Eli menin tässä rikkomaan tuon kylpyhuoneen peilikaapin jossa on lamppu ja pistoke samassa. Päätin sitte samalla nykästä koko laitteen irti ja huomasin että seinästä tulee vaan L ja N muttei suojamaata. Pistoike sensijaan oli suojamaadoitettu kuten valaisinkin ja siitä meni johto suoraan N johdon sokeripalaan. Että oliko toi joku ns. pilluviritys vai saako se noin mennä? Ikää virityksellä on varmaan jo 20 vuotta.. Entä tarviiko pesuhuoneessa olla sitä suojamaata kun ei siihe kohtaan sitä näytä tulevan vai voiko uuden lampun laittaa niinku muutkin eli vaan virta ja nolla? Sähkömiehellä mä noi asennutan mutta olis hyvä saada ekaa vähä selkoo ja mielellään ihan selkokielellä että maalikkokin ymmärtää.
kylpyhuoneen valaisin
mzu-
4264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vanhan liiton ”nollaus” on tuo, luultavasti ihan laillinen jos rakennus on vanha jossa erillistä kevi-kaapelia ei ole keskukselta vielä vedetty.
uus lamppu tulee nollata samalla tavalla kun vanha oli
Kiitos nopeasta vastauksesta.. Jotain tuollaista vähän ajattelinkin..
Vanhan asennuksen kohdalla sen mukaan miten silloin oli tulkinta asennuksesta tai muutostyöstä ja tänäpäivänä nykyisten sääntöjen ja muutostöiden ohjeistuksen mukaan.
Älä viitsi sekoittaa asioita.