Tjaah... ajattelimpa tässä kysyä teiltä laestadiuksilta(kun teitä tuntuu olevan täällä enemmän kuin muita) että miksi uskotte jumalaan kaikkivoipaan? Esitän tässä muutaman vastaväitteen k.o asiaan.Miksi jumala ei anna ruokaa afrikan lapsille?. Miksi jumala on antanut ihmisille syövän? Jos jumala on luonut ihmisen omaksi kuvakseen ja rakastaa tätä niin miksi ihminen saa kärsiä syövistä ja taudeista? Vaikuttaa aika sadistiselta. Jos jumala on niin kaikkivoipa että voi luoda auringon,planeetat,ihmiset,eläimet,kasvit ja avaruuden niin miksi maailmassa on rikoksia,murhia,varkauksia,tappoja ja tauteja? Miksi maailmassa ei ole rauha? jumala varmaan pystyisi helposti järjestämään sellaisen koska on niin kaikkivoipa? miksi pienet lapset kuolevat synnytyksessä? miksi jumala ei voi tehdä pahuudelle mitään vaikka on kaikkivoipa? Miksi kaverini teki itsemurhan? voi voi voi... niin paljon kysyttävää ja *SELVIÄ* vastauksia näihin ei löydy. En kaipaa mitään "Mutta jumalan tiet ovat tutkimattomia" muuta ympäripyöreätä paskaa. Mielestäni te olette vähän yksinkertaista porukkaa joiden sisäsiittoisuus estää teitä ajattelemasta järkevästi ja te Aivopesette lapsenne uskomaan johonkin 'jumalaan' pienestä pitäen. Itse uskon sattumien summaan. Avaruudessa on jopa Biljoonia planeettoja, tottahan jossain niistä syntyy elämää joka kehittyy vuosimiljoonien saatossa älylliseksi. Ainiin, Raamattu on muuten ihmisten kirjoittama:)
Kysymyksiä....
Skeptikko
11737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Afriikan lapset eivät ole Lestadiolaisia. Jumala muistaa ensin meidän tarpeemme. Sitten vääräuskoisten ja pakanoiden. HEidän paikkansa on ikuisessa kadotuksessa.
Älä lokaa nuin:in mainetta! Oikea nuin olisi laittanut ainakin pari lainausta Raamatusta vastaukseensa.
Sinä sanoit minusta 1vl todella kauniisti. Kiitos siitä! Kunnia Jumalalle!
Room. 3:23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
Room. 3:24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
Room. 3:25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
Room. 3:26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja...
....VANHURSKAUTTAA sen,.....
....jolla on USKO Jeesukseen.....
*******************************************************
Room. 3:27 Missä siis on kerskaaminen? Se on suljettu pois. Minkä lain kautta? Tekojenko lain? Ei, vaan uskon lain kautta.
*******************************************************
Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan USKON KAUTTA, ilman lain tekoja.
Room. 3:29 Vai onko Jumala yksistään juutalaisten Jumala? Eikö pakanainkin? On pakanainkin,
Room. 3:30 koskapa Jumala on yksi, joka vanhurskauttaa ympärileikatut uskosta ja ympärileikkaamattomat uskon kautta.
**********************************************************
Room. 3:31 Teemmekö siis lain mitättömäksi uskon kautta? Pois se! Vaan me vahvistamme lain.
**********************************************************
Room. 4:1 Mitä me siis sanomme esi-isämme Aabrahamin saavuttaneen lihan mukaan?
Room. 4:2 Sillä jos Aabraham on teoista vanhurskautettu, on hänellä kerskaamista, mutta ei Jumalan edessä.
Room. 4:3 Sillä mitä Raamattu sanoo? "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi."
Room. 4:4 Mutta töitä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta,
Room. 4:5 ***mutta joka ei töitä tee, vaan UKSOO HÄNEEN, joka vanhurskauttaa jumalattoman, sille luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi;***
Room. 4:6 niinkuin myös Daavid ylistää autuaaksi sitä ihmistä, jolle Jumala lukee vanhurskauden ilman tekoja:
Room. 4:7 "Autuaat ne, joiden rikokset ovat anteeksi annetut ja joiden synnit ovat peitetyt!
Room. 4:8 Autuas se mies, jolle Herra ei lue syntiä!"
Aamen hallelujaa! Kiitos Jeesus sinun rakkaudestasi!!!
Ensinnäkin Jumalalla on iankaikkisuusnäkäkökulma.
Eli Hän loi ihmisen isankaikkisuusolennoksi.
Sitten seuraavaksi tarkastellaan sitä, että sinun ajatusmallissasi ihminen on ansainnut hyvän. Hän on ansainnut olla terve ja hyvinvoipa, aina elävä kuolematon, ikuisesti lihassa kestävä.
No näinhän Jumala ihmisen loi, vaan ihminen lankesi syntiin joka toi hänelle ansioksi helvetin, niin ajallisen kun iankaikkisenkin ja kivun, tuskan kuoleman ja kärsimyksen.
Kaikki tämä tapahtuu ihmisella pomminvarmasti, kun hän elää TAHTONSA MUKAISTA ELÄMÄÄ.
Ja tiedätkö mitä? Hän on ansainnut kaiken tämän.
Kun kaksi syntistä siittää, silloin syntinen sperma ja syntinen munasolu hedelmöittyy, siitä syntyy taas yksi, (tai useampia), uusi syntinen maailmaan.
Täällä on välillä päivitelty sitä että onko vastasyntynyt syntinen? On hän syntinen, eikä mikään siivosyntinen, vaan ihan kokosyntinen, ja kärsimyksen ja kuoleman oma, Aadamin kautta.
Ei omien tekojensa vaan Aadamin teon kautta lapsi on kuoleman, kivun ja kärsimyksen oma.
Eli kärsinys, kuolema, kidutus, helvetti, kaikki sairaudet, ikävyydet, on ihminen ihan ansiostaan saanut ja se on Jumalan oikeudenmukaisuutta.
Syntiä seuraa vääjäämättä kaikki tämä. Aamen!
Ei tarvitse kun katsoa ympärilleen, niin heti näkee sen, että kirous ja kolema on kietonut ihmiskunnan kovaan kuristusotteeseen, ja se on menossa lujaa kohti helvettiä. Ja sinne se meneekin.
Onko tilanne tosiaan näin toivoton. Kyllä se on!
On vain yksi poikkeus: Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut. Et pelastu siten että lihasi tulisi immuuniksi synnille ja kaikelle sille mikä syntiä seuraa. Ei sinä kyllä kannat syntiturmeluksen ja sen seuraukset kehossasi hautaan asti. henkesi on kuitenkin vapaa iankaikkisesta kuolemasta. Silloin sinullakin on iankaikkisuusnäkökulma. "Ihanaa.. kohta tämä inhottava ja vaivalloinen lusiminen täällä loppuu ja alkaa iankaikkinen ilo ja riemu taivaassa.
Ihminen ei siis suinkaan ole hyvä, vaan paha ja saa sen minkä oli ansainnutkin.
Jumala ei ole suinkaan paha, vaan hyvä ja pelastaa tuholta iankaikkiseen iloon ja riemuun kaikki ne, jotka Kristuksen uhrin kautta pelastuvat, uskomalla häneen.
Jumalalla on siis sinulle kahja. Oikeastaam kaksikin.
Ensinnäkin se että kaikki paha saa ansaitun palkkansa, sehän on ihmisenkin mielestä ihan oikein, eikö olekin? Haluaisimmeha joskus niin kiihkeästi jo täällä rangaista ja tappaa meitä vastaan rikkoneet. Rosvot, raiskarit, insesti ihmiset, tappajat, väkivallan tekijät, varkaat etc. etc. Till helvete ameen! Näin Jumala aikanaan tekeekin ja ihan oikein hän tekee.
Ja toinen lahja on se, että rangaistuksensa ansainneilla, (jokainen meistä on sen ansainnut), on nyt hyvän Jumalan itsensä järjestämä mahdollisuus pelastua tästä helvetistä ja saada kaikki syntinsä anteeksi.
Täyttä paskapuhetta
____________________________
Kirjoituksesi kuvaa jonkinlaista kokonaisuus näkymää.En väitä että se olisi jotenkin väärä.
Mietin sinua ihmisenä ja asiaa kokonaisuutena.
Minä itse koen että ihminen itsessään ja toiminnoissaan on jo niin erikoinen kokonaisuus että siinä riittää ihmettelemistä loppuiäkseni.
Tietenkin siihen saattaa kyllästyä ja alkaa sitten haahuilemaan avaruuteen ..kyllin kauas itsestä ..toivoen että sieltä löytyisi vastauksia elämään( viittaan alkup.kirjoitukseen).
Kaikki tämä on Jumalamme luomaa ja ihmeitä on sekä lähellä että kaukana.
En pysty kuitenkaan ajattelemaan noin kovalla tavalla totuuden realiteettejä koska ne ovat patologisia.Kyllä niitäkin tarvitaan ja siksi kirjoituksesi on arvokas.Ne herättävät !
Minä ajattelen että meidän tehtävämme on pääasiassa seurata omaa elämäämme koska sekin on meille annettu lahjaksi.Jokainen päivä on iloinen asia.
Vaikka ihmisiin kyllästyy toisinaan ja huomaa heidän epätäydellisyytensä niin silti heidänkin/meidänkin joukossa tulee esille Jumalan töitä.Suuria käsittämättömiä ilmiöitä.
Miksi kommentoin?
Siksi että säikähdin ajatustesi patologista laajuutta.
En tiedä miten olet joutunut tilanteeseen jossa ei valoa loista..(vai loistaako sittenkin)?
Elämä on iloinen asia minusta ja kokonaisuuden käsittäessä pitäisi osata jopa nauraa ihmisen mitättömyydelle.Ei ivallisesti vaan esim. kuten lapselle kun se hassuna laittaa vettä purkkiin jossa ei ole pohjaa.
Elämään johon kuuluu myös linnun laulua,lempeitä katseita,uskoa huomiseen ja läheisten auttaminen(silloin kun he oikeasti apua tarvitsevat).
Uskon että jos näkee ainoastaan kuoleman elämässään ,kivun ja tuskan .. on silloin astunut ulos Jumalan tarkoittamasta ihmiselämästä.
Minusta meidän ei siis pitäisi nähdä aivan kaikkea.
Meidän elämäämme on tarkoitettu se mitä kävellessä vastaan tulee.
Kokonaisuus kuvissa katoaa elämän into ja ilo.
Se ei voi olla ELÄMÄN tarkoitus.
Sen patologisuuden kohtaa silloin kun elinpäivät ovat vähäiset ja ei voi/jaksa enään kohdata yhä uudelleen syntyvää luojan luomaa luontoa(ihminen mukaan lukien).
Ymmärrän että vastasit kysymykseen, mutta haluan muistuttaa rakkauden hengessä että tämä päivä on tärkeä.Juuri tämä päivä!Meidän elettäväksemme on tarkoitettu nämä hetket koska huomisesta emme tiedä mitään.
Ei siis pidä olla kiire huomiseen kun tässäkin päivässä on liikaakin elettäväksi(mikä elämän tarkoitus käsitykseni mukaan on).
En siis arvostele,vaan ymmärrän ,mutta halusin tuoda myös elämänläheisemmän totuuden esille.
Tämä siis vain komenttina täydentämään vastaustasi minun silmin katsotuna.
... ettei hän ole ihmiskuntaa langettanut. Ja että kaikki tällainen on satua. Ja että ihminen on pohjimmiltaan hyvä, ja kykenevä rakastamaan ynnä kaikessa hyvässä kasvamaan. Näin ei kuitenkaan valitettavasti ole asian laita, vaan saatana on valheen isä. Ja siksi meille jää ainoaksi totuudeksi Jumalan sana joka on kirjoitettuna Pyhässä Raamatussa.
Paljot uskoa tunnustavatkin satuilevat mielikuvituksiaan, että ihminen on muka syntinen vasta ensimmäisen teollisen ja tietoisen synnin tehtyään.
Mutta miksi hän tekee ensimmäise teollisen (siis teko) syntinsä???
Juuri sentähden koska synti asuu hänessä ja on turmellut hänen olemuksensa niin ettei hän voi kiertää tekosyntejä.
Puhumattakaan sitten millisekunnista toiseen millisekuntiin virtaavasta synnin tulvasta ajatusmaailman ja mielikuvitusten kautta, joka on synnin hengellinen puoli. Ja josta lihallinen, eli myöskin uskonnollinen ihminen ei tiedä enää yhtään mitään.
Hän esimerkiksi runkkaa itseään vaahto suusta tippuen äärrimmäisessä himossa, aina orgasmiin asti. Hän sanoo tämän tehtyään silmät kirkkaina minulle, "ehei ei ollut se syntiä!!!
Hän ei tiedä lainkaan sitä, että jo ensimmäinen ajatus vastakkaisesta sukupuolesta, ja itsensä tyydyttämisestä, saati pornon katseleminen ja seksuaaliset mielikuvat, ovat jo kaikki itsessään kadottavia syntejä, jotka siis vievät ihmisen ilman Kristusta kadotukseen. Näin on vaikka ei runkkaisi ollenkaan on jo kadotuksen ansainnut vain pelkkien seksuaali- syntiensä vuoksi. Puhumattakaan kaikista muista 10000000:sta synnistä, mitä hartain kristitty päivässä on tehnyt. Kristitty joka ei suin surmin haluasi tehdä yhtäkään syntiä.
______________________________________________
Summa summaa rum
Ei voi yksikään ihminen sekuntiakaan välttää joutumasta syntiin. Joka muuta väittää on valehtelija.
SIKSI KOROSTAN EDELLEEN ETTÄ ON VAIN YKSI TIE.
Ja se tie on ottaa Kristuksen lahjavanhurskaus vastaan, syntisenä ja kaikkeen hyvään ansiottomana, eli sellaisena kun todellisuudessa on.
JUURI SIINÄ ON JUMALAN RAKKAUS, HÄN ARMAHTAA SYNTISEN, JOKA SYNTISENÄ TULEE HÄNEN LUOKSENSA KRISTUKSEN TÄHDEN JA KAUTTA ARMOA ANOMAAN.
Mutta tuomiota kukaan ei voi välttää syntejään pois slittelemällä.
Kaikki tällainen toiminta on täysin turhaa toimintaa ja päättyy lopulta kadotukseen.
Siksi nöyrry syntinen ja ota vastaan Jumalan armo jonka Jumala on rakkaudessaa Poijassaan Jeesuksessa Kristuksessa sinulle järjestänyt. Muuta perustusta ei voi panna kun jo pantu on, ja se on Jeesus Kristus.
Tätä ei ihminen kadu iankaikkisesti. Niin totta kun Herra elää.
Kiitos Jeesus sinun rakkaudestasi.
Ne, jotka ottivat Hänet, Kristuksen, vastaan, siis uskoivat sen ettei ole muuta vanhurskautta kun Kristuksen vanhurskaus joka ainoastaan lahkasi annetaan. Ja ottivat sen USKOLLA vastaan. Vain he pelastuvat.
Sitä ei siis voi ostaa osamaksulla, eikä siihen voi tekojensa kautta yhtää mitään lisätä.
Kristuksen vanhurskauden vaatteessa ei ole saumoja eikä paikkoja, se on kudottu ylhäältä alas asti.
Sitä eivät myöskään sotilaat jaa, vaan siitä heitetään arpaa ja jolle arpa lankeaa hän saa IHAN koko puvun, ei yhtään enempää eikä vähempää.
Syntitaakkasi on todella raskas. Toivon että sinulle nuin, alkaisi valon aika elämässäsi.
Sinussa puhuu nyt vain soittorasia, ilman kristuksen tuomaa lämpöä. Me kaikki lukijat varmasti toivomme sitä Sinulle, että saavutat
itsetietoisuuden syvän lämmön, missä pilkan kannat ovat vain muistutuksena albumissasi edellisestä elämässä.
Toivoo oikea sotilas.
Meidäthän on luotu Jumalan kuviksi etc. Meille on annettu käskyt ja lait joita pitäisi noudattaa hyvää elämää varten. Luulen, että hän antaa meidän puuhastella ja kehittyä oman tahtomme mukaisesti, eli pahimmillan tappaa, varastaa yms. joista seuraa kärsimystä. Hän ei juuri puutu maallisen evoluution kehitykseen paremmin täällä kuin niillä biljoonilla planeetoillakaan. Perseet tervataankin vasta taivaassa eikä täällä.