no niin kaikki

Epäilijät ja valheellisen propagandan levittäjät, katsokaa linkki: http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9802/980218/9802180319.html

Tämä on saattanut olla täällä aiemminkin, joten pahoitteluni.
6509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niin onko?

Äänestä

Kun mä en voi sitä mennä lukemaan, kun olen töissä ja täällä on sellainen inhottava websense rajotin. En siis pääse koko sivuille sen takia. Et jos vaik kopios sen jutun tähän palstalle!

Äänestä
  • Tutkimus: Kannabis vaarallisempi kuin tupakka
    Julkaistu 22.7.2004 08:39


    Brittiläisen keuhkotautien tutkimussäätiön mukaan yksi kannabissavuke päivässä vastaa 20 tavallisen savukkeen polttamista. Tutkimusten mukaan kannabiksen polttamisessa vapautuvassa tervassa on jopa 50 prosenttia enemmän syöpää aiheuttavia ainesosia kuin tupakan vastaavissa.

    Lisäksi kannabissavukkeita imetään jopa neljä kertaa voimakkaammin kuin tavallista savuketta ja savua myös pidätellään keuhkoissa pidempään.

    (MTV3)

    Äänestä

  • Tässä olisi alkuperäisen linkin takaa tuo teksti joka vieläpä kumoaa pääosin tuon aikaisemman "vastauksen". Hassua että WHO on päätynyt näinkin erilaiseen tulokseen!

    Naapurin äijä
    k-myönteinen

    *************************************************

    WHO sensuroi myönteisen kannabis-tutkimuksen
    (Päivitetty 22:38)
    Viina ja tupakka on todettu kannabis-tuotteita vaarallisemmiksi.

    Maailman terveysjärjestön WHO:n tutkimuksen mukaan tupakan ja viinan on todettu aiheuttavan mm. suurempaa riippuvutta kuin kannabiksen. Tutkimuksen julkaisseen tiedelehti New Scientistin mukaan WHO oli suunnitellut julkistavansa tulokset viime joulukuussa, mutta poliittisista syistä se julisti tutkimustiedot salaisiksi.

    Tieteellisestä näkökulmasta katsoen tutkimuksen sensurointiin ei ollut syytä.
    (AFP-Reuters)

    Äänestä

Muutamia linkkejä lisää

Kannabis vaarallisempi kuin tupakka
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2002/11/140340
- Vuodelta 2002, EI 2004

Britannia aikoo lieventää kannabislainsäädäntö&a
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2002/07/121274

Kannabiksen käyttöä MS-taudin hoidossa on tutkittu Britanniassa. Kannabiksesta näyttäisi olevan hyötyä taudin oireiden lievittämisessä, mutta toisaalta hyöty ei ole huomattava.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2002/07/121274

Britanniassa valmistellaan kannabiksen laillistamista
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2002/02/101597

Kannabislaki lieveni Britanniassa
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2004/01/204011

Huumesalakuljetus Afganistanista moninkertaistunut
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2001/02/45276

Vihreä liitto ei kannata minkään huumeen myynnin laillistamista. Sen sijaan puolue ei ota selvää kantaa siihen, pitäisikö huumeiden käytön olla edelleen rangaistava teko.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa/arkisto.shtml?2003/09/187942

Huumeiden käyttö on lisääntynyt Suomessa koko 90-luvun, tuona aikana huumekokeilut ovat kaksinkertaistuneet. Nuorten keskuudessa kokeilu on yleistynyt tätäkin nopeammin.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa/arkisto.shtml?1999/11/7329

Linkkien ja uutisten postailu on kivaa puuhaa, kunhan muistaa pitää näppinsä erossa itse aiheen sisällöstä...

Kaikki nämä löytyvät mt3:n palvelimelta hakusanalla "kannabis"

Naapurin äijä
kannabismyönteinen

Äänestä
  • Ja kyllähän noi olikin näköjään ihan normaaleja höpölöpö-juttuja!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelija kirjoitti:

Epäilijät ja valheellisen propagandan levittäjät, katsokaa linkki: http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9802/980218/9802180319.html

Tämä on saattanut olla täällä aiemminkin, joten pahoitteluni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu