Haluan sen työn.
Haluan sen ennen kaikkea itseni takia - en siksi että pääsisin jälleen hiukan lähemmäksi muuatta miestä. Hänen elämänsä on hänen valintansa, omani minun, mutta haluan työni suhteen uuden alun, uuden mahdollisuuden.
Kunpa kaikki natsaisi! Tarvitsisin sitä nyt niin paljon.
Haluan sen ennen kaikkea itseni takia - en siksi että pääsisin jälleen hiukan lähemmäksi muuatta miestä. Hänen elämänsä on hänen valintansa, omani minun, mutta haluan työni suhteen uuden alun, uuden mahdollisuuden.
Kunpa kaikki natsaisi! Tarvitsisin sitä nyt niin paljon.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toivottavasti sua onnistaa! Peukut pystyyn!
Kiitos! Vihaan vaan odottamista. Ja on aina helpompaa varautua pahimpaan kuin odottaa asioiden maagisesti järjestyvän.
Koita ajatella positiivisesti!
Jos koko ajan varautuu pahimpaan (itseään suojellakseen) ja ajattelee "ei":n kautta, luo ympärilleen kielteisen olotilan, joka saattaa estää sitä positiivista tapahtumasta.
Vaikka sanotaan, että "pessimisti ei pety", niin se on shittiä..! Mitä kivaa ja ihanaa voi ikinä tapahtua, josset koskaan uskalla toivoa parasta ja uskoa itseesi?!
Itsellä on se hullut tapa, että vaikka järjellä (argh..!) ajatellen ei näytäkään hyvältä, niin silti uskon ihmeisiin. Taas kliseisesti: pessimisti ja optimisti ovat väärässä just yhtä usein - mutta optimistilla on kaiken aikaa paljon kivempaa!
Jokin aika sitten tämä konkretisoitui: olin ollut pitkään työttömänä ja kaikenlaisia kauhuskenarioita totaalisesta syrjäytymisestä alkoi keikkua mielessä. Jaksoin uskoa, että jossain minuakin tarvitaan - ja kesken sunnuntaipäivän tuli puhelu, joka muutti kaiken: ei sinua enää haastatella lisää, tule töihin huomenna!
Samaan aikaan tärkeä ihminen pähkäili lähteäkö vai jäädä-tilanteessa työnsä kanssa... Oli tehnyt kehnon vaihtokaupan, mutta jättänyt takaoven raolleen... Suurinpiirtein samaan aikaan kuin sain "maagisen" puhelun hän soitti omansa ja laittoi elämänsä takaisin raiteilleen :)
Usko vaan, kaikki järkkääntyy. Hienosti!
Kiitos esimerkistä elävästä elämästä!
Olen itse toivoton ikuinen optimisti, ja vaikka tosiaan pettymyksiäkin tulee, niin nopeasti niistä pääsee tällä asenteella ylikin. Enkä edes usko, että optimistit elävät lyhyempään ;). Tai ainakin se elämä on paljon hauskempaa.
Se on kyllä aina mukavaa odottaa vähemmän ja yllättyä positiivisesti. Jotenkin vain aina kun olen erehtynyt toivomaan liikoja olen saanut pettyä karvaasti, joten minulle on luontaista pysyä varuillani.
Koita olla ajattelematta mitään, tiedän että voi olla helpommin sanottu kuin tehty mutta silloin saat juuri sen mitä tarvitset. Ne omat odotukset voi niin helposti johtaa harhaan.