Nettisivujen teko

Auttakaas tietämätöntä. Kuinka vaikeaa olisi tehdä nettisivut johon tulisi rekisteröityä ja luoda profiili, pystyisi jakaamaan materiaalia ja olisi mahdollista kommentoida sitä. Kauanko veisi opetella itse koodaamaan vai olisiko järkevintä palkata joku tekemään se? ja paljonko se kustantaisi?

4

1234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotisivut pelaamaan
      • ihmettelenpävaan

        miksi domain pitää hankkia erikseen ja sitten tuo ihme hostaus? kato ei kaikki ole syntynyeet nörttilusikka suussaan. mikä sen hostauksen rooli on, paitsi tarjota levytilaa? ja kenelle nuo domain-rahat menee, ja miksi?


      • aaasasaasdasds
        ihmettelenpävaan kirjoitti:

        miksi domain pitää hankkia erikseen ja sitten tuo ihme hostaus? kato ei kaikki ole syntynyeet nörttilusikka suussaan. mikä sen hostauksen rooli on, paitsi tarjota levytilaa? ja kenelle nuo domain-rahat menee, ja miksi?

        Domain nimen tarvitset mutta hostauksen hankkiminen ei ole pakollista. Olet täysin vapaa pystyttämään oman serverin ja hostaamaan sivut itse. Saatat sitten huomata että serverin ylläpidosta koituu työtä ja olisi tullut ehkä halvemmaksi ja luotettavammaksi ostaa ne hostauspalvelut jostain muualta :)

        Ajattele hostauspalvelua vaikkapa hotellina (web hotelleinahan näitä usein mainostetaankin). Sinun ei tarvitse rakentaa taloa mennessäsi toiselle paikkakunnalle; riittää kun otat hotellista sellaisen sviitin kuin tarvitset. Toki tämä hotellin vuokra on kalliimpi kuin vastaava neliöhinta omasta talosta mutta jos koko talolle ei ole käyttöä niin kalliiksi tulee pelkän keittiön takia sellainen rakentaa


    • gfhgfghgfhhg

      Se on hyvin helppoa tai ylitsepääsemättömän vaikeaa. Riippuu täysin tekijän osaamistasosta ja/tai halusta hankkia ja soveltaa uutta tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      35
      2100
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1905
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1855
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1592
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1581
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1414
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      178
      1030
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      937
    9. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      859
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      63
      823
    Aihe