kukaan ei halua olla persuehdokas

sen sijaan kokoomukseen lappaa ehdokkaaksi enrisiaä persuja ovista ja ikkunoista. persut ei saa yhdessäkään kunnassa listojaan täyteen. persut ovat pitäneet jo lukuisia kriiskokouksia kun ehdokkaita ei tahdo löytyä
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onhan jo 2200 listalla nimeä PS-llä..

Äänestä

Luin tältä palstalta että kaikki persuehdokkaat ovat ihan paskoja. Arvaa vaan millaista laatua sitten nämä kokoomukselle kierrätetyt ehdokkaat ovat. Tai voithan sinä kuvata kokoomuksen ehdokkaita nyt sitten jollain osuvalla laatusanalla.

Äänestä

Miksi sitten esim. Vaasan persut valittavat, että on vaikeuksia saada ehdokkaita? Taitavat olla rehellisempiä kuin persut muuallapäin suomea?

Äänestä

No laitetaanpa pieni laskutehtävä. Voi olla niinku ylivoimaisen vaikea kun
tässä on suuria lukuja, ihan tuhansiakin.

Onko perussuomalaisilla enemmän vai vähemmän ehdokkaita kuin viime kuntavaaleissa. Jos ja kun niin kuinka paljon enemmän tai vähemmän.

Tähän mennessä ehdokkuutensa on vahvistanut 2200 ja tavoitteena on 4000 ehdokasta. Edellisissä kuntavaaleissa ehdolla oli seuraavasti ehdokkaita.
Uutinen vuodelta 2008: Perussuomalaiset ovat kasvattamassa ehdokasmääräänsä reippaasti. Alustavien tietojen mukaan ehdokkaita on yli 1 600. Edellisissä vaaleissa ehdokkaita oli 881.

Saa käyttää laskinta ja kenttä saa pohtia ihan vapaasti vastaustaan.

Ja lopuksi monivalintatehtävä: Kyseiseen tehtävään
a) Kenttä pohtii vastaa asiallisesti ja kykenee vieläpä laskemaan tehtävän oikein.
b) Kenttä pohtii ei vastaa koskaan.
c) Kenttä pohtii alkaa sönköttää jotain jostain muusta asiasta.

Äänestä
  • Ensimmäisenä:

    Vaihtoehto c.

    Äänestä

Vaasan persut eivät osanneet kertoa, miksi he eivät saa ehdokkaita. Kerro sinä, kun kerran tiedät, äläkä heittele jotain täysin ilmassa olevia, vahvistamattomia lukuja palstalle.

Äänestä
  • Tänne piti:

    Ensimmäisenä:

    Vaihtoehto c.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei soiniwätys kirjoitti:

sen sijaan kokoomukseen lappaa ehdokkaaksi enrisiaä persuja ovista ja ikkunoista. persut ei saa yhdessäkään kunnassa listojaan täyteen. persut ovat pitäneet jo lukuisia kriiskokouksia kun ehdokkaita ei tahdo löytyä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu