Onko 3v liian suuri ikäero? 96 poika ja 98 tyttö

Moi! (: elikkäs tykkään yhdestä 98-vuonna syntyneestä tytöstä ja tässä oon tosi kauan miettinyt että onko 2v ja 11kk eli melkein 3v liian suuri ikäero? Minun mielestä ei ole. Pitäisikö ihmiset mua pedofiilinä? Tyttö menee 8lk ja itse menen Ammattikouluun. Haluaisin tietää mitä muut ovat mieltä? (:
9151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mun mielestä ei haittaa yhtään jos on pari vuotta ikäeroo :)

Äänestä
  • (:

    Äänestä

Sinäänsä se o iha ok. Mut kyll sitä muut pitää vähä säälittävänä. Eipä oo iha helppo saaha oma ikästä se jälkeen

Äänestä

mulle tulee sellanen tunne, että joku hikinen amispoika ei oo saanu oman ikästä naista ja ottaa epätoivoisena jonku nuoremman.

Äänestä

Aito rakkaus ei katso ikää.

Äänestä

Eihä sillä oo mitää merkitystä

Äänestä

No, esimerkiks mun äidin ja isän ikäero on 6 vuotta ja hyvin on liitto kestäny tähänkin asti ja suht nuorena tutustuivat. Tunnen monta kaveria joilla on sama juttu. Ja monilla julkkispareilla on valtavia ikäeroja. Mikäs olikaan se joku viiskymppinen näyttelijä jolla on 17-vuotias vaimo (en muista nimeä) ja Suomen presidentillä Sauli Niinistöllä (63v) on 34-vuotias vaimo kuten moni varmaan tietää... Joteskin nykynuorten (ja joittenkin vanhempien kukkahattutätien ja -setien) keskuudessa on vaan tommosia paineita nykyään että muut pitää pedarina jos seurustelee muutaman vuoden nuoremman kanssa... (tietty onhan oikeitakin pedareita olemassa, mutta nehän on herranjestas niitä nelikymppisiä ukkoja jotka havittelee teinityttöjä, eihän niitä voi sekottaa normaaleihin nuoriinpareihin) mutta täyttä paskaahan semmonen on jos kumpikin oikeesti rakastaa toista, sitä paitsi kuten sanottu niin tytöt yleensä kehittyy nopeempaa kun pojat joten kyllä 96 kundi ja 98 tyttö todennäkösesti näyttää ihan normi parilta kadulla, en nyt ainakaan perstuntumalta vois kuvitella että olis mitään ongelmaa.

Äänestä

Ei ole liikaa. Ite seurustelin 7 luokalla amiksen ekalla olevan kanssa, mutta koska olin jätkä ja nuorempi osapuoli niin mua pidettiin iha helvetin kovana. Sitten alkoi homma menemään vaikeaksi, kun tyttö tuli täysikäiseksi. Vanhempani pitivät häntä pedofiilina, (mikä oli hieman koomista, kun ennen ei pitänyt.), ja hän tykkäsi käydä baareissa. Niistäkin ajoista selvittiin, ja suhde kariutui kaksi vuotta sitten ollessani 20v.

Antaa palaa vaan, ja vastoinkäymisiä kerkiää miettimään myöhemminkin. Ei missään tapauksessa kannata jättää asioita tekemättä vain, koska ne ei välttämättä onnistu.

Äänestä

Sanotaan että kaikille on jossain se oikea ja se kävelee vastaan kun sitä vähiten odottaa... jos sen antaa mennä ohi nuorena sen takia että on muutama vuos ikäeroo, niin kymmenen vuoden päästä kun molemmat on aikuisia, niin kyllä alkaa harmittamaan jos ei ole ketään muutakaan löytänyt tilalle... joten aina kannattaa yrittää. Kyllä todellinen rakkaus aina voittaa vastoinkäymiset, toisen tuella niistäkin selvitään. :) Ja ne jotka syyttä lähtee syyttämään vanhempaa osapuolta pedofiiliksi niin ovat itse raukkamaisia, katkeria kitupiikkejä joilla todennäkösesti on itellään ongelmia jotka saavat ne purkamaan nämä ongelmat piikittelemällä muita. Kyllä selvä pedofiilitapaus (just tommonen selvä aikuinen ja lapsi -tyylinen pari, esim. jos toinen on 30 ja toinen 15 tai niin eespäin) erottuu normaalista parista muullakin kun ikäerolla ja ehkä /vähän/ suuremmallakin kun muutaman vuoden erolla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tablah kirjoitti:

Moi! (: elikkäs tykkään yhdestä 98-vuonna syntyneestä tytöstä ja tässä oon tosi kauan miettinyt että onko 2v ja 11kk eli melkein 3v liian suuri ikäero? Minun mielestä ei ole. Pitäisikö ihmiset mua pedofiilinä? Tyttö menee 8lk ja itse menen Ammattikouluun. Haluaisin tietää mitä muut ovat mieltä? (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu