Allergiadieeteistä

plmb

huomasiko kukaan sanomalehdessä nyt heinäkuussa artikkelin, missä puhuttiin allergiadieettien määrän puolittamisesta ja kuvassa oli koulukeittiön keittäjä tekemässä gluteenivapaata ravintoa. Siis tulevaisuudessa näyttää allergialääkäreiten tekemä työ diagnosoinnissa olevan turhaa, jos koulukeittiöt ja laitoskeittiöt lopettavat noudattamasta suositeltuja dieettejä. Mitä tulee gluteenivapaaseen dieettiin se on keliakikolle hengissä pysymisen ehto. Moni on hankitun vehnäallergian ohella viljaintolerantti geneettisin perustein. Gluteenivapaa dieetti on ihmisoikeus keliakikoille, kuten esim. oikean veren saaminen verensiirroissa veriryhmän mukaan. Veriryhmäkin on geneettinen asia, kuten suoliston kyky pilkkoa gluteenia aminohapoiksi asti.
Jos kyky pilkkoa gluteenia puuttuu, henkilö tarvitsee koko iän gluteenittoman ruokavalion.
Ruotsissa on jo 3 % kansasta keliaakikkoja ja määrä lisääntyy. Ei heitä leikata pois tai "puoliteta" kansasta vähentämällä heidän oikeuksiaan saada gluteenitonta ravintoa.
Olisi parempi puolittaa gluteenisisältö muultakin osalta kansaa, koska sen määrä on monikymmenkertaistunut ravinnossa verrattuna 1800 lukuun. Ei mikään evoluutio ole niin nopea että ihmiskuntaan tulisi jokin uusi entsyymi joka pärjäisi tekniikan tuottamien ravintoaineiden pilkkoamisen kanssa samassa mitassa. Ravintoaineissa tulisi ottaa huomioon ihmisen entsymaattinen kapasiteetti, joka on varsin paljon samantapainen kuin tuhat vuotta sitten.

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        322
        1832
      2. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        83
        1287
      3. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        75
        1284
      4. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        134
        1157
      5. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        80
        967
      6. Minkälaisessa asennossa

        Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
        Ikävä
        85
        891
      7. Sinä siellä lähistöllä

        Tahtoisin tutustua paremmin 💫
        Ikävä
        48
        843
      8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        118
        814
      9. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        48
        790
      10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

        rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
        Ikävä
        60
        746
      Aihe