Ei juuri huonompaa laatua voisi "autolla" olla. Suurin osa materiaaleista helposti hajoavaa ja natisevaa muovia. Selkeitä epäloogisuuksia eri laitteissa ja toiminnoissa. On kuin maanantaiaamujen lada, joka on tehty ihan kännissä.
Sitikat on hanurista
EiIkinäEnääSitikkaa
51472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Olet harvinaisen oikeassa kommenteissasi.Jostain syystä ranskassa tehdään vain maanantaipäivän autoja joita ei arvosta kukaan tervejärkinen.Ihme että jotkut suomalaiset eivät osaa lukea autotestejä ja katsastustilastoja joissa kiistattomasti on näytetty nykypäivän rasnkisten surkea laatu.Vain ylimielinen ranskis voi kuvitella että sutta ja sekundaa tekemällä voi pärjätä markkinoilla.Esim. C5 citikkaa saa vuoden vanhana alle puolen hinnan.Se kertoo ostajien luottamuksesta autoon.Ranskiksen ostaessa on sama kuin heittelisi satasia ikkunasta kerjäläisille.
Viestissäsi ei ole mitään perää. C5 vuoden vanhana alle puoleen hintaan jne. Tiedät asian itsekin. Mollaat tahallasi ja olet siksi luuseri.
Laitapa linkki, jossa on myynnissä vuoden vanha C5 puolella hinnalla. Käyn samantien ostamassa.
No ni, hopihopi, linkki kiitos! Rahat polttaa jo!
AVK pirkkala.Auki 9-16ark.Hyvää matkaa,saat taattua citikka laatua.
Juu. Kolariauton, joka on lunastettu voi saada halvalla. Ihan kaikilla merkeillä.
Onko sinusta kivaa olla luuseri, vai tunnetko häpeää?
Osta ihmeessä "puoleen hintaan", kun saat todella miellyttävän auton perheesi tarpeisiin. Tosin tuo hinta-arviosi lienee osittain tuulesta temmattu, mutta kelpo yritys kuitenkin.
http://www.autotalli.com/vaihtoauto/32212380/pos/4/page/2/Citroën/C5/2011/Espoo
Siis. Maksaako Citroen C5 uutena todellakin vähintään 60 000 ecua?
Ei mene edes puolella hinnalla. C-5:sta ei pääse millään hinnalla eroon jos siihen kerran sortunut. Ave lähtee päivässä ja kovalla hinnalla. Kyllä kansa tietää mistä kannattaa maksaa ja mistä ei.
Taitaa olla palstantutkija åsmå ja moni muu sivupersoona sama jäärä joka ei ymmärrä autoista mitään,mutta laajan sanavaraston omaa.Muunmuassa sana luuseri on juurtunut niin syvälle junttiin,että varmaan äiti voisi opettaa jo toisenkin sanan.Ex ni.Jos opit,niin saat tikkarin.Ja illalla äiti kertoo sadun chitikasta,jossa sinutkin alkuun saatiin.Vahinko!
Kyllä ovat samoja jankuttajia.
Sopiiko tämä diagnoosi sinnuun?
Psykopaatin tunne-elämää kuvaavia piirteitä ovat pinnallisuus sekä syyllisyyden tunteiden, katumuksen ja empatian eli myötäelämiskyvyn puuttuminen. Ihmissuhteissaan psykopaatti on pinnallinen, lipevä, itsekeskeinen ja mahtipontinen, (tahattomasti) valehteleva ja (tahdonalaisesti) omaksi edukseen asioita kaunisteleva, manipulatiivinen, hyväksikäyttävä ja vastuunottoa vieroksuva. Jo lapsuudessa monilla psykopaateilla on käytöshäiriöitä. Aikuisiällä käyttäytymistä luonnehtivat »parasiittisuus», käyttäytymisen huono hallinta, sukupuolinen holtittomuus, toisen seksuaalinen halventaminen, rinnakkaiset ja lukuisat lyhyet parisuhteet, realististen päämäärien puuttuminen, huono itsehillintä ja mielijohteiden mukaan eläminen (impulsiivisuus) sekä vastuuttomuus.
Ranskalainen auto on lähinnä huono vitsi ja pilkan kohde. Vain saksalainen ja jenkki osaa tehdä oikeita kunnon autoja.
Jos sinulla on olemassa tuo pilkkaamisen tarve, niin olet heikkolahjainen herjaaja, eli luuseri.
Terveellä ihmisellä moista tarvetta ei ole.
"jenkit osaa tehdä oikeita kunnon autoja" hyvä vitsi.
Jenkit osaa tehdä vain autoja jotka kaikilla nopeuksilla vaarallisia,näin totesi jo Ralph Nader vuosia sitten virallisesti.
Palstantutkija taitaa omistaa ranskalaisen kottikärryn kun noin ottaa nokkiinsa XD
Mutta tottahan se on, että ranskalainen auto on lähinnä vitsi. Ehkä ihan uusimmissa malleissa näkyy jo jotain yrittämistä mutta siltikin aika laimeaa.
Ranskalaisen auton omistan kyllä. Meillä kaikilla on oikeus tuomita asiaton kirjoittelu ja solvaaminen. Toki on ymmärrettävää, että nämä solvaavat luuserit eivät pysty itse säätelemään toimintaansa. Katkeruus ja kauna niitä kohtaan, joilla menee heitä paremmin on liian voimakas.
On kiistatta osoitettu, että solvaajat ovat luusereita, jotka pyrkivät nostamaan itseään muita alentamalla. Ja vain ylempänä olevia voi alentaa.
Pistäppäs faktaa että on "kiistatta todistettu osoitettu että solvaajat ovat luusereita"...faktaa,todisteita peliin tai olet itse luuseri
Missä todisteet viipyvät ellei tule olet luuseri.
Ne on linkitetty jo tähänkin keskusteluun. laitan linkin eräästä keskustelusta. Tämä siis ei ole todiste:
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/ihmissuhteet/ihmissuhteet/1692108/ex-koulukiusaajat-mita-mietitte-nyt/
Tässä ote Päivi Hamaruksen väitöskirjasta:
Erittäin tärkeä havainto Hamaruksen tutkimuksessa kiusaamisen ennaltaehkäisyä ajatellen on havainto, jonka mukaan kiusaaja vain esittää kovaa mutta ei ole todellisuudessa kova, vaan heikko. Kiusaajan syiksi mainittiin usein pelko. Kiusaaja pelkää, että häntä kiusataan, ellei hän kiusaa.
Niinpä kiusaajalla saattaa olla sama ominaisuus, mistä hän kiusaa toista oppilasta. Häpeän pelkääminen tai koetun häpeällisen tilanteen kostaminen mainitaan kiusaamisen syyksi. Aiemmin on saattanut tapahtua jotain, jonka oppilas on kokenut alentavaksi (poika on esimerkiksi hävinnyt tappelun), ja tästä seuraa että hävinnyt oppilas alkaa kiusata tilaisuuden tullen voittanutta oppilasta nöyryyttääkseen hänet.
Yksinäisyyden on todettu edesauttavan kiusaamista, kun ei ole ystäviä, jotka puolustavat. Nuorten kulttuuriin kuuluvat sosiaalisuus ja seurallisuus. Yksin käveleminen tai tovereista erilleen vetäytyminen ei tuota yhteisöllistä suosiota.
Kiusaamisen dynamiikka
Missä tässä mainittiiin että solvaajat ovat luusereita,ei niin missään eli åsmå todistetusti osoitettiin valehtelijaksi JÄLLEEN kerran
Katsos vaan.Palstantutkija tuntee olevansa joku tuomari jolla on oikeus heitellä luuseriviittaa kaikkien niiden päälle joiden mielipiteet ei miellytä.Viimeksi tälläista toimintaa nähtiin natsi-saksassa.Ei muuta kuin hihamerkki kaikille jotka ei pidä chitikasta.Eks niin furer.
Olet väärässä. Ainoa asia, jota en suvaitseon solvaaminen ja tahallinen ärsyttäminen ja kiusaaminen. Meillä kaikilla on oikeus ja jopa velvollisuus puuttua haukkumiseen ja kiusaamiseen. Tapahtuu se sitten koulussa, tai työpaikalla tai täällä.
Laitan linkin siitä, millaisia nämä kiusaajat ovat:
http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/14177-millaiseksi-johtajaksi-aikaisempi-koulukiusaaja-voi-kasvaa
Kyseessä väitöstutkimus. Toivottavasti mahdollisimman moni jaksaa ajatuksella lukea pääkohdat.
Kysymys teille solvaajille: Mllaisina itse näette itsenne? Koetteko olevanne muita heikompia, vai koetteko itsenne "päälliköiksi?"
Kuinka merkittävää teille on tämä haukkuminen ja solvaus? Pidättekö sitä oikeutettuna ja millä perusteilla?
Olet natsi,tykkäät nahkahousuista ja piiskasta.Tykkäät pukeutua naisten vaatteisiin.Ja tykkäät siitä,että joku sinuakin kutsuisi luuseriksi..Kidutat itseäsi ajelemalla autolla joka on romu.Olet masokisti selvästi.Nautit siitä että löydät jotain 100vuotta vanhoja todisteita autosi hyvyydestä.Tunnusta palstantutkija.
Vastasit siis kysymykseen, millainen koet olevasi. Et suoraan, mutta rivien välistä kaikki sen näkevät. Luuseri, mikä luuseri.
Et sitten lukenut linkkiä?
"Sitikat on hanurista" väite ei pidä paikkaansa. Hanuri on soitin ja sieltä näppäräsorminen pelimanni saa ilmoille melkoiset luritukset. Tässä sinulle vähän faktaa.
http://www.youtube.com/watch?v=JA_PSMCKMkQ
Ja seuraavan autosi hankintaan linkki. www.citroen.fi
Jos faktat ärsyttävät sinua niin ehkä olisi parempi vaihtaa automerkkiä? :D
Mitkä faktat? Kiinnostaa!
Viisi ronkelia kissaa takana ja kaikki lopetettu eikä uutta tule enää koskaan. Nyt johtotähti, joka kestää, kulkee ja loistaa.
Taidan mennä otttamaan päivittäiset mieliala lääkkeeni. Ei tässä muuten kestä noita citikoita :(
Heikkolahjainen herjaajaluuseri varastelee nimimerkkiä. On se vaan niin säälittävä sepustelija.
Se on tämä citrofeenia-tauti, joka aiheuttaa itsensä kanssa keskustelua.
Kyllä se on ainakin kohdallasi jo varhaisessa vaiheessa tapahtunut syrjäytyminen, mikä aiheuttaa kateutta parempiosaisia kohtaan.
Käytännöss tämä näkyy kiukutteluna, valehteluna ja solvauksina mm. Audin, BMW:n, Citroenin sivuilla.
Jo varhain opittu strategia, toisten haukkuminen ja kiusaaminen, on ainoa tapa purkaa ahdistusta ja pahaa oloa. Pyrkimyksenä on siirtää tätä pahoinvointia pois itsestä.
Jo kouluaikana kiusasit luokassa fiksumpiasi. Heitä olikin koko luokallinen. Peruskoulu on jo ohi/ keskeytynyt ja nyt fooruminasi on netti.
Haluaisit ryhdistäytyä, mutta luuserina elo on jo liian syvällä?
Eli nyt yrität käännättää Audin,BMW:n sinun puolellesi-ei onnistu sillä Audi ja Bmw miehille ei sitikka kelpaa.
Taitaa olla niin åsmå että sinä se olet luuseri kun et oikein muusta osaa puhua.
Pitääkö palstantutkija itseään keskimäärästä fiksumpana? Mitä lääkkeeitä syöt,tarjoatko minullekkin??
Ei, en pidä itseäni keskimääräistä fiksumpana. Muita haukkuvia ja valehtelevia henkilöitä pidän keskimääräistä heikkolahjaisempina luusereina.
Miten sinä näet nämä solvaajat? Ovatko he (sinä mukaan lukien) keskimääräistä fiksumpia? Vai päin vastoin?
Riippuu siitä mitä lääkkeitä tarjotaan.Vahvimmat pillerit saa mut kehumaan chitikkaa,mut sitten on jo vatsahuuhtelu lähellä.Aivan streittinä ollessani osaan kyllä kiertää ranskalaiset kaukaa.
Koetko toiminnastasi häpeää, vai ylpeyttä?
Niissä piireissä, joissa itse liikun, ei erityisemmin arvosteta valehtelijoita ja toisten haukkujia. Miten sinun lähipiirissäsi? Ovatko ne ihan must juttu? Että pääsee piireihin.
Hyvä ihminen otahan jo ne lääkkeet. Pakkopaita päälle ja puupää auto paikalle.
Tunteeko palstantutkija tulevansa jostain "paremmista" piireistä.Paremmat piirit,kovemmat spiidit ex je? Tämähän on autopalsta,ei kenenkään egoilu sivu.
En ole paremmista piireistä, mutta sen verran hyvistä, että meillä ei valehtelijoita siedetä. Esim. kun palkkaan väkeä firmaamme töihin, niin minulle on täysin samantekevää hakijan poliittinen kanta, sukupuoli ja sukupuolinen suuntautuminen. Mutta jos hakija paljastuu valehtelijaksi. Muiden kiusaajaksi, niin sellaiselle hakijalle näytän ovea välittömästi.
Nämä valehtelevat solvaajat ovat ilmeisesti sinun listallasi kovinkin korkealla?
Olet siis Romanian kerjäläinen.
En oikein ymmärrä viestiäsi.
Miten pitkälle olet päässyt elämässä tyylilläsi? Valehtelemalla, ärsyttämällä ja solvaamalla?
No älä vastaa. valhetta se vain olisi. Täytyy toivoa ihan isänmaankin puolesta, että kaltaisiasi valehtelijoita ja luusereita olisi Suomessa mahdollisimman vähän.
Isänmaankin puolesta..Voi voi kokkarikin tulee vielä taskusta.Jatka lääkityksen ottoa..
Ja monenkohan sitikan kokemuksella sitä sitikat tuomitaan? Yksi minullakin on ollut, tämä nykyinen, ja kokemukset ovat aivan päinvastaisia. Xsara on ollut paras kaikista omistamistani 15 autosta. 100 %:sen luotettava, kestävä ja hyvä ajettava, ei edes niitä monestakin muusta autosta tuttuja natinoita. Ainoa havaitsemani epäloogisuus on ollut naurettavan edullinen hankintahinta (käytettynä). Siitä kiitos kaikille ranskalaiskauhuisille. Ja ainoa valittamisen aihe tarpeettoman hankalasti vaihdettavissa olevat ajovalopolttimot.
Saabiin olin muuten yhtä tyytyväinen, mutta meikäläiseen makuun hieman raskas ja perso bensalle. No, Xsaran sisar, 306 pösö oli myös hyvä peli, vaikka siihen iskikin ylimääräinen vika, flekti lakkasi pyörimästä, kesähelteillä.
Kaikkien muiden kanssa onkin sitten ollut ongelmia enemmän ja vähemmän, ja vaikka vähemmän, niin muuten ei ole hurraa huutoja aiheuttaneet. Astra ollut kaikkein paskin, bensatankki vuoti, jousia katkesi, penkki hajosi, katalysaattori hajosi, kori ruostui, käyntihäiriöitä, ja kaikki vuoden sisään. Yhden (maanatai?)kappaleen kokemus, mutta mieleen iskostui: Opelit on hanurista.
Kohta tästä kattelemaan uutta C4:sta.
Taas yksi chitikkamies avohoidossa.100% luotettava peli alla..Voi teitä.Jos ette syö lääkkeitänne,ne ei auta.
"Suurin osa materiaaleista helposti hajoavaa ja natisevaa muovia", vai on Suomessa valmistettu muovi huonoa! Nordstream-kaasuputkeen ja Porsche:n se kyllä kelpaa.
Luuletko että porcheen käytetään samoja muovilaatuja kun ranskikseen?Todista väitteesi muuten olet luuseri.
Et ole oikea ranskalaisen auton omistaja! Itse ajan Peugeotilla, mutta on minulla ollut muutamia Sitikoitakin ja jokunen Renu, sekä tietty Simca/Talbot, lisäksi tallissa vanha Rättäri 2CV vm. 1960, joten pientä näppituntumaa on ranskalaisista autoista. Tosin on minulla ollut Mersuja ja Volvojakin, mutta näillä ranskiksilla on nyt ajeltu melkoisen pitkään. Melko huolettomia kilometrejä on tullut ajettua näilä ranskalaisilla, vaikka on vikojakin ollut.
Vaan mikä sitten sai minut vaihtamaan uudet Mersut ja Volvot ranskalaisiin, ihan vain naapurikateus. Asun pienellä paikkakunnalla ja täällä on melkoista elämää. Ranskalaisella autolla voin ajaa huoletta, ei niitä kukaan jaksa kadehtia ja saa hyvää kyytiä. Uuden Mersun omistaminen pienellä paikkakunnalla on jatkuvaa kärhämää ja änkyröintiä, kyllästyin ainaiseen "Mersulisään".
Ei ole olemassa kuin vain yksi auto ja se on johtotähti.
Taksikuskit nimeää mersut kiertotähdiksi. Ne alaspäin osoittavat sakarat kertoo, mistä löytyy hinauspisteet. Ylös päin osoittava sakara kertoo, mistä se apu saattaa tulla.
Citroen on kuin lada, joka on vain tehty muovista.