Oliko markettani värjätty keinotekoisesti?

kaksivärinen markett

Ostin 2 viikkoa sitten kauniin marketan, jossa on(tai oli) tummemman fuksianpunaisia ja vaaleanpuna-valkoisia kukkia sekaisin. Nyt se on ollut parvekkeellani ruukussa ja jäljellä on enää niitä vaaleanpunaisia kukkia. Tummanpunaiset kukat ovat niitä vanhempia, jotka ovat matalampana, ja päällimmäiset viimeksi avautuneet vaaleanpunaisia. Tulikin mieleeni oliko tämä kaksivärisyys vain fuulaa. Onkohan kasville juotttu ennen myyntiä jotain värivettä, joka on värjännyt kukat fuksianpunaiseksi ja sen jälkeen muodostuneet kukat ovat taas normaalin värisiä vaaleita?

Tarkasteltuani kasvia heti oston jälkeen, huomasin heti, että ne hieman vanhemmat kukat ovat niitä fuksianpunaisia, mutta ajattelin, että vanhetessaan kaikki kukat muuttuisivat vaaleanpunaisista tummemmiksi ja kaksivärisyys säilyisi. No niin ei käynyt. Olen nyppinyt nuo tummat kukat pois sitä mukaan kun niitä on alkanut lakastua ja jäljellä on enää vaaleanpunaiset, muutamaa fuksiaa lukuunottamatta... No ihan kaunis tuo on noinkin, mutta enpä olisi osannut ajatellakkaan tuota kukkakaupassa, katsoin vain, että ompa kaunis enkä ole vastaavaa väriä marketasta ennen nähnyt!

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen43

      http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRh7WjfG5pdt90GsUPZAe7cbsGrkcfvRu4n7w3Ug42GfeordF41Ylwb0-DEeQ

      Markettani on siis tämän värinen, mutta noita tummia kukkia ei enää ole. Googlen kuvahaulla löytyi muutama kuva vastaavasta väristä. Onkohan kasvini hoidassa joku ongelma, jos se ei ole värjätty, kun siihen ei enää noita tummia kukkia tule vaan vaaleita jotka nekin ovat hieman pieniä.

      Laitoin kasvin oston jälkeen saviruukkuun ja olen kastellut sitä säännöllisesti ja lisännyt nestemäistä kasvilannoitetta lähes joka kastelukerta. Kukka on aurinkoisella eteläparvekkeella missä myös iso kattoikkuna, joten valoa ja lämpöä on aika reilusti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      144
      11263
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10371
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5769
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4493
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe