Lahden Vesijärvestä kalat loppu

Päivi

Muuhun tulokseen ei voi tulla. Kymmenen reissua tänä vuonna sinne, eikä juurikaan kalaa. Pitäisi verkot kieltää muutamaksi vuodeksi.

12

4233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uistelija

      Tuu Saarijärvi-Äänekoski seudulle Pyhäjärvelle kalalle niin ei tule tyhjiä reissuja. Verkkokalastajallekin riittää

    • dhjktejwhajkel

      verkko kalastus harventaa vesijärven kaloja mutta petokalojen totaalinen romahtaminen johtuu että kuorre on taantunut järvessä. vesijärven petokalojen erityisesti ahvenen kuhan ja taimenen pää ravinto on kuorre. Kuorteen katoamiselle on luonnollinen selitys. Peto kalojen määrä oli vaan pääsyt kasvamaan niin suureksi että ruoka loppui.

    • Kalamies7

      Sama katoaminen tapahtuu kohta myös nastolassa sala- ja ruuhijärvellä. Hyvä kuhakanta mikä saatiin istutuksilla aikaan häviää. Ei uistinmiehille paljoa kesäksi jää.

    • Lepiskä

      Nastolassa kukkasjärvellä kävi täysi kato nuottauksien takia. Kalan koko on pientä edelleenkin ja saalisten määrä ei päätä huimaa. Pahensivat loppu pelissä vain "roskakala" tilannetta.

    • uistelia1

      Aloittajan kanssa samaa mieltä, ei ole vesijärvessä muutamaa sattuma kalaa lukuunottamatta kalaa, melkein koko kesä tyhjää vedetty. Samaa oon kuullu myös muilta. Verkot olisi kyllä kiellettävä.

      • kalastuksenvalvoja

        Ahneella on paskanen loppu,pitää paikkansa Vesijärvellä,pidettiin verkkoja liikaa,myytiin kuhaa kun ei jaksettu itse käyttää,otettiin alamittaisia ja ei kun fileeksi ja myyntiin.Onneksi tuli 60mm verkko pakko,nyt vaan valvojat verkkoja tarkastamaan.


    • Vesijärveläinen

      Olen aina ihmetellyt miten vesijärvi kestää valtavat kalastus paineet. Joka kesäpäivä näkee satoja uisteluveneitä ja verkko sokkeloita. Silti on tullut joka reissu monta isoa ahventa ja mitta kuhaa. Paitsi 2012 ja 2013 kesät on ollut surkeita.
      En tiiä onko se viimein onistuttu kalastamaan tyhjäksi vai johtuuko se kuorteen vähenemisestä?

    • Rautaa

      Nastolassa kukkasjärvellä todellakin romahti kalakanta ja pahasti nuottausten takia. Roska kalan määrä senkun tuntuu kasvavan vain.
      Nyt viime kesä oli aika pohjanoteeraus, useampia kalastusporukoita monina päivinä vetivät täydet nolla saaliit. Itselläkin oli varsin niukka vuosi vaikka yleensä on jotain saannut. Sen lisäksi olen huomannut että järvi on alkanut haisemaan varsin inhottavalta, eltaantunut pohjamutainen tuoksu.

      Sama kalakannan romahtaminen on tosiaan käynnissä Salajärvellä ja Ruuhijärvellä, siellä tosin ilmeisesti niin kovan kalastuspaineen takia.

      Käsittääkseni ainoa oikea keino roskakala kannan hillitsemiseen on lisätä järvessä petokala-kantaa. Hauki olisi hyvä siitä että tutkimuksien mukaan kun ravintoa alkaa olla niukasti, se siirtyy pääsääntöisesti kannibalismiin.
      Opportunisti kun on. Nuottaaminen tuntuu pidemmällä tähtäimellä pahentavan vain tilannetta. Isommilla vesistöillä se voi toimia mutta pienemmillä siitä tuntuu olevan enemmän haittaa kun hyötyä.

    • Qbertti

      Ei vesijärvestä kuore ole loppunut! Kuore kattaa noin 80% koko vesijärven kalamassasta!

      • AhtiTietää

        Ylisuuri kourekanta syö kuhan vastakuoriutuneet poikaset. Ja myös tuo 60 mm silmärajoitus verkkopyynnissä on täysin biologisen tiedon vastaista, sillä pyydetään kaikki isot, nopeakasvuiset ja hyvät suvunjatkajat pois. Oikea ratkaisu olisi tasan 55 mm harvuinen verkko, ei enepää, eikä vähempää. Ja mikäli kalastuspaine on liian suuri, sitä tulee rajoittaa myös täysin valikoimattoman vapakalastuksen kohdalla.


    • vetouistelu

      Taitaa olla kalastajissa vika. Työkaverilla veneessä kaikki herkut mitä kalastamisessa tarvii.
      Nostavat kymmeniä kiloja Kuhaa viikossa.
      Kyllä Veskulla kalaa on kun osaa pyytää

    • Anonyymi

      KYL

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe