Seaclear toimii ei toimi

retkivene vm80

Seaclearistä on keskusteltu paljon, mutta ei osunut silmiin seuraavaa.
Käynnistäessäni ohjelman, se onnistuu n kerran kahdestakymmenestä yrityksestä ja toimii silloin hyvin, muulloin se ilmoitaa, että ko porttia ei voi avata.
Onko muilla ollut vastaavaa ?
Kiitos avusta !

6

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GPsportti

      Ongelma ei varmaankaan johdu SeaClear ohjelmasta vaan GPS portista. Onko GPS liitetty koneeseen USB:lla, Katso laitehallinnasta missä (virtuaaliportissa) GPS on ja SeaClear asetuksissa pitää sitten olla sama portti.
      JA käytä aina samaa porttia, että et vaihda toiseen USB porttiin.

    • -Mika-

      Mulla on ollut samaa ongelmaa. Ylläoleva ohje ei auttanut, ongelma oli toisaalla, mutta ei siinä seaclearissa itsessään.

      Olin määritellyt myös erääseen toiseen ohjelmaan saman portin GPS-dataa antavaksi portiksi. Jostain syystä se toinen ohjelma "varasi" sen portin käyttöönsä, vaikka se toinen ohjelma ei ollut edes käynnissä. Tai sitten wintoosa varasi sen portin sille toiselle ohjelmalle jo asennusvaiheessa, vaikka se ohjelma ei ollut käynnissä.

      Pääsin ongelmasta eroon asentamalla maksuttoman porttimultiplexerin (nimeä en nyt muista). Se tekee kaksi uutta virtuaalisarjaporttia ja "monistaa" GPS:n antaman datan niihin molempiin. Nyt voin jopa pitää kahta eri navigointiohjelmaa käynnissä samanaikasesti eri ikkunoissa ja molemmat saa saman datan ja näyttää sijainnin oikein.

    • Olen ennenkin vastannut näin, mutta toistettakoon vielä, että jos onnistuu hommaamaan semmoisen läppärin ,missä on oikea sarjaportti ja sarjaporttiin tuleva RS-232 GPS, niin sitä ei mikään muu laite nappaa kesken kaiken. Toimii mielestäni paljon luotettavammin.

    • Sea Clearilla

      Itelläni on vanha hidas läppäri navigointikäytössä, heti käynnistyksen alussa tulee klikattua pari kertaa SC:tä, kun ei tapahdu mitään. Silloin tulee tuo ilmoitus: ei voi avata porttia nr x. Tietokoneen hidastelun takia on avautunut kuitenkin useampia Sea Cleareja. Kun jättää yhden, niin se on avannut portin ja siinä toimii kaikki. Jos olisi tuollainen multiplexeri, silloin toimii näköjään useampikin SC. 2002 alkaen on ajettu läppärikartalla, kymmenes vuosi SC:n käytössä on menossa, ensimmäinen meni MeriCD:llä tuhratessa.

      OT, mitenkä tuo multiplexeri toimisi, jos on kaksi kepsiä käytössä, yksi sarjaportissa ja toinen USB:ssä. Pitäisikö silloin olla kaksi SC:a koneessa, joissa käytössä eri portit. Mulla menee kiinteästä kepsistä kerran vuodessa 0,2 amp sulake, silloin pitää muuttaa SC:n ominaisuudet.sivulta portti, jos ajossa joutuu ottamaan USB.kepsin käyttöön

    • retkivene vm80

      Kiitos Mika !
      Vika oli sama ! Kun poistin toisen ohjelman, homma toimii hienosti !
      Hyvää kesän jatkoa !

    • loisteessa..

      Kaikissa näissä ns kikka plottereissa on jotain mitkä pitää
      oppia kantapään kautta toimimaan, mulla on uudempi kannettava
      pc loisto kartta ja usb gps laite, parikin asiaa voi tässäkin mennä
      pieleen ennen kuin toimii, nämä ei ole valmiita paketteja.

      Toimivan valmiin jos haluaa niin voi ostaa karttaplotterin, maksaa paljon
      ja saat pienen näytön tai maksaa piip paljon ja saa ison kuvan
      karttaplotteriiniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      10
      3433
    2. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      59
      3279
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      44
      2979
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2848
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2327
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      55
      2063
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1971
    Aihe