Nelivarpaista yks kyssä vielä...

Ihmettelen vaan

Elikkä siis...Olen hankkimassa nelivarvasta. Sillä tulee olemaan 150cm×130cm terraario ja kesäisin päivittäinen ulkoilumahdollisuus. Se tulee saamaan n. itsensä kokoisen läjän ruokaa päivässä, mutta kuinka paljon ruokaan kuuluisi laittaa seepiansuomuja ja/tai Nutroballia?

2

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 69

      Calsiumkarbonaatti eli liitujauho on konnan pääasiallinen

      kalkinlähde ja sitä laitetaan päivittäin reilusti ruuan päälle.Kalkki on hajutonta ja mautonta,joten konna ei sitä vierasta.Ostaa/tilata voi apteekista.....saatavana myös 1 kg purkeisssa.Meillä maksaa noin 25-30 kilo.
      Seepiansuomu voi olla terrassa,mutta ei ne kaikki konnat välttämättä sitä järsi.
      Nutro on vitamiinivalmiste ja ripotellaan ruuan päälle varovasti "hyppysellinen" max 2-3 kertaa viikossa.Yliannostus vaara on kuulemma olemassa väittävät viisaammat...Nutron hajua? konnat joskus vierastavat.
      .

    • Ihmettelen vaan

      Kiitoksia paljon =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe