Joko kepussa on päätetty, liittovaltio, vai itsenäinen Suomi?
Tämä on tärkein päätös, vasta sitten voidaan suunnitella miten toimitaan.
Tilapäisratkaisuja on tehty jo liian kauan.
Vaalit lähestyy, miten kukaan voi äänestää ketään ellei suunta ole selvillä?
Molemmilla suunnilla tuntuu olevan kannatusta.
Päättäkää jo!
Tämä on tärkein päätös, vasta sitten voidaan suunnitella miten toimitaan.
Tilapäisratkaisuja on tehty jo liian kauan.
Vaalit lähestyy, miten kukaan voi äänestää ketään ellei suunta ole selvillä?
Molemmilla suunnilla tuntuu olevan kannatusta.
Päättäkää jo!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Keskusta on päättänyt että kaikki Keskustalaiset kunnat itsenäistyvät omiksi valtioiksi, näin ollen maaseudun asukakiden ei tarvitse enää elättää tsadilaisia paprinsiirtelijöitä.
khiähhähähhähähhhhhääää
mistäs sitten revitte 9 miljardia jonka me keskustalaiset maksamme helsinkiläisten elättämiseen?
Ei liittovaltiolle
Ei pakkoliitoksille
Ei keskittämiselle
Kyllä alueelliselle tasa-arvolle
Kyllä haluamme Euroopan konkurssiin
Kyllä lisää veroja kaupunkilaisille jotta saadaan syrjäseuduilla vetää lonkkaa
Kyllä erämaiden ja lettosoiden pakkoasuttamiselle
Kyllä jyväjemmareille lisää rahaa entisten tukimijardien jatkoksi
vALINTA ON TEHTÄVÄ, ERO EUROSTA JA UNIONISTA, MUU ON
VALETTA, ELLEI TÄTÄ PÄÄTÖSTÄ TEHDÄ.
Eikö nuo eit ole toiveajattelua.
Missä se valta on?
Komentoketju: Hallitus, eduskunta ja ylimpänä EU
Kuntalakihan uudistetaan, kuntien itsemäärämisoikeus poistuu, jäljelle jää
vaan valtava määrä velvotteta, mistä rahat?
Ainoa keino palauttaa itsemääräämisoikeus on siis ero eurosta ja unionista.
Eurossa mukana oleminen tarkoittaa liittovaltioon menemistä. Euroryhmä muodostuu liittovaltioksi nyt näillä hetkillä. Aikaa ihmettelemiseen ei ole.
Ei ole mahdollista valita tietä, että eurossa ollaan mutta liittovaltiossa ei. Jos ollaan eurossa, ollaan liittovaltiossa. Eurosta täytyy lähteä jos haluaa välttää liittovaltiojäsenyyden. Eurosta lähteminen saattaa tarkoittaa samalla EU:sta lähtöä. Itkeekö joku sen perään?
EU:n ulkopuoliset maat ovat Euroopan elintasojohtajia ja euron ulkopuoliset EU-maat melkein yhtä hyviä. Näissä keskimääräinen talouskehitys on ollut kaiken aikaa parempi kuin Suomessa. Suomi-reppana yrittää sinnitellä mukana porukassa johon se ei kuulu ja maksaa muiden laskuja niin paljon kuin nämä kehtaa pyytää. Ja nehän kehtaa.
Jos tämä ei kuulosta kivalta niin ei voi mitään. Maailma on suuri toiveiden tynnyri ja kaikki toiveet ei täyty. Tässä maailmassa ei voi vapaasti valita keskenään syvässä ristiriidassa olevia asioita. Toinen asia tarkoittaa toista, eurojäsenyys tarkoittaa liittovaltiota.
Kepun pitää valita ja valinnan aika on nyt.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/07/16/euroerokilpailun-voittaja-suomi-voisi-lahtea-ensimmaisena/201233623/12
Taas tukea ulkomailta Suomen euroerolle. Näitä tunnettuja ulkomaisia tutkijoita ja professoreita on ollut jo aika monta, jotka suosittelevat Suomen eroa ja näkevät sen myönteisenä asiana maan talouskehitykselle.
Suomessa päättäjät pitkittävät tätä kärsimystä, koska kyky tunnustaa oman poliittisen linjan suuria virheitä puuttuu. Lasku kansalle kasvaa joka päivä. Peruspalveluista tingitään, kuntia runtataan yhteen, verot nousee, työpaikat vähenee.
Budjettiliittovaltio ja pankkiunioni halutaan panna pystyyn samantien. Suomessa on nyt kiire toimia sillä tavalla että siihen ei jouduta mukaan.
http://www.iltalehti.fi/talous/2012071615851861_ta.shtml