Hs on jo lähestymässä tabloid -kokoa - vaatimatonta - vähentämällä juttujensa määrää ja sitä myötä lehtensä kokoa. Viime aikojen sunnuntainumerot vastaavat takavuosien maanantailehteä. Myös ilmestymispäivät vähenevät vuosi vuodelta, eikä mikään näistä lukijapalvelujen heikennyksistä vaikuta tilaus- ja irtonumerohintoihin.
Kepulaislaestadiolaisuus näyttäytyy aiheen isoina otsikoina juttuineen. Onnittelut HS:lle päätoimittaja/toimitusjohtajavalinnasta juuri ennen kuin Kepu alkoi lähetä sitä kokoa joka sille olisi jo aikaa sitten kuulunut jälkiteollisessa sivistysvaltiossa.
HS tabloidiksi
15
190
Vastaukset
- HS maksaa yhä enemmä
Yle on kiltti ja antaa Mikael Pentikäiselle aina tilaa haukkua Yleä. En kuunnellut maanantaina muuta kuin, että Pentikäinen on jossakin lomalla. Ja kas Yle paikalle heti kysymään, mitä Mikaelin kesään kuuluu tms. Pentikäien syönyt Yleä vuositolkulla Yle-maksusta, joka on vaatimaton siihen mitä Helsingin Sanomat kiskoo. Päivääkään lehti ei tule ylimääräistä, mielummin jää alle mistä maksetaan. Muytta Yleä katsotaan maksutta - on katsottu paikoin vuosikymmeniä.
Edes kuolleiden nekroja Hs ei raaski enää julkaista. Vaikka ovat valmista kamaa.
Yle tai sen "toimittajat" ei osaa yhtään itsesuojeluvaistoa, ja avaavat luukut Pentikäisen nalkutukselle. Uudestaan ja uudestaan. Hyvää kesää "sinne johonkin"! - blaahblaahhshshshsh
samaa pashaa eri koossa, hs on propagandalehti jota ei tule kenenkään lukea, valhetta valhetta ja vielä kerran valhetta kuten kaikki media
- Zappi
Hesarin virheet
- lehden luovuttaminen lahkolaisille, päätoim., muut toimittajat
- lehden sitoutuminen Naton kannattajaksi
- lehden sitominen presidentti Niinistön tukijaksi, maineenvaalijaksi
- lehden omien lukijoiden haukkuminen, nolaaminen, Tavallinen maisteri, Iso-Mursu, Johannes Apostata
- lehden Venäjä-vastaisuus
-lehden kokoomuslaisuus.
Hesarin dynastia tulee hajoamaan nyt kun Erkkoa ei enää ole. Saa vain nähdä, ottavatko jenkit ja lahkolaiset vielä vahvemman otteen Hesarissa kuin nyt. - hesari_ei
Tietenkin ottavat. Hesarilla voi pyyhkiä hanuria, tai no sekin on liian hieno tehtävä kyseiselle pashalehdelle, Seiskakin on luotettavampi uutislähde
- Raipe.
Höpö höpö! Olen samaa mieltä siitä mitä tuolla aiemmin kirjoitettiin linjan muuttumisesta, mutta onhan se nyt piruvie sentään vielä laatulehti. Erityisesti arvostan Kuukausiliitettä. Nytistä en tykkää ollenkaan. Mutta Seiskan uutisarvo perustuu julkkisten elämään, ne on niitä tauskipeltosia sunmuita, joilla ei ole tämän yhteiskunnan kannalta mitään oleellista arvoa. Hesari taustoittaa asioita ja jos ei ole kiinnostunut laadusta, sitten varmaan Seiska ja muut rupulehdet täyttävät sen tiedon tarpeen joka mahtuu kapasiteettiin.
- Väärä linja
Hesarin virheitä ovat lestadiolaisuus, amerikkalaisuus, natolaisuus, Venäjävihamielisyys, kansan enemmistönmielipiteidenvastaisuus.
- ViherVasurit
ViherVasurit pitää demokratiaa pilkkanaan, levittää valheellista propagandaa ja demoralisoi kansaa.
1. Neuvostorahoilla tuotettiin vasemmistolainen toimittajakunta Suomeenkin
http://www.vapaasana.net/artikkelit/2011/08/neuvostorahoilla-tuotettiin-vasemmistolainen-toimittajakunta-suomeenkin
2. Mediaviikon kysely: Toimittajista puolet vasemmistolaisia, puoluekanta vaikuttaa sisältöön
http://mediaviikko.fi/kategoriat/uutiset/uutinen/mediaviikon-kysely-toimittajista-puolet-vasemmistolaisia-puoluekanta-vaikuttaa-sisaltoon.html
3. Toimittaja
http://liberalismi.net/wiki/Toimittaja
PS. Miten varmistetaan, että ettei tälle palstalle kirjoittaja ole vihervasuritrolli?
- Päivän Lehti
Ihan hyvä suunta. Kunhan HS lopettaa nämä hajuttomat mauttomat K- ja NYt-liitteet. Metro-lehti kanssa seis. Ja keskittyy taas täysillä Helsingin Sanomiin.
Tuo paketti on sitten valmis menestystuote. Ilmaisjakeluna telineisiin ja julkisiin kulkkuneuvoihin. Kotiinkannettuna voi olla sitten sitä haluaville maksullinen. Jokin aika sitten palstojen välit levenivät. Lehteä täytetään vähemmällä toimitustekstillä. Myös on siirrytty suhteettoman suuriin valokuviin. Sen kyllä ymmärtää, jos joku Yhdysvaltain vastavalittu presidentti tai tuhoisa maanjäristys veisi kuvana 3/4 sivutilasta, mutta esim. tämän päivän Hesarin etusivun suuri valokuva (noin puoli sivua) on uutisarvoltaan aivan toisarvoinen: porkkalalainen mies veneessä. Tällaista tavantakaa. Kyseessä on sentään valtakunnalliseksi katsottava arvolehti. Vai onko se enää sellainen?
Väliin lätkäistyt K-kaupan yms. mainoslehdet lisäävät tympeyden ja huijatuksi tulemisen tunnetta. Ovatko tuollaiset loiset Hesarille todella tarpeen? Puolet painosta potaskaa.- Aikansa kutakin
Voisko joku neuvoa missä netissä saa Hesarin tilauksen peruttua. HS sivuilta ei löydy moista otsikkoa. Tabloid ei kiinnosta, kun Ilta-Sanomat voi lukea tuopin ääressä ilmaiseksi pubissa.
- Natotus oli moka
Hesarilta lähti lukijat ja ilmoittajat kun se rupesi suoltamaan Naton propagandaa ja haukkumaan omia asiakkaitaan, lukijoitaan, ilmoittajiaan kun ne eivät ole Naton kannattajia.
- Senttari
Eikös tässä kaikessa pidä näkemän uuden mahdollisuuden siemenet? Vastaa Sinäkin alla olevaan lupsakkaan Kansan Galluppiin:
← Korporativismi
Wikipedia-skandaali →
Kaikkien meidän Helsingin Sanomat
Julkaistu marraskuu 27, 2012 by Suomi 2017 - Suomi 2.0
“Tiedotusvälineellä ei ole arvokkaampaa pääomaa kuin se, että siihen voi luottaa.” Näin lausui julkisen sanan neuvoston (JNS) puheenjohtaja Risto Uimonen Hesarissa (HS 11.7.2012 – sivu A6).
Miltä tuo luottamustilanne näyttää Helsingin Sanomat vs. sosiaalinen media (SM)?
http://suomi2017.wordpress.com/2012/11/27/kaikkien-meidan-ilmainen-tabloid-helsingin-sanomat/
Vai onko nyt tapahtunut niin, että sosiaalinen media (SM) on jättänyt HS paikalleen seisomaan ja pitämään kiinni taakaksi käyneistä ankkureistaan? - rfgryhh
HS:n pitäisi vaihtaa paperilaatu pehmeämpään ja siirtyä rullakokoon. Sellaisena se toimisi mainiosti mokillä.
- eri mieltä
Hesarin uudistus epäonnistui
9.1.2013 12:53 Antero Manninen 18 kommenttia
Ajattelin ensin kirjoittaa Hesarin uudistuksesta vasta, kun olen lukenut lehden tulevan viikonvaihteen numerot. Maltti ei kuitenkaan riittänyt enää odottaa.
On pakko todeta, että Hesarin uudistus on pannukakku. Lehti on muuttunut latistuneeksi paikallislehdeksi, jonka artikkelit ovat vailla laajempia taustatietoja olevia, laajennettuja otsikoita. Samat asiat voi lukea maksutta Helsingissä ilmestyvistä ilmaisjakelulehdistä.
Ihmetyttää, mihin lehti tarvitsee aivan valtavan määrän toimituskuntaa, kun heidän työnsä tulos on tuollainen.
http://wiljoantero.puheenvuoro.uusisuomi.fi/129440-hesari-uudistus-epaonnistui - huonoin lehti
Nyt kun Hesari käskee äänestämään Suomen ruminta kirkkoa seuraava äänestys voisi olla Suomen tyhmin toimittaja ja Suomen tyhmin lehti päädyttiin Hesariin joka on tehnyt mahalaskun paljon paljon huonompi kun kaikki juorulehdet yhteensä.. eräs maan juorulehtikin alkaa olla tasokkaampi kun Hesari en ymmärrä onko tuolla toimittajat vedetty jostain kadulta ei ainakaan koulutus näy...varmaan pitävät itseään urbaaneina :)edelläkävijöinä:)ei hitto huono uudistus ja ei voi kun ihmetellä mistä näitä negatiivisia juttuja kaivetaan ..Hesarin laatuluokitus on Juorulhtien aatelia nro 1 kaikilla mausteilla ja typerillä seksi kirjoituksilla kun lässyttävät jonnin joutavaa,..entisestä laatulehdestä on tullut typerin juttujen typerä lehti.!En usko sen Hesarin juttuihin kun sen enempää kun muihin juorulehtiin tai sanotaanko en mihinkään voi luottaa enää Yle on ainut nykyään et edes joku asia tulee oikeasti käsitellyksi ..on lehtiä ja lehtiä sitten on nämä juorulehdet..pahna pohjimmaiset juorutaan ja haukutaan Suomi lehdet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1004850Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2124669"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1193147Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m283124Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983023Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382308- 932272
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342213- 222158
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392115