Baikkal

Vertailua vain

Baikal Artemida tuplakivääri on ollut Suomen markkinoilla nyt pari vuotta. Minkä tuntoisia kokemuksi on 45/70:estä? Onko Tikka T3 Forester 308 win parempi hirvimetsällä?

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 30303030303030003

      Puhut nyt kahdesta täysin erityyppisestä aseesta. Toki molempia voidaan kaliberinsa puolesta hirvestykseen käyttää, mutta siihenpä yhtäläisyydet taitavat jäädäkin.
      baikalin tuplapiippuinen on käytännössä vain lyhyiden hollien erikoisase pysäytysvoimaisessa, mutta ballistiikaltaan heikossa patruunassa.
      Tikka t3 on sitten tyylipuhdas "yleiskivääri" ei niin jytkyssä, mutta käyttömuodoiltaan paljon monipuolisemmassa kaliberissa. Tikkaa voit ongelmitta käyttämään hirvijahdin lisäksi myös kaikessa muussa kiväärimetsästyksessä mitä nyt Suomessa voit kuvitella. ampumaratakäytössäkin se on huomattavasti ensin mainittua asetta pätevämpi.
      Tehdaspatruunoiden hinnat .308:aan ovat keskimäärin viisi kertaa halvempia kun 45-70:een. Tästä syystä, mikäli päädyt baikkaalin hankintaan, kannattaa samalla hommata myös patruunoiden latausvälineet.

      Baikalin rinnakkaista tuplakivääriä on suomessa ollut myynnissä muutaman vuoden ajan, mutta nyt tuntuu alkuinnostus olevan laantumassa ja pyssyt katoamassa aseliikkeiden valikoimista. syyksi veikkaisin aseista saatua, ei niin hyvää palautetta. Moni ei ilmeisesti ymmärtänyt kuinka hankala yhtälö kiväärissä on kaksi piippua suhteellisen epätarkka kaliberi. tuplapiippuisen .308 Valmetinkin kohdistaminen voi olla yhtä h*lvettiä, ja vie todella reippaasti aikaa, saati sitten patruunoiltaan paljon kalliimman ja kovemmin potkivan 45-70 balalaikan.

      • A i m p o i n t

        Kiitoksia asiantuntevasta vastauksesta. Siispä hankin Tikka t3 308win foresterin. Tarjous paketit oli tullu kesporttiin. 1290 e kiikarin ,kantohihnan ja asepussin kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe