Hyvä postaus Vuokolta, lukekaa
"kun lukee ja kuuntelee vl-miesten naisia aliarvioivia juttuja, silmäni ovat hieman avahtaneet. Tosissaankin se on kummallista ja hämmästyttävää, ettei naisia ole liikkeen pääkallopaikalla ja harvemmin edes paikallisten ry:iden johtokunnissa ja oikeastaan kaikkein kummallisinta on, ettei heitä kelpuuteta edes seura- ja leiri-isäntien pesteihin olleskaan."
" nykyinen kuvio, jossa miehet ovat toimimassa "avainpaikoissa", ei ole tuottanut, liekkö olleskaan hyvää hedelmää."
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=351&id=39143
"kun lukee ja kuuntelee vl-miesten naisia aliarvioivia juttuja, silmäni ovat hieman avahtaneet. Tosissaankin se on kummallista ja hämmästyttävää, ettei naisia ole liikkeen pääkallopaikalla ja harvemmin edes paikallisten ry:iden johtokunnissa ja oikeastaan kaikkein kummallisinta on, ettei heitä kelpuuteta edes seura- ja leiri-isäntien pesteihin olleskaan."
" nykyinen kuvio, jossa miehet ovat toimimassa "avainpaikoissa", ei ole tuottanut, liekkö olleskaan hyvää hedelmää."
http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=351&id=39143
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ihan täyttä asiaa kirjoitus.
Aina vaan ne paranoo Vuokolla ilimootukset!
Reppana uupuu ihan tuohon "arvostelurumbaansa" !! Helpommalla olis päässy lapsirumbassa, jossa sanoi uupuneensa ja sitten ehkäisseensä. Mahoton, mitkä tuskat semmosestakin ja haavat jää sieluun..! Ei kyllä kateeksi käy !
Hemesti, sinä kirjoitat yksityisestä ihmisestä hänen henkilöönsä käyden, halpamaisesti. tarkoituksellisen ilkeilevästi. Julkiselle nettipalstalle, herjaten häntä.
Etkö itse tunista miten pahasti sinä käyttäydyt? Etkö näe että teet syntiä toista ihmistä vastaan? Eikö sulla ole omaatuntoa?
SRK on kieltänyt omatuntoa haittaamasta uskovaisen elämää
On vai yksi yhteinen tunto ja sen sanomat tulkitsee SRK
Joo Hemesti. Et ole lukenut minkä asian seurauksena se lapsiasia on Vuokolla ollut. Pitääkö siihen kuolla ennen kuin voi ymmärtää ja hyväksyä sen, että terveys on Jumalan lahja ja kun se menee ihminen voi todeta, että on jo tehtävänsä täyttänyt tiukimman vl tulkinnankin mukaan. Vuokko on jossakin blogissaan kertonut, että kyse oli hänen ja sikiön hengestä ja raskaudesta missä lapsikaan ei olisi ollut elinkelpoinen.
Ihan eri asia on tämä myöhemmin tapahtuntu kehitys, jonka juuret lienevät vanhoissa hoitokokouksissa (lapsuuden kokemuksissa?) sekä eräissä myöhemmissä vaiheissa sellaiseen liittyen.
Miksi hemesti olet katkera,
Tee sapestasi parannus - ei mitään höpö höpö parannuksia vaan niinkuin raamattu opettaa.
Kylläpä Hemesti sisar niin kalliisti srk-hengen mukaisesti kirjoittaa
etsivä-xx : ei se Vuokon juttu siitä sikiöstä ja abortista ihan totta ollut kaikinpuolin, olen kuullut siskoltaan, mikä siinä on totta. Vuokko vaan dramatisoi tuon jutun kerätäkseen uskottomilta säälipisteitä.
Herää kysymys, että miten henkilöt valitaan ry:iden ja SRK:n johtoon? Vaaleillako? Kuka valitsee ehdokkaat? Eikö naisilla ole äänivaltaa? Eikö naisilla ole oikeutta asettua ehdokkaaksi?
Jos vl-naisilta puuttuvat nämä oikeudet, niin silloin heidän kyllä tulee syyttää itseään siitä, että johtopaikoilla ei ole naisia. Miten voidaan valita naisia, jos ei ole oikeutta olla ehdokkaana eikä oikeutta äänestää vaaleissa?
Kuulostaa jonkun sortin diktatuurilta. Ja näin päädymmekin uuden kysymyksen äärelle, kannattaako uhrata ihmisyytensä uskonnon alttarille? Tarkoittaako Jumala, että naisen pitää menettää ihmisyys, kelvatakseen Hänelle? Mielenkiintoinen dilemma?
Voisiko ajatella, että naiset perustaisivat varjo ry:t ja varjo SRK:n? Katsottaisiin sitten, että miten pojat pärjäävät omillaan. Kuka keittää kahvit?
Eikös Jumala valitse SRK:n johtokunnan? Näin olen ymmärtänyt Voittosen sanoneen.
Höh,.. aika tyhmii ajatuksii siinä etteikö naiset ole vaikuttamassa rauhanyhdistyksillä,..
Arvatkaa kuka leipoo myyjäisiin? Kahvitarjoiulut sueroissa? siivoukset ? (tosin meillä miehet siivoo, ja on meillä hauskaa sinä iltana, kun luutut lentää) laittaa ja kattaa juhlat, määrää mitä yödään kemuissa, pitävät pyhäkoulua, raamattuluokkia, vanhustenkerhoja, aamu a iltahartauksia, riippuen tilanteesta.
VL:laisuus on sydämen uksoa ja kristillisyyttä, sitä ei päätöksin tai kielloin voida ohjata, eikä täältä suomi24. Jokainen ihminen on arvokas ja sitä pitää kunnioittaa, jos jokin ei halua olla uskomassa, ei ole pakko, mutta halu tietysti on että mahdollisimman moni ummistaa viimeisen kerran silmänsä tälle maailmalle silloin kun on saanut uskoa omat synnit anteeksi.
Eiks ole yksin kertaista?
"jepen" jutussa on jujun juuri rehellisesti esillä. Samanmielisten tuttujen kekkerit ja hauskanpito niissä. Synnit anteeksi tutuille ja taivaaseen.
___
Valitettavasti Jeesus oli tykänään eri mieltä. Hän jalkautti KAIKKI kristityt maailman ihmisten joukkoon, koko maailmanlaajuisesti, julistamaan pelastavaa evankeliumia hänestä.
Ettekö vanhoillislestadiolaiset tajua itse tätä eroa Jeesuksen ja teidän opetuksissanne?
Jos kykenette ajattelemaan, niin ajatelkaa mikä tilanne olisi nyt, jos Jeesus olisi aikanaan perustanut sisäänlämpiävät kahvikekkerit omalle luottopurukalleen.
Kristinusko olisi hävinnyt maapallolta noin 200:ssa vuodessa, kuten lestadiolaisuudenkin tulee käymään,
ellei tahti ei tästä muutu.
Kiitos Jeppe tästä!
"Arvatkaa kuka leipoo myyjäisiin? Kahvitarjoiulut sueroissa? siivoukset ? (tosin meillä miehet siivoo, ja on meillä hauskaa sinä iltana, kun luutut lentää) laittaa ja kattaa juhlat, määrää mitä yödään kemuissa, pitävät pyhäkoulua, raamattuluokkia, vanhustenkerhoja, aamu a iltahartauksia, riippuen tilanteesta."
Hyvä! Palkattomat arkihommat, huolto, hoiva ja homman pyörittäminen rakahn keräämiseksi, ne kaikki vaan naisille.
Näin on tämän naisväen asian kalliisti ymmärtänyt myös O.V., SRK:n puheenjohtaja.
http://freepathways.wordpress.com/2012/04/18/naisvaelle/
Ihmetyttää se että vaikka kirkko on vl-ihmisille "vain maallinen organisaatio" niin miksi vl nainen ei saa toimia sinä maallisessa organisaatiossa papin ammatissa?
http://freepathways.wordpress.com/2009/10/25/ilman-rakkautta/
Olisiko tämäkin toisin jos naiset olisi päättämässä?
Ajettaisiinko poikia vähemmän ulos?
Vai lähteekö pojat sen takia ulos etteivät halua suurperhettä?
Saisiko vilkuilla aidan toiselta puolen puolisoa?
Toteutuisiko Sanassa sanottu (vapaasti muistellen):
"jos miehellä on vaimo joka uskoo hän pyhittää miehensä ja jos naisella on mies joka uskoo hän pyhittää miehensä "
Vai mentäisiinkö edelleen tämän SRKn lisälehden mukaan:
“Julkisesta synnistä on tehtävä julkinen parannus. Samoin, jos on avioitunut epäuskoisen kanssa, on siitäkin tehtävä julkinen parannus.” (Päivämies, 29.11 1978)
jotenki tässä nyt on ristiriitaa?
SRK:n nettisivuilta osiossa “Näin me uskomme” on väite “Raamattu on korkein auktoriteetti uskoa ja elämää koskevissa kysymyksissä”
>> Olisiko tämäkin toisin jos naiset olisi päättämässä?
Ja miten paljon olisi tehty lasten hyväksikäytön torjumiseksi, hyväksikäytön uhrien tukemiseksi ja rikollisten aikeiden estämiseksi ?? Jos SRK:n johtokunnasta vaikkapa PUOLET olisi naisia?
Miksi se on yhä mahdottomuus?
Sinulle Enpä ihan ymmärrä seuraava: Ettekö te ole huomanneet, millaisia saarnat ovat naisten pitäminä? naispappeja on nykyään niin pajon, ja sitä mukaan hempeys kasvaa heidän puheissaan. Milloinkaan en ole kuullut parannussaarnaa heidän puheistaan vaan puheet ovat ikäänkuin kaikki kuulijat olisivat uskovaisia.
"Tosissaankin se on kummallista ja hämmästyttävää, ettei naisia ole liikkeen pääkallopaikalla ja harvemmin edes paikallisten ry:iden johtokunnissa ja oikeastaan kaikkein kummallisinta on, ettei heitä kelpuuteta edes seura- ja leiri-isäntien pesteihin olleskaan."
" nykyinen kuvio, jossa miehet ovat toimimassa "avainpaikoissa", ei ole tuottanut, liekkö olleskaan hyvää hedelmää."
Niinpä niin!
Seurakunnissa naiset kelpaa yleensä vain leipomaan, keittämään, tiskaamaan ja siivoamaan, varsinkin kun on kyse herätysliikkeistä, kirkko voi ottaa jonkun naisen muihinkin
Eikö muka ole arvokasta se, että me naiset leivotaan, keitetään, tiskataan ja siivotaan? Vain sellaiset naiset hakevat vain omaa kunniaansa, jotka halajavat johtopaikoille tai kirkkoon papiksi saatikka seuroihin puhujaksi. Vain tosi harvat meikäläisistä naisista pitävät yllä jatkuvaa sotaa ja arvostelua nykyisiä käytäntöjä vastaan, siksipä onkin kysyttävä, mikä on heidän sydämensä tila? hedelmistään puu tunnetaan. Vuokko on hyvä esimerkki kirjoituksineen, mihin jatkuva tyytymättömyys johtaa. se vie elävän uskon ja tunnon omasta tilastaan ja rauhoittaakseen sitten omaatuntoaan etsii vikoja siionista ja sen toiminnoista. Synti ja sen hyväksyminen omassa elämässään vie aina ulos uskosta.
Voi sinnuu hemesti
Vuokkoa käy sääliksi, kun hän yrittää kaikin keinoin saada irtopisteitä itselleen tämän maailman hengellisiltä, jotka eivät alkuunkaan voi käsittää, mitä elävä usko on. Vuokko kun on sen menettänyt, käy tämän kristillisyyden kimppuun kuin herhiläinen varmaan rauhoittaakseen omaatuntoaan.
Onko se vl-liikkeen kimppuun käymistä, jos nostaa keskustelun aiheeksi, naisen aseman vl-liikkeessä.
On ne kamalia ne naiset. Kyllä niitä pitää varoa ja pitää kurissa. Rouva I. paljastaa salaisiksi luokiteltuja asioita. Rouvat H. ja L. julkistivat tapaus Maijan. Rouva H. paljasti pedofilian. Tässä on on riittävästi näyttöä mitä nämä kavalat Eevan tytäret ovat saaneet aikaan.
Jopas. jopas