkin jälkeen että Resolve antoi tuloksen yli 7 ja toinen mittari oli n. 4,7. En ole vielä vienyt mittaria takaisin, mutta onko kellään tuo Resolve käytössä?
Epäilen pahasti sen olevan väärässä, on kokemusta sentään 7 v. mittauksista.
14395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mittarin ikä vaikuttaa näyttämään. Oletettavasti uusi mittari on tarkempi kuin vanha ellei ole rikki.

Mittasitko molempien mittareiden mittaukset samasta pisarasta? Silti samallakin mittarilla uusintamittaus todennäköisesti antaa erilaisen tuloksen. Kotikäyttöisissä veresokerimittareissa sallitaan +-20% heitto todellisesta verensokerista. Vertailussa lähimmäksi oikeaa tulosta päästään kun välittömästi labrakoetta ennen tai jälkeen mittaa omalla mittarilla vaikkapa odotushuoneessa.

Tuollainen erittäin suuri ero (4,4/12,3) mittarien välillä osoittaa vikaa jommassa kummassa tai liuskoissa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, ihan samasta pisarasta mittasin, molemmilla kerroilla ja tulos heitti. Mittasin mieheltä hänellä ei ole dia ja hänelläkin oli sokerit uudella mittarilla 6.6, vanhalla alle 5.,
    Toinen on 10 sek. mittari ja toinen uudempi 5 sek. mittari, epäilen sen olevan maanantai kpl, sillä minulla ei ole sellaista oloa kun sen antamat arvot osoittaa.
    Käyn jossain mittauttamassa sokerit ja otan tämän uuden mukaan.
    Nimittäin saan sen liuskat terv.keskuksesta, mutta vanhaan pitää ostaa.
    En tiedä sitten mitä Tk sanoo, voihan sitä ostaa vaikka mittarinkin ,ei siinä mitään.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta, ihan samasta pisarasta mittasin, molemmilla kerroilla ja tulos heitti. Mittasin mieheltä hänellä ei ole dia ja hänelläkin oli sokerit uudella mittarilla 6.6, vanhalla alle 5.,
    Toinen on 10 sek. mittari ja toinen uudempi 5 sek. mittari, epäilen sen olevan maanantai kpl, sillä minulla ei ole sellaista oloa kun sen antamat arvot osoittaa.
    Käyn jossain mittauttamassa sokerit ja otan tämän uuden mukaan.
    Nimittäin saan sen liuskat terv.keskuksesta, mutta vanhaan pitää ostaa.
    En tiedä sitten mitä Tk sanoo, voihan sitä ostaa vaikka mittarinkin ,ei siinä mitään.

    Kannattaisi viedä tämä uusi mittari terveyskeskukseen jos se on saatu sieltä. Pyydä testaamaan testinesteellä näyttääkö oikein. Jos on vialla, saat samantien uuden mittarin.

    Sain viime syksynä terveyskeskuksesta uuden mittarin kun omaan vanhaan mittariini ei saanut enää mittausliuskoja terveyskeskuksesta. Kun sitten vertasin vanhan mittarin ja aikoja sitten vanhentuneita liuskoja uuteen mittariin, lukemissa oli vain muutaman kymmenyksen eroja.

    Äänestä

Minulla oli samanlainen tilanne toisen valmistajan mittareilla. Diabeteshoitajan sanoi että pikamittareiden tuloksia ei saa koskaan verrata toisiinsa. Aina seurataan vain sen mittarin näyttämää mikä on käytössä.

Parasta on marssia terkkarin labraan ja pyytää tarkistamaan mittari.
Jos mittari on viallinen, hoitaja tai tarvikejakelija antaa uuden.

Äänestä
  • Tk on kiinni heinäkuussa ja pääsen vasta elokuussa näyttämään mittaria, käyn kyllä, näkyy lähtevän heti 4 sekunnista alaspäin tuo mittaus ja sama minulle, taas mittasi ison lukeman kun tulin lenkiltä, 8.8 ja mulla kun ei tuollaista olen 2 tunnin lenkin jälkeen ollut koskaan, ruokavaliota en ole vaihtanut, tuli mieleen että olenko sittenkin sairaampi kun oletin?? Pitkäaikainen sokeri oli viimeksi 6.0

    Äänestä

Selvennätkö mitä tuolla lauseella "näkyy lähtevän heti 4 sekunnista alaspäin tuo mittaus ja sama minulle," tarkoitat.

