Lääkäriaika! Help. :(

Oksenteleva

Voiko oksentelua huijata jotenkin niissä laboratio testeissä. Se ääliö lääkäri sanoi että jostain pystyy näkemään jos oksentelee ja mulle tehään se. Kukaan ei siis tiedä että oksentelen, oon vaan pokkana kieltäny kaiken.

Voiko siis olemalla vaikka viikon oksentamatta ni sitte ei näy se että oon oksennellut? Help. :( Se aika on pian, ja oon ollut nyt viikon oksentamalla ja syöny ''normaalisti'', eli paljon.

8

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oksenteleva

      pliis.. auttakaa )-:

    • oivoih

      kai jostai arvoista näkee, että ne ei ihan kunnossa oo... mutta ei sitä varmaan ihan suoraa näe, että hei sinä oksentelet! en kyllä iha osaa sanoa.

    • hungryneverdie

      mulla oli koulussa perusterveyden tarkastus ja bulimiaa oon sairastanu neljä vuotta mut en koskaan oo missää hoidossa ollu vaikka oon 170 cm pitkä ja alimmillaan painoin 41 kg. Sit sielä kouluterkkarilla se mittäs mun hemoglobiinin ja se oli 45 mikä on ihan järkyttävän alhainen. Joudin tiputukseen ja kaheks yöks sairaalaan ja säännölliseen HG mittauksiin sillointällöin, sekä rautavalmistetta. Verikokeista tuli aina raportti postitse kotiin ja yhteen oli lääkäri kirjottanut että epäilee bulimiaa, kun ilmeisesti suola-neste tasapaino ihan näytti varmaankin olevan sekaisin. Kyllä ne lääkärit sen huomas varmaan ulkoapäin että viimeistään siitä verikokeesta, vaikkei kukaan sitä erityisemmin sanonut. Ehkä koitti vihjasta kysymällä että miten suhtaudun syömiseen, oksentelenko, liikunta... ym. Kiertelin valehtelemalla että olen niin kiireinen etten ehdi syömään ja liikun hirveesti. Vaikka asiahan on päin vastoin. En muuta teekkään kun kaiken vapaaaikani mietin ruokaa, ahmin ja oksennan.

      • oksenteleva

        Eli mulla perjaatteessa ois vielä mahdollillista jatkaa tätä valehtelemista. Tätä oksentelua on ollu pian kaks vuotta ittelläni.


    • sairasteleva89

      Hei! kyll ne lääkärit todennäkösesti sen saa selville, mutt mitä se haittaa, luulenpa ett helpompi myöntää että sairastat bulimiaa.
      itekki luulin ja pelkäsin kertoa lääkärille ett mulla on bulimia. Olihan se vaikeaa ja se häpeä :( mutta sain apua, ne ymmärtää, sitä varten ne auttaa, kertoo suoraan miten asiat on. on paljon helpompi itelläki olla.
      ja mikä parasta saa apua! :) luulen ett sä haluat kuitenki parantua

    • c----

      Ite sain kanssa tietää että multa otetaan verikokeet noin viikko-pari ajoissa, ja söin sen ajan vaan kunnolla ja suht paljon kaikkea ns terveellistä suolasta ruokaa, eikä missään näkyny mitään.

    • tyhmät :D:D

      Ihqu daa "syömishäiriö on muotii" pissikset. ei oksentaminen näy missään verikokeissa, ei se veriarvoihin vaikuta, vatsahapot vaan syövyttää hampaat ja ruokatorven. Bulimia vaikuttaa veriarvoihin vasta sitten jos oksentaa kaiken syömänsä, niin ettei kroppa saa mitään ravintoa. Ja silloinkin vaikutus on sama kuin esim tiukalla laihdutuskuurilla tai paastolla. Ei oksentamista näe suoraan mistään testistä 0.o

      • Ei jumalauta...

        Et ilmeisesti tiedä asiasta yhtään mitään, ja vaikutat tekstisi perusteella itse enemmän siltä "tyhmältä pissikseltä". Veriarvoista näkyy oksentelut, nimenomaan suola-arvoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      174
      2974
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      128
      2280
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      35
      1707
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      393
      1612
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe