Hei!
Jos uunin kyljessä on max 1200, tarkoittaako se että kivitavaran lasituspoltosta ei tule mitään.
Pystyykö sillä vain raakapolttamaan ja käyttämään joitakin matalan polton lasitteita?
Mihin tarkoitukseen tälläinen uuni on tarkoitettu? Posliinin-, savitavaran- vai minkä polttoon?
Kuka tietäisi mihin tämä uuni käy?
paularistiina
1
190
Vastaukset
- googlaa merkki
Luulisin, että kyseessä on uuni, jota pääasiassa käytetään posliininmaalauksen polttoon, jossa kaiketi keskilämpötilana noin 800C.
Valitettavan paljon on aikaa aktiiviharrastuksesta, mutta muistelen, että joku ns. matalapolttolasitekin on olemassa. Lisäksi niinsanottua posliinisavea, jonka polttoon "posliiniuunin" lämpötilat riittää. Myös tietysti lasinsulatukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774442Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112363- 1691544
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431466- 1211321
- 1151237
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721159Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81136- 641072
- 35956