Työllistyisikö näillä aineilla?

Eli äikän open opinnot (kirjallisuus, suomen kieli, pedagogiset), informaatiotutkimus ja ehkä viestintää vielä päälle. Mitähän muita mahdollisuusksia työllistyä kuin opettajaksi?
5502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kirjasto (kunhan on perus- ja aineopinnot inf. tutkimuksesta). Toimittaja. Suomen kielen kouluttaja maahanmuuttajille. Kustannusala. Copywriter. Luultavimmat vaihtoehdot ovat tuo opettaja, kirjasto ja kielikouluttaja.

Opettajaksi ja kirjastoalalle vaaditan tietty pätevyys, joten ammattikuva on selkäe. Kielikouluttajaksi (eli yksityiselle puolelle) ei virallisia vaatimuksia ole, mutta aika saman paletin vaativat yleensä kuin normiopettajalta.

Muut alat (toimittaja, kustannusala, copywriter jne. jne.) ovat sitten työllistymisen kannalta huomattavasti epämääräisempiä, eikä niissä välttämättä juuri tietty koulutus ratkaise ja työn saaminenkin on huomattavasti onnenkantamoisempaa.

Äänestä

Äikänopeksi lukevalla kirjallisuuden opiskelijalla sivuaineopinnot täyttyvät suomesta ja pedagogisista. Ei mahdu enää ottamaan informaatiotutkimusta kirjastoalan pätevöitymisen verran eikä muitakaan sivuaineita.

Äänestä

Mulla on kirjallisuuden opintoja aineopintojen verran jo tehtynä avoimen kautta, niin ajattelin ettei informaatiotutkimuksen lukeminen olisi ongelma. Ainakaan ajallisesti. Ja tiedän myös äidinkielen opettajaksi opiskelevia, jotka pätevöityvät myös toisen aineen opettajaksi, joten ainakin joillain onnistuu.

Äänestä

Inf. tut. opinnot voi tehdä myöhemminkin, siis tutkinnon suorittamisen jälkeen, mutta onhan se aina hankalampaa kuin opiskeluaikana. Etenkin kun opintoja ei edes kovin monessa paikassa tarjota aineopintoihin asti.

Mutta mä en noista rajoitteista tiedä, koska itse opiskelin silloin, kun oli elinikäinen opinto-oikeus sun muuta.

Äänestä

Mediaa opettavia ihmisiä tullaan varmasti kaipaamaan lisää tulevaisuudessa. Kannattaa kysellä asiasta esim. Medialukiossa opettavilta opettajilta, jotka ovat mediaa opettaneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4+14 kirjoitti:

Eli äikän open opinnot (kirjallisuus, suomen kieli, pedagogiset), informaatiotutkimus ja ehkä viestintää vielä päälle. Mitähän muita mahdollisuusksia työllistyä kuin opettajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu