molimed vs. tena

molimedqueen

Moron! Oletteko huomanneet, onko molimed kestävämpi kuin tena? Joudun käyttää vaippoja päivittäin ja milloin ei oo saatavissa molimedia, olen kokeillut tenaa.

Haittapuolena on, että tena hajoaa nopeammin kuin molimed, muuta eroa en ole huomannut. En tunne ihon kutinaa tai muuta, kun on heikentynyt tunto.

Aiemmin ei tenat hajonneet eli täytteet tulleet repeytyvästä vaipan takaosasta. Mutta ne nyt ovat hajonneet herkemmin. Ja jos ei joka päivä vaihda molimedia, senkin takaosa hajoaa nopeasti. Eli vaippa kestää maksimissaan koossa 12 tuntia. Ja sitten jo alkaa tulla vaippojen täytteet ulos. Huomaa nimittäin että vessan lattialle tai pyttyyn niitä tipahtelee. En tunne muutoin niitä.

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Onko käytössä molimed vai tena parempi? Minulla on pääasiallinen syy ulosteenkarkailu, mutta virtsapuoletakin jotain karkaa, vaikka on toisokatetroinnit.

Ja lisääkö vaippojen hajoaminen infektioriskiä? Toistuvia virtsatietulehduksia ollut jo 5 kertaa tänä vuonna. Ja lääkärit ei suostu estohoitoon.

3

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoon

      Kannattaisiko vaippa vaihtaa useammin..

      • molimedqueen

        Ei auta. Laitoskuntoutuksessa oli joka vessakäynnin yhteydessä, hajosi samalla tavalla... vaikka 4 kertaa päivässäkin oli vaihto. Eikö ne ole tarkoitettu kulutusta kestäväksi, mietin välillä... Parasta olis päästä eroon mutta ei voi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      437
      5533
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      174
      3326
    3. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      9
      3294
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2851
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2218
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2174
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      53
      2131
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      91
      1873
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1601
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1473
    Aihe