Yleensä ruumiillinen rasitus pitäisi laskea verensokeria, mutta minullakin on joskus noussut lenkin jälkeen.

Äänestä
  • Siis kun laittaa liuskaan sen vaatiman veripisaran niin heti on näytössä nro 4- josta se menee sitten nollille, eli sitä tarkoitin. Ja sen jälkeen tulee tulos.

    Äänestä

  • ap mittaristi kirjoitti:

    Siis kun laittaa liuskaan sen vaatiman veripisaran niin heti on näytössä nro 4- josta se menee sitten nollille, eli sitä tarkoitin. Ja sen jälkeen tulee tulos.

    Ahaa, tuo on siis sekuntilaskuri ja näyttää aikaa jonka aikana mittari analysoi näytettä. Vanhassa mittarissani oli vastaava symbooleina, nykyisessä mittarissa ei ole mitään laskureita, lukema tulee heti (alle sekunnissa) kun veritippa imeytyy liuskaan. Tämä AccuChek Nano on todella nopea ja tarvitsee erittäin pienen veripisaran mittaukseen.

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Ahaa, tuo on siis sekuntilaskuri ja näyttää aikaa jonka aikana mittari analysoi näytettä. Vanhassa mittarissani oli vastaava symbooleina, nykyisessä mittarissa ei ole mitään laskureita, lukema tulee heti (alle sekunnissa) kun veritippa imeytyy liuskaan. Tämä AccuChek Nano on todella nopea ja tarvitsee erittäin pienen veripisaran mittaukseen.

    Korjaan kommenttiani. Ei tuo Nanokaan ole sentään noin nopea. Vasta tänä aamuna mittauksen tehdessäni kiinnitin huomiota että kyllähän näytteenoton jälkeen näytössä vilkuu ehkäpä kolmisen sekuntia tiimalasi ennen kuin tulos näytetään. Tuntui vaan niin niin paljon nopeammalta entisiin mittareihin verrattuna. Nopeutuminen tuntuu siinäkin että veri imetyy liuskaan "salamannopeasti" ja sitä tarvitaan todella vähän.

    Äänestä

Minullakin on sokeriarvot nousseet liikunnan jälkeen. http://keskustelu.diabetes.fi/index.php?topic=1866186.0 keskustelun perusteella
liikunta voi nostaa sokeriarvoja.
Käy kuitenkin terkkarisissa heti kun se aukeaa, sillä pikamittareilla ei tehdä luotettavaa diagnoosia.

Äänestä
  • Niin tiedän sen sillä olen liikkunut siis koko ikäni ja käynyt kuntosalilla ja lenkillä sekä pyörällä että jalan, mutta sokerit ei vielä tähän saakka ole nousseet tälle tasolle lenkkeilyn eikä kuntiksen jälkeen. Äsken ajoin pyörällä 2,5 tuntia vanha mittari johon löysin liuskan näytti alle 5. Se on ns. 10 sek. mittari.
    Käyn sitten tk-ssa ja kerron mitä siellä sanottiin mittarista.

    Äänestä

  • ap mittaristi kirjoitti:

    Niin tiedän sen sillä olen liikkunut siis koko ikäni ja käynyt kuntosalilla ja lenkillä sekä pyörällä että jalan, mutta sokerit ei vielä tähän saakka ole nousseet tälle tasolle lenkkeilyn eikä kuntiksen jälkeen. Äsken ajoin pyörällä 2,5 tuntia vanha mittari johon löysin liuskan näytti alle 5. Se on ns. 10 sek. mittari.
    Käyn sitten tk-ssa ja kerron mitä siellä sanottiin mittarista.

    Laitanpa tähän viestiä ja tietoa siitä kahden mittarin antamista eri tuloksista.
    Siis menin sinne terveyskeskukseen hakemaan lippuja ja aloin mittarista puhumaan. Lippujen antajatäti sanoi että monet ovat sanoneet että tämä uusi kone mittaa "muka" korkeita arvoja. Juuri edelläni oleva mies oli saanut yli 14 ja hänellä ei ole ollut koskaan sellaista lukemaa mielestään.

    Oli otettu TK:n mittarilla arvo ja se oli ollut sama. Eli yli 14. ja minulta ei edes mitattu eikä otettu huomioon asiaa. Sanottiin vaan että juuri olleilla diabetespäivillä oli todettu että jos näytteen ottaa esim. 2 kertaa samasta sormesta ja painaa sitä niin kudosneste antaa erilaisen tuloksen. Eli kuulemma monen ihmisen sanomaa korkeampaa arvoa ao. mittarilla ei otettu mitenkään "tapetille". Siispä otin liuskat ja lähdin, onhan edes ilmaiset.
    Mutta pidän edelleen mittarin lukemia liian korkeina, oli miten oli sanottu tahansa diabetespäivillä.

    Äänestä

Samasta veripisarasta ei kannata ottaa kahta näytettä. Jos haluat tehdä tarkistusmittauksen, tee toinen reikä ja vieläpä toiseen sormeen. Asia on juurikin niin kuin sinulle on sanittu, että kudosnestettä pääsee herkästi mukaan ja se vääristää tulosta. Tästä ei kai kauheasti puhuta, koska oletus on että yksi mittaus yhdestä reiästä riittää. Sormea ei kannata myöskään kauheasti puristaa jotta veripisara muodostuisi vaan mahdollisimman pienellä puristuksella veri liuskaan. Tämäkin estää kudosnesteen nousemisen verinäytteeseen.

Ja sinuna ottaisin suoraan yhteyttä mittarin maahantuojaan ja pyytäisin heitä lähettämään uuden mittarin. He todennäköisesti pyytävät sinua lähettämään vanhan mittarin takaisin heille, kun olet saanut heiltä ensin uuden. Tällainen on ihan yleinen käytäntö. Jos siis et saa terveyskeskuksestasi tai välinejakelustasi uutta mittaria.

Epäluotettava mittari on täysin turha kapistus, joten ei sellaiseen tarvitse tyytyä. Kotimittausvälineiden tulee olla kunnossa.

Äänestä
  • Samasta pisarasta saa vertailukelpoisen mittauksen vain silloin kun se on todellakin sama pisara, eli ei ole välillä puristamalla saatu lisää verta. Joillakin mittareilla (mittausliuskoilla) on se haittapuoli että tarvitsee aika ison verimäärän joten imaisee koko pisaran. Omani uudempi mittari liuskoineen tarvitsee erittäin vähän verta joten pienestäkin pisarasta voi ottaa helposti pari mittausta.

    Varmimmat vertailutulokset saa kun ottaa laboratoriossa ennen tai jälkeen laskimonäytteenoton testimittauksen omalla mittarilla. Näin olen verrannut omat mittarini ja heittoa ei ole ollut kuin 0,2-0,4.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liekö oikein kirjoitti:

Minulla on 2 verensokeri mittaria, toisen sain terveyskeskuksesta:
ja kun sillä mittasin se antaa huomattavan erilaisen tuloksen kuin aiempi mittari.
On Call Plus, antaa pienemmän tuloksen melkein 0,9 pienemmän kuin On Call Resolve, esim. jos On Call Plus antaa tuloksen 4.0, niin Resolve 4.9, molemmat oli pöydällä yhtäaikaa kun epäilin tulosta ja hurjin oli tänä aamuna On Call Plus antoi tuloksen 4.4. ja Resolve 12.3, mittasin monta kertaa Resolvella ja milloin oli mikin tulos yleensä 11- 12.3 välistä.
Huomasin myös lenkin jälkeen että Resolve antoi tuloksen yli 7 ja toinen mittari oli n. 4,7. En ole vielä vienyt mittaria takaisin, mutta onko kellään tuo Resolve käytössä?
Epäilen pahasti sen olevan väärässä, on kokemusta sentään 7 v. mittauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu