Kompassikiikarit

Vaimo

Voisitteko ystävällisesti suositella max 400 euroa maksavia kiikareita veneeseen. Hankkisin sellaiset lahjaksi miehelle, mutta vaihtoehtoja on hämmentävä määrä. Kiitos!

14

572

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fujinon WPC-XL

      Fujinon WPC-XL, saa alle 200 euron. Ihan hyvä.

      • -Mika-

        Ääni tälle. vaikuttaa pätevältä laitteelta. Tällaisen haluaisin itselleni lahjaksi ;-)
        Venekiikarissahan yksi olennainen seikka on se, että suurennos ei saa olla liian suuri. Heiluvassa veneessä kun ei sillä silloin näe mitään kun kohdekin "heiluu" liikaa. Seiska on ihan ylärajalla mun makuun. Omanikin on sellainen, (siis 7x50) mutta 6x olisi mulle parempi, kun mulla on huono näkö ja tarviin kiikaria aiemmin kun muut.

        Erinomainen lahjaidea veneilijälle. Kompassi on vaan plussaa, kunhan ei haittaa kiikarin muuta käyttöä liikaa.


    • Tulentallaaja

      Oletko varma, että miehesi haluaa kompassikiikarin? Itse olen tavallisten kannalla. Ainakin minun kompassikiikarini ovat kömpelöt juuri kompassin takia. Lisäksi, mielestäni, kompassista kiikareissa ei ole juuri apua, ainakaan moottoriveneilyssä. Purjehtijoiden tarpeista en tiedä?

      • rompa ei lopu ikinä

        Kyllä nainen tietää mitä mies haluaa.
        Jos nainen on päättänyt että mies tarvitsee ja haluaa kompassikiikarit niin silloin hankinta on oikea vaikka miepolo olisi sokea.
        Vuosikymmeniä olen naisten kanssa elänyt ja aina ne ovat tienneet kaiken paremmin kuin minä ja varastoissa on käyttökelvotonta vaimon, anopin ja siskon sekä äidinkin hankkimaa rompaa hyllyt väärällään.
        Sovun nimessä en ole alkanut arvostelemaan hankintoja.


      • 17

        Kokemusta on kompassikiikareista sekä moottori- että purjeveneilyssä ja minusta se on näppärä ominaisuus. Mitään haittaa siitä kompassista ei ole, en käsitä, miten se tekisi ne kömpelömmiksi kuin kompassittomat? Mitään varsinaista välttämätöntä hyötyä kompassista ei kovin usein ole, mutta aina toisinaan on syystä tai toisesta hauska tsekata jonkin kohteen kompassisuuntaa. Teoriassahan se tarve on navigoinnissa, mutta käytännössä ei.
        Ai niin, omat kiikarini ovat merkkiä Bresser. Ostin joskus vuosia sitten Kipparin tilaajatarjouksena, olivat alle 200 euroa, joten mahtunevat aloittajan budjettiin, tuskin se tarjous monta sataa euroa alle "listahinnan" oli.

        Moottoriveneessä voisi muuten olla kova sana Canonin kuvanvakaimella varustettu kiikari. Vaan kallis on.


      • Vaimo

        Hankinta tehty, lämpimät kiitokset vinkistä sinulle ja mielipiteistä muille.

        Hyvää kesää kaikille!


      • Vaimo kirjoitti:

        Hankinta tehty, lämpimät kiitokset vinkistä sinulle ja mielipiteistä muille.

        Hyvää kesää kaikille!

        Kiitos


      • kiikarri
        jrsj kirjoitti:

        Kiitos

        Onkohan kiikarissa ns. eksymää ? Normaalissa veneen kompassissa pitää laskea eksymä ? Entäs kiikari ?


      • dtjyfjky533
        kiikarri kirjoitti:

        Onkohan kiikarissa ns. eksymää ? Normaalissa veneen kompassissa pitää laskea eksymä ? Entäs kiikari ?

        Niin sanotussa käsisuuntimakompassissa ei käytetä eksymää.


      • Arska B

    • Bin Okulaari
    • kapu14

      Pieniä juttuja vielä lisää. Joku kirjoittelia kyseli ,että voiko kiikari olla ainut navigointi kiikari. Navigoinnissa eteen tulee sellaisia termejä kuin KS = komapassisuunta , TS = tosisuunta, ks = kompassisuuntima ja ts = tosisuuntima. Veneen kiinteä kompassi , johon on laadittu eksymätaulukko, palvelee myös kiikarin kompassia. No miksi sitten ei toisinpäin? Syy on se ,että kun kompassille laaditaan tuo eksymätaulu , niin kompassi on kiinteästi jossain kohti aluksessa , missä ei ole mageettisia häiriöitä ( esim. magneetilla varustettu taskulamppu voi aiheuttaa vääriä suuntia). Kiikari voi kulkeutua aluksessa minne vain ja sillä otetaan suuntimia majakoihin , kummeleihin yms. Aina kun kiikarin kompassi antaa jonkun asteluvun , niin se on laskettava tosisuuntimaksi. Silloin tarvitset katsoa kartalta erannon ja pääkompassin eksymätaulukosta vastaavan asteluvun eksymän. Vasta tuon toimenpiteen jälkeen voit kartalle piirtää oikean suuntaisia suuntimaviivoja (tosisuuntiman). Totta se on ,että tämän päivän elekroniikka antaa tietoa ja suuntaa, mutta entä sitten kun laite sanoo poks, niin pallo on hukassa. Tuo ilmiö voi helpommin tulla merellä, mutta myös sisämaan järvillä. Pieni muistisääntö lopuksi: Tosisuuntia laskiessa on etumerkit tosia. :)

      • eksymä

        Eihän nykyajan muoviveneissä juuri eksymää ole. Pitää vain huolen, ettei kompassin katsottaessa ole metallia lähellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      105
      8237
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      112
      5764
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5231
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5206
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3851
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3041
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2757
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2558
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2532
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2491
    Aihe