Vajaatoiminta ja etova olo

Olen syönyt kilpirauhaslääkkeitä (Thyroxin 0,1) nyt huhtikuun 2012 lopusta eli 2,5kuukautta.

Arvot oli TSH 55 ja T4V 4,3. Mitään hirvittäviä oireita minulla ei edes ollut, väsymystä ja muistin heikkoutta. Kontrolli tulossa elokuussa.

Varsinainen ongelma on nyt se, että lääkityksen myötä minulla on lähes joka päivä etova olo, vähän sellainen kylmäntunne ylävatsassa ja huimausta. Onko muilla vastaavia oireita? Voisiko tämä liittyä kilpirauhasen vajaatoimintaan vai onko tämä nyt sitten ihan jotain muuta vaivaa?
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koko ajan oikeastaan ollut sellainen todella lievä kestohuimaus päällä. Siihen on vain niin tottunut, että sitä ei aina huomaa. Joskus huimaa pahemmin. Kylmäntunnetta mahassa ei ole mutta muuten iho kauttaaltaan kylmän nihkeä. Pahoinvointiakin on mutta liitän sen yleensä närästykseen. Itse olen syönyt n. 5 kuukautta, todella paljon oireita poistunut mutta on vielä paljon jäljelläkin.

Sen kun joku selittäiskin, että mikä oire johtuu mistäkin. Lääkärit eivät ole paljon vaivaantuneet selittämään, itse saa pähkäillä päässään, että oiskohan tämä nyt sitten sitä vajaatoimintaa vai mitä. Minulla oli lääkityksen alkupuolella melkein jatkuvaa päänsärkyä, saattaa kai se elimistö reagoida yksilöllisesti siihen, että yhtäkkiä sitä hormonia tuleekin.

Äänestä

Olen kuullut monelta vajist sairastavalta että heillä on ollu pahoinvointia ennen kuin tasapaino oli löytyny. Itelläni ei vaan ollu nälkä, mut noi katos ku hormonit on tasapainossa. Huimauski on yleinen oire. Se voi johtuu siitä että aivot ei saa kaikkia vitamiinejä, hivenaineita tai vettä, lihakset on jumissa tai matalasta verenpaineesta, mikä on yksi yleisimmistä vajiksen oireista. Noi oireet ei oo mitenkään omituisia tälle taudille ja noitten pitäs parantuu ku lääkitys on kunnossa. Jos ne jatkuu siltiki nii sit voi kattoo voisko se olla jotain muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä nyt on kirjoitti:

Olen syönyt kilpirauhaslääkkeitä (Thyroxin 0,1) nyt huhtikuun 2012 lopusta eli 2,5kuukautta.

Arvot oli TSH 55 ja T4V 4,3. Mitään hirvittäviä oireita minulla ei edes ollut, väsymystä ja muistin heikkoutta. Kontrolli tulossa elokuussa.

Varsinainen ongelma on nyt se, että lääkityksen myötä minulla on lähes joka päivä etova olo, vähän sellainen kylmäntunne ylävatsassa ja huimausta. Onko muilla vastaavia oireita? Voisiko tämä liittyä kilpirauhasen vajaatoimintaan vai onko tämä nyt sitten ihan jotain muuta vaivaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu