laitetaanko 6. kerroksesta putki ulos ja alas, vai mihin vesi,
pumpusta yleisesti laitetaan menemään.
Lähimpään viemäriinkin on 15 metriä ja 4 ovea välissä,
eikä kai 1600 tarjioushintaa mitkäään erikoisasennukset kuulu.
pumpusta yleisesti laitetaan menemään.
Lähimpään viemäriinkin on 15 metriä ja 4 ovea välissä,
eikä kai 1600 tarjioushintaa mitkäään erikoisasennukset kuulu.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä siellä parvekkeella yleensä joku vesireikä on.
No siinähän se vika on, ettei mikään ulosheittäjä ole kelvollinen ratkaisu, koska tuuli voi painaa veden alempien kerrosten parvekkeille.
Jos parvekkeilla ei ole sisäpuolista viemäröintiä eli lattioiden läpi johdettua viemäriputkea, voisi fiksuin ratkaisu olla satasen tjsp. investoiminen kondenssivesipumppuun, jonka avulla kondessivedet saa painettua pientä putkea pitkin vaikka kylppärin lavuaariin.
Parvekkeelle 50L saavi alle, mihin vedet tippuu. Parin päivän välein laittaa veden johonkin sopivaan paikkaan (kukkaruukku tai WC-pönttö). Ei tule turhan kalliiksi.
Ja ulkoyksikkö tyylikkäästi metrin korkeuteen, että sopii saavi alle?
Omakotitaloissa ulkoyksikkö asennetaan aina vähintään metrin korkeudelle lumen vuoksi ja senkin vuoksi että syntynyt jää on helpompi poistaa, ellei jään sulatusta ole asennettu syylärin alle.
Mikäs idea tässä on takana? Ilmalämpöpumppu kerrostalossa yhteen asuntoon?! Meinasitko säästää lämmitys kustannuksissa mitkä jaetaan tasan kaikille. Missä kohtaa se säästö tulee? Jos tarkoitus on pelkästään jäähdyttää niin siihen löytyy ainakin 100 täysin ilmaista tai liki, ratkaisua.
Yleensäkään Suomen ilmastossa jäähdyttämistä ei selitä mikään. Öitä jolloin lämpötila on yli 20 astetta on niin vähän.
Päivällä ikkunat kiinni ja yöllä auki. Ei ole kovin monimutkaista. Päivällä aurinkoisella seinällä ikkunoiden aukipitämisessä ei ole järkeä.
Pieni huomautus!
Lähes kaikissa kerrostaloissa jossa ei ole ILMASTOINTIA on sisälämpötila aina korkea kesällä.Vaikka ulkona olisi 10c
Ilmalämpöpumppu tuo siis suurimman hyödyn jäähdytykseen.
Hei, voitko jakaa salaisen tietosi muillekin, mitkä ovat ne sata ilmaista konstia millä kämpän saa jäähtymään? Meillä kun on tässä 85 neliön asunnossa jatkuvasti 25 astetta lämmintä. Siis nyt kesällä. Olis hyvä kun sais jäähtymään...
No kerropa sitten miten saan ilmaiseksi 25-28 asteisen rivarineliön jäähdytettyä. Ja tuo lämpö on ympäri vuoden, pois lukien -25 asteen pakkasia, jolloin päästään siedettäviin 21 asteen lämpötiloihin.
Tietokoneen tuulettimilla. Näitä nyt on kaikki SERTY keräyspisteet täynnä. Samasta läjästä saa myös virtalähteen. Tuuletus ikkunaan hyönteisverkon tilalle sopiva plekxin pala. Siihen sitten haluttu määrä tuulettimia. 12 voltin tuulettimet kaks sarjaan kytkettynä pyörii lähes äänettömästi. Järjestelmää voi vielä fiilistellä termostaatilla ja kellokytkimellä.
Järjetöntähän on sijoittaa ILPiin tuhansia pelkästään että tuuletetaan itse aiheutettua lämpöä ulos. Tai jokainenhan elää tavallaan.
ILPin kanssa tulee ensin ongelmaksi saako sitä ylipäätään laittaa kerrostalon parvekkeelle.
Jäähdytyskäyttöön tarkoitettu ilppi tuhansia? No, virittele sinä niitä tuulettimia, minä jäähdytän 500e ilpillä.