Oisitte miettineet enneku ostitte!

N. Amunen

Te jotka ostitte aikoinaan Daewoon, niin oisitte miettineet tarkemmin kuka on Daewoon omistaja. Ei olisi pitänyt olla liian vaikeaa, kun Daewootahan sanottiin GM Daewooksi. Eli omistajahan on General motors elikkä tämä GM. Kun merkki vaihtuu Chevorletiksi, niin koetappahan nyt siitä vähän huumoria sitten repiä. Itselläni oli 2000-luvun alussa eräs tietty uusi auto muutaman vuoden. Merkkiä en nyt kerro, mutta tässä luki jokaisen osan taustapuolella GM. Tämä auto ei siis tosiaankaan ollut mikään kestävä. Paljon meni osia vaihtoon ja jokaisen osan taustapuolella luki GM. Sen koommin en ole sitten autoihin kajonnut, jonka osissa lukee GM.

7

2347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki tietää sen

      . se on semmoinen rimpula....

    • -ah-

      Miten tämä merkin vaihtuminen haittaa Daewoon omistajia? Kaikki palvelut säilyvät ennallaan (huolto jne.). Samoja Koreassa valmistettuja autoja tullaan edelleen myymään kaupoissa, keulassa vain eri merkki. Käytännössä mikään ei oikeastaan muutu. Merkin vaihtuminen ei siis mitenkään haittaa minun elämääni.

      Pääasia että kaara toimii hyvin. Itsellä varsin tuore Nubira ja ei mitään valittamista. Enkä edes valinnut Daewoota hinnan perusteella (niin kuin monet luulevat) vaan ominaisuuksien vuoksi. Samalla hinnalla olisi saanut monia muitakin hyviä autoja mutta eivät mielestäni olleet yhtä hyviä. Kokeilemassa käytiin mm. Focusta, Almeraa, Corollaa, Civiciä ja 307:kaa. Nubira miellytti kuitenkin eniten. Hinnaltaan kaikki olivat suunnilleen yhtä kalliita (tai halpoja).

      • Mara

        Just noin, joo. Mulla on nyt kuukauden ikäinen 1,8 Lacetti automaatilla ja peli on toiminut oikein hyvin.


      • Oho!
        Mara kirjoitti:

        Just noin, joo. Mulla on nyt kuukauden ikäinen 1,8 Lacetti automaatilla ja peli on toiminut oikein hyvin.

        Kertooko tuo auton laadusta jotain, kun mainostetaan sen toimivan vielä kuukauden (!) käytön jälkeenkin. Muutenkin silloin tällöin pistää silmään kun autonsa (merkillä ei juurikaan väliä) uutena hankkineet ovat tyytyväisiä jos parinkymmenentuhannen ajokilometrin jälkeen ei "mitään suurempaa" remppaa ole tarvinnut tehdä. Luulisi jollain 20-30
        000 ecun sijoituksella saavan kuitenkin 3-4 vuodeksi huolettomia ajokilometrejä. Vai?


      • Daewoon
        Oho! kirjoitti:

        Kertooko tuo auton laadusta jotain, kun mainostetaan sen toimivan vielä kuukauden (!) käytön jälkeenkin. Muutenkin silloin tällöin pistää silmään kun autonsa (merkillä ei juurikaan väliä) uutena hankkineet ovat tyytyväisiä jos parinkymmenentuhannen ajokilometrin jälkeen ei "mitään suurempaa" remppaa ole tarvinnut tehdä. Luulisi jollain 20-30
        000 ecun sijoituksella saavan kuitenkin 3-4 vuodeksi huolettomia ajokilometrejä. Vai?

        Aika paljon tälläkin sivustolla (=muiden automerkkien sivut) on kommentoitu sitä että uusilla autoilla ja -merkeillä on ilmennyt kaikenlaisia ongelmia jo ostohetkestä asti, jotka on korjattu takuutyönä.

        Yleensä sellaiset takuuviat ilmenevät juuri tuon 20-30.000 km kuluessa. Joten jos joku täällä kertoo että ongelmia ei ole ollut niin se kai yksinkertaisesti tarkoittaa että työ muuta aikaa ei ole hukkantunut auton huollon ja korjauksien odottelemiseen yms, vaan auto on vastannut odotuksia.

        Koska Daewoo on Suomessa vielä uusi ja suhteellisen tuntematon (ei tosin kauaa) merkki niin minua ainakin kiinnostavat muiden Daewoon ostajien kommentit liittyen kokemuksiin ja mahdollisiin ongelmiin.

        Itse ostin Lacetti 1,6:n kesäkuun puolivälissä ja oli kuulemma ensimmäisiä Suomessa asiakkaalle toimitettuja. Olen nyt ajanut sillä hieman yli 3.000 km eikä ongelmia ole ollut, mutta jos niitä ilmenee niin kerron niistä täällä.


    • Daewoot

      elikkäs tulevat Chevyt kasataan Koreassa, eikä esim. Jenkeissä, joten ne ovat taatusti kestävämpiä kuin GM:n aiemmat tuotteet. Eikä se laatu siitä kärsi, jos keulan merkki vaihtuu. Vai luuletko, että Toyota jättää tielle, jos taakse länttästään mallimerkintä vaikkapa Samarasta?

      • hyvä ja

        aivan oikea vertaus.Niin sitä pitää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe