Molemmat mielen tuotteita.
Entä tieto?
Määrittele tieto? Jos tulee kaksi erilaista määritelmää, niin kyse on mielipiteestä, eli uskosta! Yksikin siihen riittää, eikä sitäkään tarvita.
Onko näin?
Ihmisjärjelle tietoa ei ole olemassakaan, kuvittelette vaan, eli uskotte.
Entä tieto?
Määrittele tieto? Jos tulee kaksi erilaista määritelmää, niin kyse on mielipiteestä, eli uskosta! Yksikin siihen riittää, eikä sitäkään tarvita.
Onko näin?
Ihmisjärjelle tietoa ei ole olemassakaan, kuvittelette vaan, eli uskotte.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mielipide: joukko ihmisen omia ajatuksia jostakin tietystä asiasta tai aiheesta. Usko: tietoon perustumaton käsitys jostakin, luulo, luottamus jonkun jumalan tai muun yliluonnollisen mahdin olemassaolosta.
Tieto: hyvin perusteltu ja tosi käsitys.
Sanahelinää.
Ei päätä, eikö häntää. Viimeinen lause jopa naurettava, ainakin tiedemiesten mielestä.
Oli joo.
Hyvin perusteltu on kuulemma tietoa :):):):)
minähän provoilen niinkuin aloittajakin.
Eipä olekaan, miksi valehtelit. Sinun uskosi on tosiaan mielipide, kristityt sen sijaan uskovat Jumalan ilmoittamaan totuuteen.
Nyt jos koskaan Jumalan omien on oltava tarkkana kun valhetta tulee joka tuutista.
Mitähän yritit sannoo ?
Minä uskon Jumalan olemassaoloon.
Mielestäni Jumala on olemassa.
Aivan, samaa se tarkoittaa.
Minä tiedän Jumalan olevan olemassa.
Tuokin on mielipide. Toistaiseksi.
Yksi asia on totta ja siten tietoa, kuolema! Väite perustuu tieteellisen tutkimukseen.
Raamatusta vioimme lukea esn Hebr. 11: 1- mitä sanotaan uskosta.
laittakaapa jokaisen "uskon kautta.::" tilalle "mielipiteen kautta.." niin luulis selviävän jotain.
Mitä vikominen tähän liittyy?
Usko ja mielipide ovat sama asia myös raamatussa.
Sinullakin on vain mielipide ja se erottaa sinut oikeista uskovaisista.
Minulla onkin mielipide. Sinulla ei ole. Siinä ero. Sinulla vain opittuja lauseita raamatusta. Ei omakohtaista uskoa. En pilkkaa. Kerron vain tosiasian.
Totta puhuen en osaa Raamatusta sanaakaan. Ehkä jotain kuollut mitä saattaa lukea.
jolla on mielipde, ja kastetaan, se pelastuu ?
vaikuttaa uudelta väkevältä opilta.
Ihan järkeenkäypä sanahelinä.
Usko on luuloa / uskottelua, että jokin asia on jollain tavalla. Siihen perustuu ihmisen mielipide jostakin asiasta.
Täysin samasta asiasta kyse. Mielen keskeisimmästä tehtävästä, muodostaa mielipide johonkin asiaan ja/tai uskoa johonkin asiaan. .
Kun Raamattu korostaa lapsen uskoa, niin tottakai pikku-Maijalla on oma usko peikkoihin ja menninkäisiin, joista hänelllä on oma kuva ja mielipide.
Todellakin sama asia.
Totta.
Mielipide ja usko ovat aivoille myös tieto. Aivot eivät kykene erottamaan faktaa ja fiktiota. Aivoille mielipide on aina todellinen, aivot eivät usko eivätkä muodosta mielipidettä.
Totta
Juurikin noin...
miten nyt mieleen taas juolahti,
sanat säväytti?
onko asialla realisti,
mahdollinen multinicki?
aina toitottaa,
samaa kailottaa
täällä järkeä kysyy,
kuka perässä pysyy?
yksi tarkkailee,
aina vartioitsee
sydäntä arkaa,
tekee työtään tarkkaan
ja tulee hetki,
päättyy retki
tämän karkurin,
jaloin horjuvin
saa kokea,
minä sokea,
ennen en tiennyt,
tietä nähnyt,
vaan kun kaikki aukesi,
viha raukesi
mikä syntyi pimeydestä,
pois nyt sydämestä
ja kohta niittää,
satoa riittää
sillä, kirjoitettu,
sanottu on:
"Taivasten valtakuntaa voi verrata isäntään, joka aamuvarhaisella lähti palkkaamaan työmiehiä viinitarhaansa. Hän sopi miesten kanssa yhden denaarin päiväpalkasta ja lähetti heidät viinitarhaan.
Päivän kolmannella tunnilla hän lähti taas ulos ja näki, että torilla seisoi vielä miehiä jouten. 'Menkää tekin viinitarhaan', hän sanoi heille, 'minä maksan teille sen, mitä kuuluu maksaa.' Miehet lähtivät.
Kuudennen ja yhdeksännen tunnin aikaan isäntä lähti taas ulos ja teki samoin.
Kun hän sitten meni ulos yhdennellätoista tunnilla, hän näki vieläkin muutamia joutilaita ja kysyi heiltä: 'Miksi te seisotte täällä kaiken päivää toimettomina?' 'Kukaan ei ole palkannut meitä', he vastasivat. Hän sanoi miehille: 'Menkää tekin minun viinitarhaani.'
"Kun sitten tuli ilta, viinitarhan omistaja sanoi tilanhoitajalleen: 'Kutsu työmiehet ja maksa heille palkka, viimeksi tulleille ensin ja ensimmäisille vasta sitten.' Ne, jotka oli palkattu yhdennellätoista tunnilla, tulivat ja saivat kukin denaarinsa. Kun ensiksi palkatut tulivat, he luulivat saavansa enemmän, mutta hekin saivat vain denaarin.
Silloin he nostivat metelin ja sanoivat isännälle: 'Nämä viimeksi tulleet tekivät työtä yhden ainoan tunnin, ja silti sinä annat heille saman kuin meille, jotka olemme kantaneet päivän kuorman ja helteen.'
Mutta isäntä sanoi yhdelle miehistä: 'Ystäväni, enhän minä tee sinulle vääryyttä. Emmekö me sopineet denaarista? Ota omasi ja mene. Minä tahdon maksaa tälle viimeksi tulleelle saman kuin sinulle, ja kai minä saan omallani tehdä mitä haluan? Katsotko sinä karsaasti sitä, että minä olen hyvä?'
'Näin viimeiset tulevat ensimmäisiksi ja ensimmäiset viimeisiksi.'"
Matt. 20:1-16
BK
On sulla raaka usko Jumalassa
Ellet sitten ole humalassa.
Ajattelisit vain että on absoluuttinen Rakkaus
ja sen turvassa on koko luomakunta pakkaus.
Emme omasta halustamme tulleet maailmaan vastuuta kantamaan,
vaan Rakkauden luomana tarkoitusta toteuttamaan.
huomenta kultaseni,
veit sanat suustani
hetkeksi ällistyin,
sitten tuumailin
itseäni punnitsin,
paljon mittailin
humalassa,
aina syntymäsellaisessa
olen kai aina,
ei huolet paina
kevyt kävellä,
taakatta elellä
liian spontaani,
kai psyyke frontaali
silti normaali,
tämä vaellukseni
vaikka harvoin äänettä,
ilman lääkettä
luonteeni iloinen,
tapani omanlainen
ratkaisua punoa,
samalla sukkaa kutoa
asiat järjestyvät,
kohdalleen asettuvat
ihan itsekseen,
kun odottelee
älä niin hermostu,
näistä pahastu
älä syytä koko ryhmää,
vaan ämmää tyhmää,
joka mieltäs kismittää,
kovasti ärsyttää
myös sinulle lapseni,
pieni lelluni
päivät hyvät,
onnet syvät
BK
Häh itselles,
poh sanoilles.
Eivät ole sama asia,
aivan eri paria
toitottaa mielipidettään
ja uskoa sydämestään.
Ja kaikeksi onneksi,
loppujen lopuksi
kun uskoo,
sen kyllä tietää
ja kokee,
mitä Herra tekee,
sillä voi anoa,
sitten sanoa,
että totta kyllä,
vaik´ei järki yllä
sitä selittämään,
sulle kuvaamaan,
kyllä elelee,
kun johdattelee
minuakin ihmistä,
pahansisuista
tien näyttää,
olosuhteitakin käyttää
eikä aina ilmestys,
palava rukous.
Järki ja tieto,
luottamus ja usko
kaikki yhdessä,
puhtaassa sydämessä
kyllä asustavat,
sinne pesänsä rakentavat.
BK
Rakkaus, sitte sen jälkeen tulee Rakkaus, usein siinä välissä tulee Rakkaus, mutta aina lopuksi täydellinen ja absoluuttinen Rakkaus.
Miten tuo voi olla niin vaikea käsittää? No ihminen järkeilee, koska Rakkaus lahjoitti, tai laittoi ihmisen päähän ns. vapaatakin järkeä. Mutta vain vähän, ja sekin vähä on liikaa.
Ei ihminen osaa käyttää järkeä, ihmisen järki luulee ihmisen olevan järkiolento ja siten päättelee järjellään että Rakkaus joka ihmisen loi olisi kidutuskammioita ts. helvettiä ylläpitävä Rakkaus. Järki pitää myös ihan terveenä ajatusta että taivaassa oltaisiin Rakkauden kanssa hyvää pataa, vaikka samaan aikaan Rakkaus kiduttaisi suurinta osaa ihmiskunnasta tulimeressä, mahdollisesti sinun epäuskoista lastasi tai veljeäsi. Ihminen kun järkeilee, niin se uskoo kaikkee tommosta. Ihminen ei tuu aatelleeksi loppuun asti, vaan uskoo täydellisestä Rakkaudesta ts. Jumalasta tommosta, jota ei ees ihminen vois tehdä. Mutta järkeilevän ihmisen mielestä Rakkaus on noin paha koska Raamatuissa niin lukee, muttet...