Salakuljetusjuttu käräjillä

"Salakuljetusjuttu käräjillä

18.07.2012 13:42 ITÄ-SAVO

Savonlinnalaista vuonna 1981 syntynyttä miestä syytetään Etelä-Savon käräjäoikeudessa suuressa lääkeaineen maahantuontia koskevaa jutussa. Vastaaja oli tilannut internetin kautta gammabutyrolaktonia eli niin sanottua lakkaa Suomeen. Syyttäjän mukaan kyse on salakuljetuksesta.

Oikeudessa syyttäjällä ja vastaajalla oli erimielisyyttä lähinnä siitä, onko vastaaja syyllistynyt salakuljetusrikokseen vai lääkerikokseen. Vastaaja pitää tekoa lääkerikoksena. Päätös jutussa annetaan ensi viikolla.

Lue lisää torstain Itä-Savosta."

Kuka oli syytettynä?

Nätkin mummonkaataja-poika sai julkisuutta osakseen, joten tasapuolisuuden vuoksi muitakin lainrikkojia pitää kohdella samoin.

On mahdollista, että vähemmän paatuneet ajattelevat toimintaansa etukäteen, sillä kansalaisten antama häpeärangaistus on pikkuruista sakkoa tehokkaampi "kasvatuskeino".

...eli KUKA OLI SYYTETTYNÄ?
17516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

VITUN URPO !

Äänestä

eikä ku Jörkka!

Äänestä

Etkö osaa lukea?
Syytettynä on v. 1981 syntynyt savonlinnlainen mies.
Jos uteliausuus sinua vaivaa ja nimi kiinnostaa, mene käräjäoikeuteen lukemaan syyte. Se on julkinen asiakirja.

Äänestä

Satasen sakko ja yhdyskuntapalvelua tulossa. ;)

Äänestä

http://www.ita-savo.fi/Uutiset/12494519.html

JÄRKYTTÄVÄN kova tuomio!

Toivottavasti hovi alentaa tuomiota, sillä lapsen kehitys ja henkinenkasvu vaarantuu tällaisen JÄRKYTTÄVÄN tuomion seurauksena.

Äänestä

Vitun narkit, muutama vanha vielä jaksaa pyörii ja häärätä.. Kumpihan tappaa nopeammin loisimasta hepatiitti vai överit?

Äänestä

Ilmaista lakkaa kaikille nisteille sen verran et saa överit niin pääsee kaikki helpommalla

Äänestä
  • Ilmasta missä?!!!

    Äänestä

No laitappas vaikka omat yhteystietosi tänne ensin niin asianomainen voi vaikka itse tulla kertomaan. Miks se nimi pitäis tänne kaikkien nähtäville laittaa sillä suurimmalla osalla lukijoista ei ole hajuakaan edes että mitä se lakka on.

Ja joo, kehitettiin unilääkkeeksi mutta on sen verran vahvaa liuotinta että sitä käytetään auton vanteiden puhdistamiseen. Myrkkyhän se on, mutta jokainen epäilevä tuomaa joka tykkää vedellä perskännejä voi pitää persläpensä ummessa sillä se suomalaisille rakas alkoholi sattuu olemaan melko samanlaista ainetta... paitsi että jos luette alibia, uutisia tai seuraatte muuten vain ympäröimää maailmaa niin sen vaikutuksen alaisena tehdyt rikokset jättää varjoonsa melkoisen määrän huumeista johtuvia rötöksiä. Huumeissa/lääkkeissä tehdyt rikokset kun järjestään on tehty myös alkoholin vaikutuksen alaisena.

Viina on ihmiskunnan vitsaus, tai onko tälläkään palstalla yhtään ihmistä jonka lähiomainen ei ole tuhonnut sillä elämäänsä? Kuinka moni perherikko johtui viinasta kultaisella -80 luvulla? Kuinka moni hyvä ja vahva ihminen on tullut heikoksi sen seurauksena??

Se on vaarallisin huume mitä maa päällään kantaa, kokeile vaikka että vedät yhden illan subutexiä tai lakkaa, tai vaihtoehtoisesti vedä yksi ilta kunnolla viinaa ja ihmettele että kummasta tulee pahemmat vieroitusoireet...
Ja mikä häpeärangaistus? Mitä te sillä nimellä teette? Menette heittelemään kivillä ja boostaamaan omaa paremmuuttanne sen sijaan että tarjoaisitte auttavaa kättä.
Kukahan tässä on paatunut? on valmis jakamaan häpeärangaistusta tuntematta ihmistä, taustoja tai asian oikeaa laitaa.... sulla on 7rivinen toimittajan kirjoittama näkökulma asiasta ja oot jo tehnyt tuomiosi..
ps: se en ole minä, lakka on paskaa, olen enemmän bupre miehiä

Äänestä

Kaikki huumeet tulisi vapauttaa kontrolloituun myyntiin aikuisille. Päihtymisessä ei ole mitään pahaa - jos sen hallitsee

Kieltolait tekevät ne ongelmat joista paranoidit itkevät.

Bubrepäille: hankkiutukaa siitäkin koukusta eroon - jos kykenette.

Äänestä
  • mitä BUBRE on?

    Äänestä

  • Joo tästä olen samaa mieltä, huumesota nimittäin vain kiihtyy kiihtymistään. Se on kallista bisnestä, sairaiden ihmisten kustannuksella ja kun se tarve iskee niin kärsivänä osapuolena on myös sivullisia.
    Hoitopolitiikkakin kun on täällä Savonlinnassa jyrkkä ei. Ihmiset tahtois oikeesti päästä elämään normaalia elämää, ja säännöllinen "lääkkeiden" saanti poistaisi niin monta ongelmaa. Ei tartteisi rötöstellä ja pyöriä ympäri kyliä aineiden perässä vaan voisi keskittyä elämiseen.
    Narkomaanille huume on kuin ruoka, siitä saa energian ja jossei sitä saa niin tulee kipeäksi. Ei kaikkia ongelmia voi parantaa, ja moni niistä on läpikäynyt sellaisia helvettejä että en näkisi pahaksi jos niille annettaisiin edes mahdollisuus yrittää elämämään sen ongelman kanssa. Huumekoukku kun on hieman diipimpi asia kuin tupakanpolton lopettaminen (much worse)

    Ja tuo nimien ilmoittaminen, mitäpä jos perustetaan naapuruston vahtiseura. Ilmoitetaan kaikki epäilyttävä toiminta tänne nimien kera?? Kuinka moni on ollut joskus humalassa autonratissa, väkivaltainen, riehunut, käyttäytynyt uhkaavasti??

    Jos näette moisia tapauksia niin heti nimet tänne (mukaanlukien omat)
    vai tehdäänkö niin että ei puututtaisi toisten yksityisasioihin niin hanakasti. Puhdasta pulmusta kun tältäkin palstalta on turha etsiä

    Ja olen yrittänyt hankkiutua eroon, monta vuotta ja moneen otteeseen. Vihaan sen käyttöä mutta maailma on sellaisessa tilassa että vihaan itseäni ilman sitä, joten vaakakuppi on aina lopulta kallistunut taipeen puoleen. Sekoilukuoseja en ole harrastanut, niihin on mennyt into mutta sellainen pieni tusaus joka aukaisee sisäisen sosiaalilukkoni joka ei päästä minua ulko-ovesta pihalle. Ikäänkuin avain päänsisällä joka auttaa yrittämään... itse en koe ssitä huumeena, vaan lääkkeenä mutta Savonlinnassa kun on hoitomääräyksenä jyrkästi vastaan vaikka muualla Suomessa korvaushoito on todettu mainioksi toimintamalliksi... Täältäkin jos päästettisiin kunnolliseen ja valvottuun hoitoon niin ongelmat vähentyisi huomattavasti, ihmiset voisi keskittyä työntekoon ja muuhun. Sillä se huume on kuin raha rikkaalle, sitä tarvitsee aina enemmän.
    Mutta täällä on hoidossa pari tyyppiä, niitä joilla on ongelmia löytyy jokaisen lähipiiristä. Suurinosa käyttäjistä on normaaleja ihmisiä ja teistäkin jokainen näkee niitä päivittäin... sit on myös se marginaaliryhmä joista voi kertoa jo kaukaa.

    Onse vaan tasa-arvoista menoa, yksi lääkäri päättää että joku ihminen pääsee hoitoon, ja hän saa lääkkeet... kun taas iso kasa ihmisiä tahtoisi hoitoon mutta ei pääse. Yhdellä allekirjoituksella ratkaistaan oletko normaali ihminen joka saa lääkkeet tai jos resepti puuttuu niin olet yhteiskunnan lakeja rikkova nisti. Tarve on kuitenkin molemmilla sama...
    mutta voimia vaan kaikille narkomaaneille, ne jotka luulee olevansa hierarkiassa parempia ihmisiä ja tuomitsevat esim. lehtijutun mukaisesti eivät oikeasti ole yhtään sen parempia... ja kiitokset ihmisille joilla riittää ymmärrystä ja ovat jopa halukkaita auttamaan omalla tavallaan.
    Ja jonkun verran kun joutunut todistamaan tätä menoa niin aikapitkälti huumeongelmat pyörii niissä omissa ringeissään, jos verrataan sivullisiin kohdistuneita väärintekoja niin eiköhän se kuningas alkoholi vie kulta hopea ja pronssi sijat...
    Ja tää ei nyt oo provoa, ihmisten tulis katsoa maailmaa välillä jonkun toisen näkövinkkelistä ja pohtia et mikä on tuohon tilanteeseen ajanut eikä vain tehdä hätäistä johtopäätöstä oman periaatteensa pohjilta... kukaan ei ole sellainen kuin ite kuvittelee vaan jokainen on sellainen kuin muut sinut näkevät... astukaa välillä pois sieltä omasta maailmastanne ja kattokaa maailmaa

    Äänestä

  • mitä BUBRE on? kirjoitti:

    mitä BUBRE on?

    ehdottomasti panisin paljaalla ja rojut pilluun T: Jyväskylän äijä 29v

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


I. Loinen kirjoitti:

"Salakuljetusjuttu käräjillä

18.07.2012 13:42 ITÄ-SAVO

Savonlinnalaista vuonna 1981 syntynyttä miestä syytetään Etelä-Savon käräjäoikeudessa suuressa lääkeaineen maahantuontia koskevaa jutussa. Vastaaja oli tilannut internetin kautta gammabutyrolaktonia eli niin sanottua lakkaa Suomeen. Syyttäjän mukaan kyse on salakuljetuksesta.

Oikeudessa syyttäjällä ja vastaajalla oli erimielisyyttä lähinnä siitä, onko vastaaja syyllistynyt salakuljetusrikokseen vai lääkerikokseen. Vastaaja pitää tekoa lääkerikoksena. Päätös jutussa annetaan ensi viikolla.

Lue lisää torstain Itä-Savosta."

Kuka oli syytettynä?

Nätkin mummonkaataja-poika sai julkisuutta osakseen, joten tasapuolisuuden vuoksi muitakin lainrikkojia pitää kohdella samoin.

On mahdollista, että vähemmän paatuneet ajattelevat toimintaansa etukäteen, sillä kansalaisten antama häpeärangaistus on pikkuruista sakkoa tehokkaampi "kasvatuskeino".

...eli KUKA OLI SYYTETTYNÄ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu