mitenkä on pesintä mehtälinnuilla onnistunut. Erityisen kiinnostunut olisin koilis lapin alueesta varsinkin kemijärven seudusta. Ja varsinkin alueen riekko kannoista.
onko havaintoja poikueista
8
601
Vastaukset
- ei hyvä
Yleisesti ottaen kovin heikkoa on ollut. sattu pahimmoilleen kylmät ja saiset kelit, kun poikasten olisi pitänyt päästä hyönteisravinnolle.
Toki aluekohtaisia vaihteluja on, mutta itäisessä Lapissa heikolta näyttää.
Riekko oli jo muutenkin Kemijärvi, Savukoski alueella heikoissa kantimissa. - jos kiinnostaa
Kantsii varm käydä itse kattomassa ni saa varmimman vastauksen. Tai soittaa paikalliselle tuttavalle.
- Ryynäsen Topi
Riippuu keneltä kysyy. Jos eteläläinen tenttaa lappilaiselta on kannat varmasti heikkoja. Eiiiolelinnnntua, eiiii kannata tullla. Mutta jos totta puhutaan niin sateista ja viileistä ilmoista huolimatta poikueet ovat suht hyvin onnistuneet. Hyönteisiä on runsaasti ja pedot suht vähissä. Naaras linnut olivat viime vuonna enemmistössä ja talvesta selvisivät hyvin pehmeästä lumipeitteestä johtuen jolloin linnut pääsivät hyvin kieppiin.
Täytyy muistaa että pohjoiset kanalinnut ovat selviytyjiä ja arktisia lintuja jotka ei heti auringon säteistä, vesi pisaroista tai pakkasista säikähdä.
Jos näin olisi niin tuskin nuo linnut täällä satojatuhansia vuosia olis sinnitelleet.
Elinympäristön muutokset (tehometsätalous) ne kyllä vie mutta luonto ja metsästys ei!- poskituuli
kiitokia vastauksista.onhan se kuitenki lähettävä sinne päin kun luvatki tilattu. Koiran kans viikoksi olemaan aivan jouten. Jos lintuja on metästellään jos ei harrastetaan ns kennel metsästystä. Vain hyvistä suorituksista. Nuori koira vielä.
- sawon-akka
Oma havaintoni oli aikas heikko, muutama koppelo ja poikametso. Lomailimme 4 päivää erämaassa linjalla Savukoski-Naruska-Tulppio-Tuntsa heinäkuun 15 pv.
Riekkoja ei nähty yhtään. Ajelimme aamu varhain huviksemme korpiteitä, mutta
ei lintuja Voi olla että meillä oli huono tuuri, ei vaan onnistuttu näkemään lintuja.
Huolestuttavimman havainnon tapasin tänään 24.7. täällä Savossa mustikka-
reissussa. Löysin teerenpesän jossa oli 4 munaa, menin kauemmaksi ja jäin seuraamaan tapahtumia. Emo tuli hautomaan pesäänsä. Miten mahtaa poikasten käydä kun kohta alkaa kanalinnustus. Itsekin harrastan linnustusta ja metsästystä, mutta tämän poikueen ja emon tahtoisin jokaisen ihmisen jättää rauhaan. Kävi niin sääliksi näin myöhäistä hautomista. Enpä ole moiseen aiemmin törmännyt.- Ryynäsen Topi
Kuule sawon akka:) Hyvä että kiinnitit huomiota lintuihin ja olet huolissasi mutta yhden asian korjaisin tässä ettei tule väärää kuvaa. Usein kesällähän kanalinnut tuntuvat katoavan olemattomiin ja taas syksyllä ilmestyvät kuin tyhjästä.
Syykin on tähän varsin luonnollinen. Juuri tuon lomasi aikaan kesällä linnuilla on pienet poikaset kuten tiedät ja akka linnut pitävät pojat hyvinkin piilossa kaikilta mahdollisilta silmiltä niin ketuilta, haukoilta kuin ihmisiltäkin ja parilla kotkotuksella pojat tietävät vaaran ja vihollinen vaikkapa tässä tapauksessa ihminen saattaa kävellä vain muutamien metrien päästä ohi poikueesta siinä missä syksyllä linnut hyppivät jo sadasta metristä lentoon. Ukkolinnuilla on myös sulkasato joka tarkoittaa huonontuneesta lentokyvystä johtuen erityistä varovaisuutta ja piilottelua.
Syksyn koittaessa lintuja alkaa näkymään tiellä täydentämässä jauhinkivi varastoja talveen ja metsissä muutoinkin uusien sulkien vaihduttua hyvän lentokyvyn omaavina ryskyää vähän väliä lintuja lentoon.
Mainitsemallasi alueella oli kohtuu hyvin metsoa ja teertä viime syksynä mutta riekko oli todella vähissä.
Tuo teeren pesän löytösi on kyllä myöhäisempiä mitä tiedän. Olisiko käynyt niin että eka pesä on tuhoutunut ja lintu on muninut vielä uuden joka sekään ei vissiinkään ole kovin yleistä. Soidin kuitenkin ajoittuu yleensä päivien tarkkuudelle keväällä. - sawon-akka
Ryynäsen Topi kirjoitti:
Kuule sawon akka:) Hyvä että kiinnitit huomiota lintuihin ja olet huolissasi mutta yhden asian korjaisin tässä ettei tule väärää kuvaa. Usein kesällähän kanalinnut tuntuvat katoavan olemattomiin ja taas syksyllä ilmestyvät kuin tyhjästä.
Syykin on tähän varsin luonnollinen. Juuri tuon lomasi aikaan kesällä linnuilla on pienet poikaset kuten tiedät ja akka linnut pitävät pojat hyvinkin piilossa kaikilta mahdollisilta silmiltä niin ketuilta, haukoilta kuin ihmisiltäkin ja parilla kotkotuksella pojat tietävät vaaran ja vihollinen vaikkapa tässä tapauksessa ihminen saattaa kävellä vain muutamien metrien päästä ohi poikueesta siinä missä syksyllä linnut hyppivät jo sadasta metristä lentoon. Ukkolinnuilla on myös sulkasato joka tarkoittaa huonontuneesta lentokyvystä johtuen erityistä varovaisuutta ja piilottelua.
Syksyn koittaessa lintuja alkaa näkymään tiellä täydentämässä jauhinkivi varastoja talveen ja metsissä muutoinkin uusien sulkien vaihduttua hyvän lentokyvyn omaavina ryskyää vähän väliä lintuja lentoon.
Mainitsemallasi alueella oli kohtuu hyvin metsoa ja teertä viime syksynä mutta riekko oli todella vähissä.
Tuo teeren pesän löytösi on kyllä myöhäisempiä mitä tiedän. Olisiko käynyt niin että eka pesä on tuhoutunut ja lintu on muninut vielä uuden joka sekään ei vissiinkään ole kovin yleistä. Soidin kuitenkin ajoittuu yleensä päivien tarkkuudelle keväällä.Kiitos Ryynäsen Topille hyvästä ja täydentävästä kommentista. Olin viime syksynä kanalinnustamassa tuolla kyseisellä Savukosken suunnalla ja lintuja oli melko hyvin kuten mainitsit. Menen myös tulevana syksynä ko alueelle. Tulee tai ei,
pääasia että saa olla rakkaan harrastuksen parissa saksanseisojan kanssa.
Tämä teeren myöhäinen muninta löytämässäni pesässä kummastutti minua sen verran, että halusin tuoda sen julki viisaimmille luettavaksi. Ajattelin samaa kanssasi että joku on tuhonnut eka pesän. Voiko muuten jänis tuhota munat, koska pesässä oli yksi pupun paska kikkare. Otin pesästä valokuvankin muistoksi.
Meinaan käydä muutamien viikkojen päästä alueella seuraamassa tapahtumia ja kurkkaamassa pesään, onko munat kuoriutuneet. Mielenkiintoista.
- realisti .... nnnnn
Heh heh , ei se lintu muni KOSKAAN samaan pesään jos se on tuhottu. Yleisesti ottaen ihmisillä on havaintojen teko muuttunut urbaaniin suuntaan ja kaikki erikoiset , loukkaantuneet ja sellaiset on näkyvillä .... Korvessa on lintuja , ja petoja ei päästetä valtaan niin hyvin menee....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812356- 1831954
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1721801Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1181616Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1141370
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661106Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045