Kyseinen kone on kiinni Buster S:ssä ja kokeiltiin vetää perässä suksia ja donitsia vuoron perään.
Trimmikulma oli keskellä (vissiin väärä asento tuohon puuhaan).
Veneessä vain 95kg kippari ja vedettävänä reipas 50kg suksilla. Lähdössä kaasu pohjaan ja kippari vielä keulaan hetkeksi seisomaan, kyntää, kyntää, kiihtyy hiljalleen. Silti on työn ja tuskan takana saada vauhtia ja venettä ja suksia plaaniin.
Olis kiva kuulla, millaisilla toimivilla yhdistelmillä tuon pitäisi käytännössä onnistua vai onko kalusto auttamatta liian pieni.
Jos paatissa on n. 250kg lastia, niin ei jaksa plaaniin ollenkaan. Teoriassa tolla yhdistelmällä pitäs mennä plaaniin 4 kyydissäkin.
Tolla 95kg:n kipparilla pelkästään kyllä nousee ja huiput on jossaan 35-40km/h.
Honda bf 30 -96 tehot uupuu vai mikä mättää?
21
1940
Vastaukset
- ..)..
nähdäkseni ainoa syy tuossa on liian pienet tehot.
- vetoja
Joo, tehonpuute varmasti vaivaa, mutta puuttuuko tosta koneesta tehoja, eli onko jotain vikaa mahdollisesti.
Käy kuitenkin mielestäni hyvin koko kierrosalueen.
Kaukolaitteessa tosin on aika paljon tyhjää, sekä eteen, että taakse, ennenkun alkaa kaasu ottaa.
Kaasuvivustoa koneesta tutkin ja se kyllä menee mielestäni "pohjaan".
Vivusto tosin on vähän outo, kun "vipu-ura" on L:n muotoinen. Menee maksimi kaasun asennossa siihen mutkaan asti.
Vai onko 30 hv liian vähän vetoihin?
Kokemusta, kun ei ole muista veneistä oikeastaan ollenkaan, niin ei ole mitään mihin verrata.
- 435672323
Mahtaakohan kaasu mennä tosiana pohjaan, katso suorana kaasarien kurkkuun että aukeavan täysin jos tuppi nurin.
- yuyiygt
höh sullahan on liian iso potkuri alla
- evikkamies
Joo potkurin vaihto pienenmpi nousuiseen saattaisi auttaa. Jos on liian suurinousuinen potkuri heikkotehoisessa koneessa, . ei se jaksa nostaa venettä
plaaniin..
http://venetieto.fi/potkuri
- Hondat on semmosia
Ei niistä koskaan oo ees viritettynä vaativiin hommiin,. Yksikään ei käytä niitä kilpakoneena, joka kertoo aikapaljon.
Joten alavääntö puuttuu aivan kokonaan, joten ei sovellu muuhunkuin kanootin työntämiseen ja myötätuuleen sittenkin. - vetoja
Aikani googlettelin ja löysin Service manuskan, jonka mukaan kaasuvivuston tai vaijerin säätö tosiaan on väärä ja ei siis mene pohjaan. Koitetaan nyt eka säätää ohjeen mukaan ja tankkiin vielä suutin kliinerit. Viime vuosien käytöt, kun ovat kuulemma olleet lähinnä tyhjäkäyntiköröttelyä. Tukossahan tuo saattaa olla...
Jos ei näistä oo apua, ni sit mietitään muita hommia...- ykä2
Koneesi on 499cm3 tilavuudeltaan ja aikoinaan testattu luokkansa tehottomammaksi yhdessä sen ajan OMC 30hv koneiden kanssa. Myhemmin, jossain vaiheessa 2000 lukua nousi sylinteritilavuus noin 550cm3 ja teho alkoi vastata muiden valmistajien malleja.
Ei taida olla paljon muuta mahdillisuutta kuin pienentää potkurin nousua. Jos se ei riitä niin hydrofoilit kiinni antiventilaatiolevyyn veneen liukuunsaamisen helpottamiseksi. Levyt syö vähän huippunopeutta, mutta auttavat liukuunpääsyä selvästi.
- vetoja
Taitaapi tehot olla siis pienet.
No se on tässä kohtaa pienempi murhe.
Vanha vaiva koneeseen palasi, eli ei käy kaikilla tyhjää, eikä alakierroksilla muutenkaan. Kun saa kiekkoja ylemmäs, niin tuntuu, että menee hyvin.
Kun käy huonosti, niin voi käydessä nyppiä 1:sen ja 3:sen tulpan johtoja irti, eikä vaikuta käyntiin.
Ryypyn kanssa kikkailemalla saa pysymään käynnissä.
Vaihdoin uudet tulpat ja bensansuodattimen.
Kaasareiden kohokammiot ja suuttimet putsastin ja bensapumpunkin löin atomeiksi. Ei mainittavia "vikoja".
Puolapuolelta sain mitattua suunnilleen ohjearvoja.
Tuntuisi bensan puutteelta, mutta voihan kipinäkin hukkua väärään paikkaan ja aikaan aiheuttaen tuollaista.
Kaikki liittimet, mitä löysin näyttävät hyviltä ja akku, sekä kaapelit on OK.
Jakokin pitäisi olla kohdallaan.
Onko tietoa, mahtaisko näissä olla jotaan tyypillistä murhepaikkaa, esim CDI tai joku muu? Seuraaviin kohteisiin kun joutuukin laittamaan enemmän dinaareja. - hondamiessss
Sulla ei ole kaasareiden synkronointi kohallaan se vaikuttaa eniten tyhjäkäyntiin helppo säätää korvakuulolla jos ei ole mittareita.
eli säädä sen pytyn kaasarin synkkaa joka ei tyhjäkäynnillä sytytä.
ja sit säädä tyhjäkäynti alimmasta ruuvista sopivaksi.
toista säätö tarvittaessa.
säätö pitää tehdä pienellä tyhjäkäynnillä muuten ei onnistu korvakuulolla.
Paras tapa on tietysti viedä tohtorille jolla on oikeat työkalut.- tuttuuvikaa
tai ehkä männän palautus jousi on kuoleentunut jostain sylinteristä?
- tehotpuuttuu
tehon puute.
itsellä oli suvi480r samalla motilla,jaksoi kyllä juuri ja juuri nosta 60kg äijän ylös mutta nihkeetä se oli.
huiput yksin ajaessa 35km/h
tämä yksilö oli varustettu moottoriin asennettavilla siivillä,koitin ajaa myös ilman niitä mutta silloin ei mennyt yksin ajaessa millään plaaniin. - vetoja
Näin kevään korvilla voikin taas palata tähän aiheeseen.
Kaasareiden uusintaputsaus auttoi käyntiprobleemaan ja taakit on säädetty ohjeiden mukaan. Loppukausi menikin ilman käyntiprobleemaa.
Nyt sitten potkuria miettimään...
Niitä kun näyttää olevan saatavilla tuohonkin koneeseen jos jonkinlaisia.
Nykyisessä ei ole oikeen mitään merkintöjä, mistä lunnolla ottaisi tolkkua.
Mikähän noissa on vakiopotkuri, vai valitaanko sekin aina koneeseen veneen mukaan? - 32423232
Liian WANHA, pist kaatsille vaan. Kaupasta saa uusia ja tehokkaita, ei eletä pula-aikaa. Sitäpaitsi uudet vie todella vähän soppaa.
- vetoja
No satkun siipilän hinnalla ei vielä kovin paljon päivitellä, muuta kun mummolle kuulumisia
Nykynen on 9 X 1/4 x 12.
Mulle toi ei sinänsä sano mitään, onko iso vai pieni tai ylipäätään sopiva tommoseen koneeseen.
Kaupasta kyllä saa pienempiäkin, niin ehkä sitten semmoista hommaamaan.- Mie vaan
Minulla on samanlainen vene Mercuryn 30:sellä nelitahtikoneella. Oli vaikeuksia liukuunlähdössä isommalla kuormalla. Eilen hankin uuden potkurin ja johan lähtee hyvin. Huiput putos n.3km/h, mutta kestää kuormaa ihan erilailla.
Ennen oli potkurina 9,5x11, nyt laitoin 9,75x9,5. Ensimmäinen luku on potkurin halkaisija ja jälkimmäinen lapojen nousu. Varmaan jos sinullakin vaihtaisi potkurin jonka nousu olisi 10 tai 11, olisi lähtö paljon räväkämpi. Meillä ainakin sai liikkeestä potkurin testattavaksi ettei tarvinnut sikaa ostaa säkissä. Hintaa oli vähän reilu satku. - Joakim_
Kyllä tuolla koneella pitäisi Buster S kulkea pitkälti yli 20 solmua ja nousta plaaniin myös neljällä hengellä, vaikka kone on tosiaan hiukan puhditon 30:ksi.
Välitys on 2,08:1 ja mitattu huipputeho 6000 rpm, joten 20 solmun vauhdissa sopiva potkuri olisi nousultaan n. 10 tuon 12 tuumaisen sopiessa paremmin n. 25 solmun huippunopeuteen, jonka lähelle kyllä pitäisi päästä. Mikä on nykyinen huippunopeus? Vesihiihdossa ja raskaalla kuormalla 10-11 tuumainen on varmasti parempi.
Isommalla veneellä ja yli 10 vuotta vanhemmalla 20 hv koneella olen hiihtänyt yhdelläkin sukselle. Paino on ollut 80 kg molellmin puolin ja lähtö vedestä yhdellä suksella. Ei pitäisi siis olla mikään ongelma tuolla yhdistelmällä 50 kg hiihtäjä kahdella suksella, mutta vesihiihto on tekniikkalaji, jossa lähdön voi tehdä vaikeaksi isollekin koneelle.
- vetojahomo
Hae uus yamaha kaupasta, tai evari jos olet köyhä.
- vetoja
No en nyt rupea kuitenkaan tommoseen ralliin...
Hommaampa sitten kerrasta vähän isomman paatin, kun on sen aika.
Pihalla ja nurkissa on 8 muutakin bensakäyttöstä kulkinetta ja kapistusta, jotka kukin vuorollaan kaipaavat paijailusta paukuttamiseen.
Tää peräprutkutouhu nyt on vaan yks juttu muiden joukossa, että se siitä. - rahamiesnumerouno
Ai olet semmonen paskan kerääjä köyhimys.. piha täynnä paskaa? Kaatopaikka pihalla.. juuh selevä.
- vetoja
Aivan.
Sen takia onkin varaa tehdä kaikkea, mitä haluaa, ettei tarvi koko talvea syödä koulunäkkiä ja riisiä, että finanssipuoli sallii laskea paatin laituriin seisomaan.
Ajaahan sillä ei kuitenkaan voi, koska öljynjalostusteollisuus on mätkässyt semmoset verot litraan, että sitten ei olis enää kyhnyä laituripaikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502234Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖24889- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51831Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me118819Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733