Eli muutin asuntoon jossa on parveke kirkasta lasia lattiasta kattoon astti ja nyt on ehdottomasti löydettävä alaosaan NÄKÖSUOJAA! Olen googlannut tuntikaupalla mutta en löydä millään esim bambu/kaisla/pajumattoa joka olisi 80x350 ja 80x160 koossa :( Ihan peestä että tehdään tällasia partseja, jokaisella naapurilla on erilaisia virityksiä näkösuoijiksi , yhdellä jopa pahvilaatikoita avattu levälleen :D Osaisiko joku ihana auttaa tässä ongelmassa mua, kiitos etukäteen
Näkösuojat lasiselle parvekkeelle, help!
9
4573
Vastaukset
- Kyttäilijä
Hei yksi mitä olen omassa naapurustossani nähnyt, niin ne hyvät, kuin huonotkin :'D
Osa tykkää ripustella jotain verhon oloisia liuhuvia härpäkkeitä, (itselläni maitolasinen alaosa, joten itselläni ei ongelmia näkösuojan kanssa) mutta jos löydät matalia sermejä tai halpoja puisia pihalaattoja, jotka asettaa nojalleen lasin eteen. Muutamalla näyttää olevan puutarha penkki yhdessä kulmassa, muuten ei näkösuojaa.. Naapurilla taas on kasvihuone asennettuna parvekkeellensa, ihme etä sisään edes näkee (:
Toivottavasti näistä oli jotain apua asiaansi, aurinkoista kesää :)- ritva49
ei niitä oo olemas sa
- naapurin_parvekkella
On olemassa alhaalta ylöspäin kulkevia sälekaihtimia, tuossa vastapään kerrostalossa (rak vuosi 2015) on sellaisia. Kysy kaihdinliikeistä.
- helpponakkiseon
jääkukkalakka, siinä se!
- liejoratkennut
Lyhyemmätkin verhot riittää kun alas laittaa parvekeaidan. Aita saa olla läpinäkymätön, kuka edes haluaa kaiken näkyvän.
- aurinko.kalvo
Vanha viesti, mutta laittaisin varmaan auringonsuojakalvot. Joko tummat, tai peilipintaiset.
- KaihdinCasadina
Hyviä vaihtoehtoja parvekkeelle on Screen- tai Queen-verhot.
- tarpeeksi.paljon
Joo, arvaa paljon ne maksaa..
- 56y65y56y56ty
Mun vinkki olisi että osta sälekaihtimet.
Kiinnitys paremmalla kaksipuolisella teipillä, googleta itse mistä saa parhaiten mutta siis näitä myydään motonet sun muut vastaavat kaupat.
Kun parvikelasi on katosta lattiaan niin miten olisi laittaa kaksi sälekaihdinta/lasi.
Toinen kahdin vaikka vyötärön korkeudelle ja toinen sinne kattoon ylös, näin voi säädellä monipuolisesti alhaalta ja yltäältä lasista erikseen.
Tämä on budjetti ratkaisua, kapea sälekaihdin maksaa alle 20 euroa kpl.
Itse ostin sellaisiatarjouksesta niin että osalle tuli hintaa vain 10 euron luokkaa ja
sitten kaksipuolista teippiä.
Alaosaa lasistahan voisi tummentaakkin mutta tummeskalvotkin on yllättävän kalliita.
70% tummennuskalvo niin ei siitä paljoa enää näy läpi, eikä näe sitten itsekkään enää läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2373173
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?302921Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n252157Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262078Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa641947Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo821733Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh301587Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1201463Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr441390Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http421253