kyyhkystys!

Nuori Metsästäjä

Nyt kun uusi metsästys kausi alkaa muutaman viikon kuluttua heittäisin tälläisen kysymyksen!!! Olen ennen metsästänyt kyyhkyjä ilman kuvia, mutta nyt tuli hommattua 15 kuvaa... Joten onko mitään oikein hyvää tapaa miten ne asetetaan, sen tiedän että ne pitää olla vastatuuleen, mutta pitääkö ne olla v muotoisena, ringissä vai muuten vaan sikin sokin... onko kokemusta? Kiitos asiallisista kommenteista!

12

2154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varjo

      Laita alkusyksystä noin 3-4 kuvaa per "läntti". Suurin osa kuvista tuulen suuntaan, älä kuitenkaan kaikkia tuulen suuntaan koska se ei ole luonnollisen näköistä.

      Kuvat on hyvä asetella epätasaisesti, jos sato on korjattu niin mielellään matalampiin kohtiin sänkeä tai lakoontuneen kohdan päälle. Kuvia voisi laittaa myös esimerkiksi 2 lähemmäs toisiaan, sitten taas väliä ja pari lähekkäin. Kuvien väli tai "kuvaparin" väli voisi olla sen 2-20 metriä. Periaatteessa alkukaudesta poikueet ovat kasassa ja liikkuvat ryhmässä, joten joku 2-5 kuvaa lähekkäin, sitten pitkä väli (ainakin 15 metriä) ja taas muutama kuva. Paras tulos lie alkukaudesta tulee muutamalla kuvalla, loppukaudesta voi samassa ryppäässä olla vaikka kaikki 15 kuvaa.

      Muista, että laitat kuvat hiukan etukenoon, jottei kuvat näytä varuillaan olevilta. Lisäksi kaikkien nokat eivät saa näyttää samaan suuntaan, koska kyyhkyt liikkuvat ollessaan pellossa ja jos kaikkien nokat näyttävät kohti tuulta, se ei näytä normaalilta.

      • Nuori metsästäjä

        Kiitosta vaan, eiköhän se noilla pitäs toimia..


    • Gabriel

      Sijoita kyyhkysten kuvat joulukuusen oksille nokat kohti tähteä. Tästä saavat kaikki hyvän mielen.

      Käytä nuori aikasi ja tarmosi johonkin parempaan kuin viattomien metsän eläinten surmaamisen suunnitteluun.

      • Nuori metsästäjä

        laita sinä se joulukuusi pyllyyn ja leiki majavaa.....


      • Gabriel
        Nuori metsästäjä kirjoitti:

        laita sinä se joulukuusi pyllyyn ja leiki majavaa.....

        ...jo nuoreen ikään olet oppinut huonoja tapoja.

        Toivottavasti ymmärryksesi ja toimesi kasvavat iän karttuessa.


      • HärmänJätkä
        Gabriel kirjoitti:

        ...jo nuoreen ikään olet oppinut huonoja tapoja.

        Toivottavasti ymmärryksesi ja toimesi kasvavat iän karttuessa.

        Aisallisia kommentteja kaivattiin, joten mitä rupesit sössöttämään jostain 5kk edessäpäin olevasta juhlapyhän koristeesta, jolla ei ole mitään tekemistä kyyhkystyksen kanssa. Hurskastele keskenäs.
        Yritätkö esittää jotain enkeliä, vai mistä noin söpö nimimerkki on löytynyt poikakullalle?


      • Varjo

        ... jostakin syystä vihaisen ja turhautuneen ihmisen. Koska jotakin on hyvä vihata, niin sitten metsästystä, joka sentään tuo oikeaa luomuruokaa pöytään kaupan lihatiskillä olevien rääkättyjen elukoiden sijaan.

        Kasvissyönti tappaa yhtä paljon eläimiä kuin lihansyönti, jopa enemmän. Välillisesti, mutta joka tapauksessa. Eli eipä siinäkään paljon hurskastelut auta. Jos aikoo olla tappamatta eläimiä, pitää syödä kiviä.


      • Gabriel
        HärmänJätkä kirjoitti:

        Aisallisia kommentteja kaivattiin, joten mitä rupesit sössöttämään jostain 5kk edessäpäin olevasta juhlapyhän koristeesta, jolla ei ole mitään tekemistä kyyhkystyksen kanssa. Hurskastele keskenäs.
        Yritätkö esittää jotain enkeliä, vai mistä noin söpö nimimerkki on löytynyt poikakullalle?

        Kiinnostuksesi "sopöihin ja poikakultiin" viittaa pikemminkin homppeli- kun metsästyspalstalle.

        Kyyhkystele jatkossa oikealla saitilla !


      • HärmänJätkä
        Gabriel kirjoitti:

        Kiinnostuksesi "sopöihin ja poikakultiin" viittaa pikemminkin homppeli- kun metsästyspalstalle.

        Kyyhkystele jatkossa oikealla saitilla !

        kyyhkystelet, Gabriel?

        Gabriel, Gabriel, tuomiopäivän enkeli. Ha !


      • räiskijä

        saatan "greenpeace" hippi mitä sä tuut tänne puhuu paskaa.


    • einari

      Jos kyyhkymaasi ympäristössä vaan on sähkälankoja, kuva tai pari olisi hyvä saada langalle josta näkyvät kauas, katseet vasta tuuleen. En suosi voimalinjoja oman turvallisuutesikaan tähden, sähkö -tai puhelinlangalle kuvan saa helposti heittämällä jonkin painon narunpäässä yli ja vetämällä kuva langanpäälle jotakuinkin istuvaan asentoon.
      Kokemuksesta tiedän langalla istuvat tehokkaiksi huokuttimiksi. Onnea aloituspäivälle!

      • Varjo

        .... Niin suosittelen jättämään väliin tämän toimen, voi tulla kipeää tekevää virtaskaa käsiin ja vähän joka paikkaan.

        Näistä lankoihin viritetyistä hommista tai vastaavista lankoihin saaduista osumista esimerkiksi ongella on kuolemaan johtavia tapaturmia. Eli täytyy olla varma mikä piuha siinä tolppien välissä naljottaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2561
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      88
      1496
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe