Muutama päivä sitten lähdin peruuttamaan työpaikkani parkkipaikalla pois parkista kunnes peruutin takana liikkeessä olleen auton keulaan . Takana olleeseen autoon tuli muutamia naarmuja etu/sivupuskuriin. Juttelimme vähän aikaa ja pyysin anteeksi. Toisen auton kuski (nuori tyttö) sanoi että eiköhän hän saa naarmut kuntoon ja lähti p-paikalta poliisia paikalle kutsumatta sekä valokuvia tapahtuma paikasta ottamatta. Luulin asian olleen sovittu, mutta seuraavana päivänä kuski tuli sanomaan, että auto on hänen isänsä ja isä työmatkalla ja hän oli soittanut isälleen ja sanonut, että tämmöinen välikohtaus oli tapahtunut ja hänen isänsä oli sanonut, että hän katsoo voiko itse korjata naarmut, jos ei niin pyysi minulta yhteistietoja mahdollisia korvauksia varten. Sanoin vain, että katsotaan sitten mitä hänen isänsä on mieltä. Voiko hän pyytää korvaksia näin jälkikäteen? Eli olenko korvauks velvollinen vielä hänelle jos he päättävät korjauttaa auton esim. ammattiliikkeessä? Onko mahdollisella videovalvonnalla tai tapahtuman nähneillä väikutusta korvaukseen?
[kiireellinen] Kolarin korvauksista
17
598
Vastaukset
- tietoa on
Pakko sun on maksaa vaan kaikki.
- mitä iniset??
No totta helvetissä olet korvausvelvollinen! Peruuttaja maksaa aina.
- mällimies
Varaudu maksamaan. Sellaisia naarmuja ei nimittäin kuvaamastasi tilanteesta synny, jotka voisi itse korjata. käytännössä vähintään koko puskuri on maalattava uudestaan. Syvät naarmut johtavat herkästi puskurin vaihtamiseen. Kuvaamasi kaltaisen "pikku skraadun" korjaaminen ammattitaitoisessa liikkeessä maksaa n. 500-2000€.
Tätä vartenhan vakuutukset kuitenkin ovat. Voit myös yrittää tarjota paria satasta kärsimyksestä heille kipurahana, jolloin ehkä jättävät asian sikseen. - näin meilläkin
kiistät koko tapahtuman ja asia jää siihen,kukaan ei koskaan voi vaatia mitään.jos saat vastapuolen vakuutusyhtiöltä kirjeen asiasta kerrot että asia sovittiin paikan päällä sinun puolesta asia pisteessä.Näin yksinkertaista se on.
- vakuutus korvaa
Sopimisen myöntäminen on samalla kolaarin tunnustaminen. Jos sopimisesta ei löydy mustaa valkoisella, niin silloin sitä ei ole. Naurettavaa alkaa pullikoimaan selvässä asiassa, tuota varten niitä vakuutuksia maksetaan.
- Anonyymi
...
- Anonyymi
Tottakai sinä joudut sen maalauksen maksamaan.miten voit edes ajatella jotain muuta??
- Anonyymi
Ehkä asia on jo selvinnyt vuonna 2012 esitetyn kysymyksen jälkeen.
- Anonyymi
Miten kävi
- Anonyymi
Kannattaa peruuttaa siihen parkkiruutuun. Ei olisi tätäkään kolaria tapahtunut.
- Anonyymi
Se parkkiruutuun peruttamalla meneminen vasta muita häiritsevää on, eikä se peruuttamalla lähteminen niin vaikeaa ole , kun onhan autossa peilit ja useammassa jopa peruutuskamera.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se parkkiruutuun peruttamalla meneminen vasta muita häiritsevää on, eikä se peruuttamalla lähteminen niin vaikeaa ole , kun onhan autossa peilit ja useammassa jopa peruutuskamera.
En kyllä keksi, millä tavoin se peruuttaminen häiritsisi muita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En kyllä keksi, millä tavoin se peruuttaminen häiritsisi muita.
Tervejärkiset kyllä tuon häiriön tietää ja tunnistaa, ei tarvitse keksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tervejärkiset kyllä tuon häiriön tietää ja tunnistaa, ei tarvitse keksiä.
Jos liikenteessä on häiriöitä ihan normaalissa peruutustilanteessa, niin kannattaa käydä luovuttamassa ajokortti veks.
Ruutuun peruuttaminen ja ruudusta peruuttaminen on meille normaaleille ihmisille ihan sama tilanne. Jos ei pää käänny enää tai järki pelaa, näkö on mitä sattuu tai deme alz vaivaa niin kortti suosiolla poisa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos liikenteessä on häiriöitä ihan normaalissa peruutustilanteessa, niin kannattaa käydä luovuttamassa ajokortti veks.
Ruutuun peruuttaminen ja ruudusta peruuttaminen on meille normaaleille ihmisille ihan sama tilanne. Jos ei pää käänny enää tai järki pelaa, näkö on mitä sattuu tai deme alz vaivaa niin kortti suosiolla poisa.Kyllä sillä parkkiruutuun peruuttamisella usein häiritsee muita, eikä sen ymmärtämisen takia ole syytä ajo-oikeudesta luopua.
Ruutuun peruuttaminen usein häiritsee muita ja ruudusta peruuttaminen taas ei häiritse ketään, joten ei ne nyt aivan sama asia ole. Pään kääntyminen ja näkökyky, järjen pelaamisen ohella t pitää toki aina olla autolla liikuttaessa kunnossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sillä parkkiruutuun peruuttamisella usein häiritsee muita, eikä sen ymmärtämisen takia ole syytä ajo-oikeudesta luopua.
Ruutuun peruuttaminen usein häiritsee muita ja ruudusta peruuttaminen taas ei häiritse ketään, joten ei ne nyt aivan sama asia ole. Pään kääntyminen ja näkökyky, järjen pelaamisen ohella t pitää toki aina olla autolla liikuttaessa kunnossa.Kaikki te muut häiritsette minua. Menkää muualle, eikös joo.
- Anonyymi
Selviskö tämä homma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232548- 1351954
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151281Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631276En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771131HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271123Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841038- 961013