Persuilla vaikeuksia saada ehdokkaita

Persuilla on suuria vaikeuksia saada kunnallisvaaliehdokkaita. Suurin vaikeus on saada uskottavia ehdokkaita. Nyt on satsattava määrään, koska laatuun ei voida satsata? Tämä esimerkki tulee Vaasasta.

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/perussuomalaiset-eivat-uskalla-asettua-ehdolle-1.1223621?localLinksEnabled=false
80209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 80

Vanhimmat

Veiko kissa soiniWätysten kielen? Vai eikö ole soinin lupaa keskustella aiheesta?

Äänestä
  • Wätykset on osanneet aamun matkia toisten tekstejä.

    Äänestä

  • Lusikan seinässä näh kirjoitti:

    Wätykset on osanneet aamun matkia toisten tekstejä.

    No eihän tällä hörhö palstalla ole oikeita persuja - ei varmaan ole ollut aikoihin.

    Äänestä

  • hehehee kirjoitti:

    No eihän tällä hörhö palstalla ole oikeita persuja - ei varmaan ole ollut aikoihin.

    on täällä

    Äänestä

  • No niin, itse olen tohtorin koulutuksen saanut varatuomari ja kauppatieteen maisteri ja vankkumaton PS:n kannattaja, sillä ymmärrän liiankin hyvin sen kuse-uksen, jota vanhat puolueet ovat jo 1990 -luvulta alkaen pitäneet yllä ja kyykyttäneet hyvät suomalaiset tulevaisuuteen negatiivisesti suhtautumaan.

    Jälkipolviemme tulevaisuus on käsissämme, eikä sitä pidä pilata antamalla vanhojen puolueiden jatkaa tuhopolitiikkaansa.

    Äänestä

  • Audi A8 kirjoitti:

    No niin, itse olen tohtorin koulutuksen saanut varatuomari ja kauppatieteen maisteri ja vankkumaton PS:n kannattaja, sillä ymmärrän liiankin hyvin sen kuse-uksen, jota vanhat puolueet ovat jo 1990 -luvulta alkaen pitäneet yllä ja kyykyttäneet hyvät suomalaiset tulevaisuuteen negatiivisesti suhtautumaan.

    Jälkipolviemme tulevaisuus on käsissämme, eikä sitä pidä pilata antamalla vanhojen puolueiden jatkaa tuhopolitiikkaansa.

    Mitä!? Ei edes diplomi-insinöörin koulutusta - ei ihme, että poliittinen koti löytyy perussuomalaisen älymystön piiristä.

    Muuten, jos kaikki muut puolueet ovat väärässä - ja persuthan eivät käännä takkia - onko persujen vallankaappaus ainut mahdollisuus toteuttaa puolueen tavoitteet? Muutenhan persut ovat vaali vaalin jälkeen oppositiossa taputtelemassa toisiaan selkään murtumattoman persulinjansa kanssa.

    Äänestä

Tätä on tämä suomalainen suvaitsevaisuus, demokratia ja sananvapaus. Vihreillä ja RKP:llä on hirmu valta Vaasassa.

Äänestä
  • öööhh...rkp:llä on vaasassa 13. demareilla 11, kokoomuksella 11, kepulla 2, perSSuilla 2, vasemistoliitolla 5, kristillisillä 2 ja pro vaasalla 2 paikkaa. kenelläkään ei ole siis vaasassa "hirmuvaltaa" muuta kuin sinun unelmissasi.

    mutta kerro toki miten vaasassa elämä muuttuisi jos perSSut saisivat yli puolet paikoista vaasassa? voisitko vastata...

    Äänestä

  • kysyjä. kirjoitti:

    öööhh...rkp:llä on vaasassa 13. demareilla 11, kokoomuksella 11, kepulla 2, perSSuilla 2, vasemistoliitolla 5, kristillisillä 2 ja pro vaasalla 2 paikkaa. kenelläkään ei ole siis vaasassa "hirmuvaltaa" muuta kuin sinun unelmissasi.

    mutta kerro toki miten vaasassa elämä muuttuisi jos perSSut saisivat yli puolet paikoista vaasassa? voisitko vastata...

    "Suomi on suomalaisten maa." (James Hirvisaari)

    RKP:n asemat tullaan vähitellen vyöryttämään myös Vaasassa. Pakkoruotsin ja kaksikielisyyden murtaminen pitää aloittaa paikallistasolta. Vaasassa kytee todella voimakas RKP-vastainen mieliala. Vaasan aitosuomalaiset, kansallismieliset, maahanmuuttokriittiset, arvokonservatiiviset ja muut isänmaalliset voimat ovat löytämässä Perussuomalaisista poliittisen kotinsa. KUNTAVAALEISSA MYRSKY PUHKEAA VAASASSAKIN.

    Äänestä

Onhan persuilla ainakin Halla-aho. Tälläkin se jo hakkaisi vihervasemmiston uskottavuudessa, kun sillä vv:n luuserijengillä ei ole ketään uskottavaa.

Äänestä

Persuilla on pelkästään Vaasassa yli sata jäsentä. Reilusti yli puolet heistä on jo ilmoittanut, ettei lähde ehdokkaaksi. Eikö syitä kannattaisi miettiä syvällisemmin?

Äänestä
  • No kerrohan mikä on yleinen osallistumisprosentti paikallisyhdistyksissä vaaleihin.
    Eikö sitä kannattaisi miettiä syvemmin?

    Äänestä

On se aivan selvää että voimakkaasti kaksikielisessä Vaasassa kaikki valta on ruotsinkielisten käsissä ja aivan ymmärrän miten perussuomalaisia pelotellaan.

Tämä hurja valta jota suomenruotsalaisilla on vieläkin muutamilla paikkakunnilla, on poistettava ja suomenkielisille oikeutta.

Tälläistä haittaa ja nöyryytystä pakkoruotsi ja kaksikielisyys tekee Suomessa.

Äänestä

Montako sataa ehdokasta on vähemmän kuin viime kuntavaaleissa?

Äänestä

Laadusta on tingittävä, kun satsataan pelkkään määrään. No, soinillehan kelpaa kaikki, kunhan hänen säätiönsä sillä lihoo.

Äänestä
  • sönkön sönkön ja sormi meni suuhun faktaperseellä kun olisi taas pitänyt tehdä eroa oman mielikuvan ja todellisuuden välillä

    Äänestä

  • Tuollaisiin alatyylisiin viherpunaviesteihin ei tietysti pitäisi ottaa lainkaan kantaa, mutta minusta ehdokkaina on kaikissa puolueissa mitä kirjavinta väkeä. Oma ehdokkuuteni lähtee PS:n riveissä siitä, että rauhallista ja asiantuntevaa muutosta ajetaan, vanhojen puolueiden törttöilyjä paikaten.

    Äänestä

Olihan esim eilen tv-ssä uutissa kuinka kepun on vaikea saada ehdokkaita..

Äänestä

Kepu edes yrittää pitää jonkunlaisen tason, soinille kelpaa kaikki. Tulette näkemään taas massiivista narripeliä seuraavien kunnallisvaalien jälkeen, kun wanhojen puolueiden ylijäämät alkvat persujen riveissä rettelöimisen ja riidankylvön kautta maan?!

Äänestä

Töppis sammuu aina tuossa puolenyön tienoissa. Pari muuta ovat harjoitelleet juopottelua paremmin ja sinnittelevät aamuyön tunneille asti. Töppis herää aamulla ensimmäisenä, kun pikku-ukot eivät anna enää rauhaa?

Äänestä

Pikku-ukot on liioittelua, mitä nyt raikas aaamutuuli alkaa pusikoissa suhista, johon Töppis herää aikaisin demulauman alta. Eli ukot ovat isoja ja lihavia.

Äänestä

Töppis on siis antanut hellittelynimeksi "pikku-ukko" sille karhuherran kolamannelle jalalle, jonka viersestä puskassa hän aamulla herää? Aika jännää.

Äänestä

Yks wätys anustappi kommentoi omaan viestiinsä.

Äänestä

Äänestin kerran PS:ää ja täällä sen kehtaan nimettömänä myöntää. Mä luulin että PS:t muuttais jotain sit alko vituttaa tuo PS:n jauhaminen ja kohujulkkikset Yks nykyinen tuttu PS valtuutettu sano että hävettää ku on leimattu Persusks. Kuka vittu oikeesti haluu olla enää Persu.

Äänestä

todellakaan, muut kateelliset puolueet ne ongelmat tekevät vierittääkseen syitä muiden niskoille!
PS:t todella muuttaa maailmaa eli maatamme parempaan, se tulee muuttumaan seuraavan äänestyksen jälkeen, sillä me olemme SUOMALAISIA, emme >EU:laisia!

SItkeä kansa jolla on oma äly ja toiminta elämässä eteenpäin, kuin kauan olemme näin pärjänneetkään, ja tulemme ilman jotain EU:ta pärjäämääkään!
Se on ainoa totuus, ei maksuja muille maille ikinä enää, vain SUOMI ON SUOMI ja se pärjää!
Tähän asti ennen EU:ta oltiin AINA pärjätty, takaisin sama hyvinvointi!

Äänestä
  • heh heh hee. sinulla tuntuu moisen uhon takana olevan ongelmia. mitäpä jos hankkisit elämän vaikka noin ensi alkuun. ynnä vielä voisit kertoa valehteleeko tuo perSSu mäkynen vaasasta kun hän sanoo että "on vaikeuksia saada ehdokkaita"?

    lisäksi voisit mennä kansantalouden peruskurssille. siellä sinulle kerrotaan että suomen kansantalous on kasvanut huimaa tahtia koko sen ajan kun ollaan oltu eu:n jäseniä. tahti on ollut kovinta koko suomen historian ajan. vaikka sinä nyt väitätkin toista.

    ps. mene pummi töihin...

    Äänestä

  • kysyjä. kirjoitti:

    heh heh hee. sinulla tuntuu moisen uhon takana olevan ongelmia. mitäpä jos hankkisit elämän vaikka noin ensi alkuun. ynnä vielä voisit kertoa valehteleeko tuo perSSu mäkynen vaasasta kun hän sanoo että "on vaikeuksia saada ehdokkaita"?

    lisäksi voisit mennä kansantalouden peruskurssille. siellä sinulle kerrotaan että suomen kansantalous on kasvanut huimaa tahtia koko sen ajan kun ollaan oltu eu:n jäseniä. tahti on ollut kovinta koko suomen historian ajan. vaikka sinä nyt väitätkin toista.

    ps. mene pummi töihin...

    EU:n myötä on menetetty itsenäisyys ja oma raha. EU:n myötä on velkaannuttu ja jouduttu pelastamaan konkurssikypsiä Etelä-Euroopan maita. EU:n myötä maahanmuutto on lisääntynyt ja monikulttuurisuudesta on tullut virallinen ideologia. EU syö Suomea. Missä EU, siellä ongelma. EU:sta on päästävä. Tavalla tai toisella. Viimeistään siinä vaiheessa, kun EU romahtaa omaan mahdottomuuteensa, hajoaa niin kuin edesmennyt Neuvostoliitto (jota varmasti edelleen kaipailee EU-projektin omakseen ottanut vihervasemmisto).

    Äänestä

  • kysyjä. kirjoitti:

    heh heh hee. sinulla tuntuu moisen uhon takana olevan ongelmia. mitäpä jos hankkisit elämän vaikka noin ensi alkuun. ynnä vielä voisit kertoa valehteleeko tuo perSSu mäkynen vaasasta kun hän sanoo että "on vaikeuksia saada ehdokkaita"?

    lisäksi voisit mennä kansantalouden peruskurssille. siellä sinulle kerrotaan että suomen kansantalous on kasvanut huimaa tahtia koko sen ajan kun ollaan oltu eu:n jäseniä. tahti on ollut kovinta koko suomen historian ajan. vaikka sinä nyt väitätkin toista.

    ps. mene pummi töihin...

    Voi näitä poikasten juttuja. Tuskin ottaisin (Bogoa lainatakseni) edes vientifirmani lumia lakaisemaan tuollaiset viherpunanappulat.
    Kyllä PS on ainoa vaihtoehto, kun sosialistinen sekoomus jakoi rahamme ulkomaille.

    Äänestä

Kyllähän persut ehdokkaita saa, mutta eivät juurikaan hyviä ehdokkaita. Ei hätää. Soinille kelpaa kaikki. Määrä on aina laatua tärkeämpi seikka persulassa.

Äänestä
  • Eikö ilmainen kaljatarjoilu lähiökuppiloissa enää pure kansaan?

    Äänestä

  • Niin, sinähän olet se joka määrittelee millainen on hyvä ehdokas. Hyvä ehdokas väärentää vaikka pöytäkirjaotteen päästäkseen kokoukseen yhdistystä edustamaan. Sellaisista tulee hyviä pääministereitä jotka kantavat vastuuta jykevillä hartioillaan kriisin aikana samalla kun lomailevat Turkissa aurinkorannikolla. Siinä sinun hyvän ehdokkaan prototyyppi.

    Äänestä

  • Kaljan kittaaja kirjoitti:

    Eikö ilmainen kaljatarjoilu lähiökuppiloissa enää pure kansaan?

    No ainakin nimimerkkisi mukaan sinulla on kokemusta asiasta joten varmaan osaat vastata omaan kysymykseesi. Kerro samalla missä ja milloin ja minkä puolueen laskuun tuollaista on harrastettu.

    Äänestä

  • kenttä kysyy kirjoitti:

    No ainakin nimimerkkisi mukaan sinulla on kokemusta asiasta joten varmaan osaat vastata omaan kysymykseesi. Kerro samalla missä ja milloin ja minkä puolueen laskuun tuollaista on harrastettu.

    Muistini mukaan Soini kiersi aikanaan Tony Halmeen kanssa Helsingin lähiökuppiloita ja tarjosi kaljaa jotta nämä äänestäisivät Halmetta ja siinä siivellähän Soinikin pääsi eduskuntaan. Asiasta näytettiin myös televisiossa. Eli perussuomalaiset Timo Soinin johdolla.

    Äänestä

  • Vastaus kysymykseen kirjoitti:

    Muistini mukaan Soini kiersi aikanaan Tony Halmeen kanssa Helsingin lähiökuppiloita ja tarjosi kaljaa jotta nämä äänestäisivät Halmetta ja siinä siivellähän Soinikin pääsi eduskuntaan. Asiasta näytettiin myös televisiossa. Eli perussuomalaiset Timo Soinin johdolla.

    Muistisi mukaan? Ethän sä muistanut edes käyttää samaa nikkiä kun ensimmäsessä kirjoituksessa. Virkistän muistiasi mikä se nikki olikaan : Kaljan kittaaja. Montakos vuotta olet urakalla ottanut? Kuinka se on vaikuttantu kumpaankin aivosoluusi? Entä muistitumakkeeseen?
    Ja sitten muistelet lisää: Muistini mukaan....
    Tuota miten kontrolloitiin tuossa väittämässäsi kaljanjakelussa että äänestäjä todella äänesti ja oli vielä Helsingistä ettei hyvät humalat karanneet vaalipiirin ulkopuolelle? Kerro kerro miten vielä muisti pelaa.

    Äänestä

  • Joo ei ne voi olla hyviä ehdokkaita kun kaikki eivät pääse läpi. Muissa puolueissa kyllä kaikki ehdokkaat pääsevät läpi. Kyllä jämpti on niin.

    Äänestä

  • kenttä kysyy lisää kirjoitti:

    Muistisi mukaan? Ethän sä muistanut edes käyttää samaa nikkiä kun ensimmäsessä kirjoituksessa. Virkistän muistiasi mikä se nikki olikaan : Kaljan kittaaja. Montakos vuotta olet urakalla ottanut? Kuinka se on vaikuttantu kumpaankin aivosoluusi? Entä muistitumakkeeseen?
    Ja sitten muistelet lisää: Muistini mukaan....
    Tuota miten kontrolloitiin tuossa väittämässäsi kaljanjakelussa että äänestäjä todella äänesti ja oli vielä Helsingistä ettei hyvät humalat karanneet vaalipiirin ulkopuolelle? Kerro kerro miten vielä muisti pelaa.

    Miksi hermostuit? Muistan kun televisio kävi kuvaamassa Soinin ja Halmeen vaalitaistoa. Tarkastin myös asian luotettavasta lähteestä, joten en kirjoittele perättömiä.

    Äänestä

  • Kansalainen vastaa kirjoitti:

    Miksi hermostuit? Muistan kun televisio kävi kuvaamassa Soinin ja Halmeen vaalitaistoa. Tarkastin myös asian luotettavasta lähteestä, joten en kirjoittele perättömiä.

    Minä hermostunut? Nyt sulla on jo halluja.

    No näkykö tv:ssä kun Isä-Timon platinaista AMEXIA (täytyy nyt kaveria vähän näissä kuvitelmissa auttaa) höylättiin kun kaljat (muiden kuin Isä-Timon ja Niskamakkaran) maksettiin?

    Kysyin miten muisti pelaa. Eipä näytä pelaavan: näihin jäi vielä vastaamatta :
    Tuota miten kontrolloitiin tuossa väittämässäsi kaljanjakelussa että äänestäjä todella äänesti ja oli vielä Helsingistä ettei hyvät humalat karanneet vaalipiirin ulkopuolelle?
    Oletko muuten tietoinen siitä että demarit jakavat vaalitilaisuuksissa hernesoppaa siksi että porukka pääsee ruuttamopoillaan kotiin.

    Äänestä

  • nyt kenttä jo tivaa kirjoitti:

    Minä hermostunut? Nyt sulla on jo halluja.

    No näkykö tv:ssä kun Isä-Timon platinaista AMEXIA (täytyy nyt kaveria vähän näissä kuvitelmissa auttaa) höylättiin kun kaljat (muiden kuin Isä-Timon ja Niskamakkaran) maksettiin?

    Kysyin miten muisti pelaa. Eipä näytä pelaavan: näihin jäi vielä vastaamatta :
    Tuota miten kontrolloitiin tuossa väittämässäsi kaljanjakelussa että äänestäjä todella äänesti ja oli vielä Helsingistä ettei hyvät humalat karanneet vaalipiirin ulkopuolelle?
    Oletko muuten tietoinen siitä että demarit jakavat vaalitilaisuuksissa hernesoppaa siksi että porukka pääsee ruuttamopoillaan kotiin.

    Tiedätkö mitä?! En kehtaa julkisesti riidellä typerän pölhöpersun kanssa tosiasioista. Ei minun tarvitse todistella yhtään mitään, sillä nämä ovat tosiasioita jotka kaikki tietää! Wätys raivostui kun ikoni ei taidakaan olla niin pyhä ja erehtymätön?!

    Äänestä

  • Kansa vastaa taas kirjoitti:

    Tiedätkö mitä?! En kehtaa julkisesti riidellä typerän pölhöpersun kanssa tosiasioista. Ei minun tarvitse todistella yhtään mitään, sillä nämä ovat tosiasioita jotka kaikki tietää! Wätys raivostui kun ikoni ei taidakaan olla niin pyhä ja erehtymätön?!

    Juuri noin. soiniWätysten ehdoilla ei pidä koskaan toimia. Huvittavinta on, kun he luulevat, että heitä kunnioitetaan ja pelätään ja, että he voivat sanella ehtoja kunnonkansalaisille. Nuo isänmaallista esittävät pellet pannaan poliittisesti ojennukseen jo aivan lähiaikoina.

    Äänestä

  • Kansa vastaa taas kirjoitti:

    Tiedätkö mitä?! En kehtaa julkisesti riidellä typerän pölhöpersun kanssa tosiasioista. Ei minun tarvitse todistella yhtään mitään, sillä nämä ovat tosiasioita jotka kaikki tietää! Wätys raivostui kun ikoni ei taidakaan olla niin pyhä ja erehtymätön?!

    Tiedätkö mitä: ei teidän kannatakaan riidellä. Avaukset mitä täällä on näyty koskien myös tätä ketjua, jossa nämäkin kirjoitukset ovat on jo todettu monta kertaa että niiden totuusarvo on nolla.
    Kunhan sinäkin opit erottamaan mielipiteen ja tosiasian eron voit, et riidellä, mutta ehkä pärjätäkin väittelyssä. Mielipiteistä kun ei kannata lähteä vääntämään, minäkään en niin tee, mutta kuten olet ehkä huomannut väärät tiedot on niin helppoa oikasta.

    Äänestä

  • kenttä kertoo kirjoitti:

    Tiedätkö mitä: ei teidän kannatakaan riidellä. Avaukset mitä täällä on näyty koskien myös tätä ketjua, jossa nämäkin kirjoitukset ovat on jo todettu monta kertaa että niiden totuusarvo on nolla.
    Kunhan sinäkin opit erottamaan mielipiteen ja tosiasian eron voit, et riidellä, mutta ehkä pärjätäkin väittelyssä. Mielipiteistä kun ei kannata lähteä vääntämään, minäkään en niin tee, mutta kuten olet ehkä huomannut väärät tiedot on niin helppoa oikasta.

    Vieläkö sinä jatkat?! Haluat siis ehdottomasti sanoa viimeisen sanan?! No sitä voi odottaa vain pöljäpersulta!

    Äänestä

Persuehdokkaat testataan isolla ruutalla. Se on on monelle ylitsekäymätön paikka. Toisaalta persu ilman ruuttaa ei ole persu.

Äänestä
  • Ja sinä tulit ruuttamopollasi paikalla ja kuitenkin reputit. No se selittääkin suuren katkeroitumisesti: persuilla ei ole kuin huonoja ehdokkaita ja sinä et edes ehdokkaaksi kelvannut.

    Äänestä

  • oli sinulle kirjoitti:

    Ja sinä tulit ruuttamopollasi paikalla ja kuitenkin reputit. No se selittääkin suuren katkeroitumisesti: persuilla ei ole kuin huonoja ehdokkaita ja sinä et edes ehdokkaaksi kelvannut.

    Liian pienellä anuksella on turha yrittää persujen ehdokkaaksi. Käytännösä normianus on aina liian pieni. Siksipä persut venyttävätkin anustaan tappihoidolla jotta läpäisisi ruuttatestin.

    Äänestä

  • Tosi on! kirjoitti:

    Liian pienellä anuksella on turha yrittää persujen ehdokkaaksi. Käytännösä normianus on aina liian pieni. Siksipä persut venyttävätkin anustaan tappihoidolla jotta läpäisisi ruuttatestin.

    Niinhän ne eisoiniwätykset luulee. Toisaalta tuo väärinkäsitys selittää eräänkin kirjoittelijan nikin: puinen jytkytappi on perussuomalaisten perskärpänen, tai englanniksi hienommin hangaround.

    Äänestä

Pitää myös muistaa että on allekirjoitettava sitova sopimus joka sanktioiltaan tekee puolue loikkauksen mahdottomaksi vaikka mieli matkan varrella muuttuisi.
Toivottavasti joku uskaltaa laittaa sopimuksen tänne näytille,tietysti henk.tiedot.piiloittaen.Onkohan sellainen juridisesti sitova ?

Äänestä

Poliittinen pelottelu, kiristys ja uhkauksetkin otettu persulassa jo käyttöön? Soinin käyttämän selkäpuukon herkkyys on ollutkin jo kauan kaikkien tiedossa kautta maan.

Äänestä
  • Ei kauhistu kun sinäkin vasta kyselet.

    Äänestä

OHHOH! Ketä nää tyypit on? MUKASUVAITSEVIA VAI?
Äänestän PERUSSUOMALAISTA aina vaan varmemmin kun näin ala-arvoiseen mollaamiseen törmään!

Äänestä

Eipä tuo ongelmalliselta vaikuta kuntavaalien ehdokkaiden saantia kun jo 2200 on suostunut.

Äänestä

Soini haalii kaikki kynnelle kykenevät spurkutkin siltojen alta; kuten tapana on.

Äänestä

Eipä nuo kepunkaan ehdokkaa kovin järjenjättiläisiä ole mitä olen seurannut useissa kuntavaali ehdokkaita. Jopa viime kuntavaalien ehdokkaina kokoomuksellakin oli sellaisia joilla hämäriä konkursseja takanaan ym.. Suo siellä vetelä täällä...

Äänestä
  • Eikös ne elvistelleet että kokoomus on siellä suurin puolue. Epäilenpä tuota sun nikkiäs tosi pahasti. Muisti on ehkä hyvä mutta puoltaa pahasti.
    Ota nyt vaan kokoomuslaisena rohkeasti omaan piikkiisi tuo espoon menestys ja kanna vastuu, ainakin noissa puheissa olette ylivertaisia.

    Äänestä

Voisitko nimimerkki "Ps Jyrää" todistaa jotenkin sen, että persujen ehdokkaat ovat laadukkaita?
Ainakaan meidän kunnassa persuilla ei tule olemaan yhtään uskottavaa ehdokasta ja siitäkin syystä kuntamme pysyy JATKOSSAKIN persuvapaana kuntana. -Muista tämä, sillä palaan tähän aiheeseen kunnallisvaalien jälkeen.

Äänestä
  • Ja mikä tää kunta on. Tuskinpa uskallat laittaa ettei kävis taas niin kuin näiden ehdokaspuheidenkin kanssa: mielipide ja todellisuus eivät kohtaa.

    Äänestä

Persupuolue esiintyi toivojen tynnyrinä, mistä roiskahti kurat silmille.

Äänestä

Ensin pyritään valtaan suurin lupauksin. Kun valtaa ja vastuuta sitten on tarjolla, paetaan kieli vyönalla vastuuta pakoon. -Sellaista on persukusetus kautta maan.

Äänestä
  • Joo, persupääministeri pakeni jo ihan Turkkiin asti.

    Äänestä

Voiks kuntavaaleissa jäädä kans oppositioon,eli kuittais fyrkat ja siinä se.

Äänestä

Kuntatasolla on vaikeampi luikerrella, mutta aina voi ottaa lunkisti ja olla valtuustossa hiljaa. Juo vain kokouskahvit ja kuittaa palkkiot. Jos on Timpan teininaamalla päässyt valtuustoon, mitä sitä turhaan jännittämään? Antaa toisten tehdä työt.

Tässä persujen viime kunnallisvaalivoiton jälkeisiä tuloksia. Onko kehumista?

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Omaishoitajien palkkiot Vantaalla pienenevät/HS20090711SI1KA03rij?ref=rss

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/hs_selvitti_helsingin_valtuuston_laiskimmat_puhujat/

Äänestä
  • Voi kun sä teet tän niin helpoksi. Tarkoitatko tuolla ekalla linkillä että Vantaan valtuustoon 67 jäsenestä on 60 statistia (muut puolueet) ja 7 perussuomalaista tekevät kaikki päätökset. Tai niinhän sä väität. Kandeeko sun muita sit äänestääkään kun niillä ei ole mitään valtaa, vai mitä?
    Ei se sun kirjoitukses ollut kylmää faktaa vaan ihan kokoomuslainen absoluuttinen totuus. Ja siitä muuten päästäänkin siihen että kokoomuksen ryhmä on Vantaalla suurin, 20 edustajaa, demarit kakkosena 18:lla edustajalla.

    Kiitos taas tästä. Oli niin kiva vetää vastapalloon että kylmän faktan nuppi tutis.
    Sellaista poliittista analyysia tarjottiin tänään.
    Oletko muuten kylmä fakta harkinnu poliitikon uraa? Sussa olis vankkaa kokoomuslaista pääministeriainesta.

    Äänestä

Ei mikään ihme. Jos sattuu pääsemään läpi, ei saa tehdä mitään. Herroilla pitää olla oikeus köllöttelyyn ja aikaa puoluetukien järjestelyyn oikealla tavalla.

Äänestä

Lukekaa Gargantua, löytyy useimmista kunnallisista kirjastoista. Kirjassa on vallanhimon ja mässäilyn idea pitkän ajan takaa.

Äänestä
  • Mistäköhän johtuu, että persujen kunnalisvaaliehdokkaiden lukumääräiseksi tavoitteeksi on asetettu 4000 ? Sehän on hyv in lähellä maan vankilukua.

    Äänestä

  • rekrytointia kirjoitti:

    Mistäköhän johtuu, että persujen kunnalisvaaliehdokkaiden lukumääräiseksi tavoitteeksi on asetettu 4000 ? Sehän on hyv in lähellä maan vankilukua.

    No paljonko se maan vankiluku on ?

    Äänestä

Saman verran on keskustalla jo varmistuneita ehdokkaita. Kaikki rikolliset?

Äänestä

Kun persujen ehdokaslista julkaistaa, saamme taas nauraa, se on varma.

Äänestä

Mitä tuo "haaliminen" siis käytännössä tarkoittaa? Muutama huu-haa ehdokas lisää? Nyt soinin reppana jo luulee, että EU asiatkin hoidetaan kuntatasolla ja vaatii kunnallisvaalien muuttamista käytännössä EU vaaleiksi. Mitäpä muuta vastuuta pakoilevalta koijari soinilta kannatti odottaakaan?

Äänestä

Pitää myös muistaa että on allekirjoitettava sitova sopimus joka sanktioiltaan tekee puolue loikkauksen mahdottomaksi vaikka mieli matkan varrella muuttuisi.
Toivottavasti joku uskaltaa laittaa sopimuksen tänne näytille,tietysti henk.tiedot.piiloittaen.Onkohan sellainen juridisesti sitova ?

Taitaa olla yritysmaailmasta kopioitu kilpailukielto sopimus.
Ei vaan oikeen natsaa tähän duuniin.

Äänestä

Soinin kuritushuoneeseen pääsee kyllä helposti sisään, mutta ei ulos. Dorkaa.

Äänestä

up

Äänestä

Minkälaisia lastenloruja persut aikovat valtuustoissa esittää? Onko se tämä kardemumman yö nyt suurinta hottia persulassa?

Äänestä

Kokoomuslaisuus ja demarit on suurin häpeäpaalu ehdokkaalle kuntavaaleissa, eikä muutkaan hallistuspuolueiden kannattajat kovin uskottavia ole äänestäjien silmissä.

Miksi äänestäisin huithapeleita, kun on perussuomnalaisetksin olemassa.

Äänestä

Persuilla parhaat lastenlorut vastuupaikassa? Toimivat myös tulipalon sattuessa ja liikenneonnettomuuksia selviessä?

Äänestä
  • purkit!
    Nyt niitä ääniä PS:lle sataa kuin viljaa laariin säästetään!

    "Ei haukku haavaa tee", eli mitä enempi meitä haukutaan, sitä enempi meitä suositaan!

    Vaikka on noissa haukkumisissa jo paljon saastaa, joista voisi nostaa suitsait syytteen kirjoittajia kohtaan! Tutkitaan ja ...!

    PS. "Kysyjä 14.7. klo 01.25" kehoitti pummia menemään töihin! Olenhan "vain AA-tstoa pitävä naisjuristi", kiitos vaan itsellesi ja menestystä sullekkin, parempia elonpäiviä edelleen!

    Äänestä

Minä voisin lähteä Perussuomalaisten ehdokkaaksi. Olen se joka ehdotti barrikadeille menemistä.

Äänestä

jos sulla on hyvät taustat ja tulevat ehdot, niin ei kun otat paikallisiin yhteyttä ja perustelet kantasi, siellä päätetään kanssasi asiat yhdessä!

Minäkin jo toivon barrikaadeille menemistä syistä joissa kokoajan PS:ää haukutaan, vaikka se kaikkensa tekee just SUOMEN KANSAN PUOLESTA, ei Euroopan kansoille Suomen euroja...tulevia markkoja....
vain maamme hyväksi asioiden pitäisi mennä!
Lapsille, nuorille, eläkeläisille, sairaille, työttömille, kaikille ns. puutteissa oleville ja nuo vain syytää kaiken etelä-Eurooppaan, rikkaille maille!

Tämä ei mene ikinä oikein!

Vai kuka sanoo että menee noin oikein??????

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kautta maan kirjoitti:

Persuilla on suuria vaikeuksia saada kunnallisvaaliehdokkaita. Suurin vaikeus on saada uskottavia ehdokkaita. Nyt on satsattava määrään, koska laatuun ei voida satsata? Tämä esimerkki tulee Vaasasta.

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/perussuomalaiset-eivat-uskalla-asettua-ehdolle-1.1223621?localLinksEnabled=false

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu